İller

10 Şubat 2021 Çarşamba

Piyasaların yönü


BIST100… Global Hisse Senedi Piyasalarında Momentum Kaybı Var… BIST100 endeksi güne %0.61 değer kazancıyla 1,553 puandan başladıktan sonra gelen kar satışlarının etkisiyle 1,536 seviyelerine kadar geri çekildi. Buradan gelen tepki alımlarıyla birlikte günü %0.20 değer kazancıyla 1,547 puandan tamamladı. Global hisse senedi piyasalarında rallinin hız kesmesine rağmen, teknik görünüm henüz bozulmuş değil. BIST100 endeksinin risk iştahı konusundaki iyimserliğe bağlı olarak güne alıcılı başlaması beklenebilir. 1,550 puan önemli bir direnç noktası olarak takip edilmeye devam ediliyor. Bu seviye üzerindeki kapanışların yukarı yönlü momentuma destek sağlaması beklenebilir.

 

 

USDTRY… Yeni İşlem Gününe Yatay Başladı… Dün güne yükselişle başlayan Dolar TL kuru 7.06 seviyelerine kadar geri çekildi. TL dolar karşısındaki kayıplarını geri alma konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

 

 

EURTRY… Sınırlı Bir Şekilde Yükseldi… Euro TL kuru güne sınırlı bir yükselişle başladı. Sabah saatlerinde 8.54 seviyelerine kadar gerileyen Euro TL kuru an itibarıyla 8.57 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD…1.21 Seviyelerinde Zemin Oluşturma Çabasında… ABD’de Ocak ayı tüketici enflasyonu rakamları toparlanma beklentilerine karşılık hayal kırıklığı yarattı. ABD’de yıllık TÜFE %1.4 oldu. Beklentiler %1.5 gerçekleşeceği yönündeydi. Aylık enflasyon ise %0.3 ile beklentilere paralel geldi. Powell istihdam piyasasında tam toparlanmadan oldukça uzak olduklarını ifade etti ve para politikasından daha fazlasına ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. ABD’de federal bütçe açığı, Ocak ayında 162,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Euro Dolar paritesi 1.21 seviyesi üzerinde zemin oluşturma çabası içerisine girdi.

 

 

XAUUSD… Ons Altın Sınırlı Bir Şekilde Geri Çekildi… Altın fiyatları ABD’deki teşvik paketi iyimserliğiyle bu haftayı artıda kapatmaya hazırlanan ons altın, ABD Başkanı Biden ve Çin lideri Xi Jinping ile görüştükten sonra geri çekildi. Dün 1,850 $ seviyesinin üzerini test eden altının ons fiyatı yeni işlem gününde 1,837 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

GAUTRY… 416 TL Seviyelerine Kadar Geriledi… TL’deki güçlü seyir ve ons fiyatının yeniden 1,840 $ seviyesinin altına gerilemesiyle birlikte gram altın da 416 TL seviyelerine geri çekildi.

 

 

BRENT… Kar Realizasyonlarının Etkisiyle Geriledi… Dün petrol fiyatlarındaki yükseliş hız kesmesine rağmen Brent petrolün varil fiyatı vadeli işlemlerde 61.4 $ seviyelerini test etti. OPEC+ koalisyonun üretim kesintileri arz ve talep arasındaki dengeyi sağlıyor. Petrol fiyatları sabah saatlerinde kar realizasyonlarıyla birlikte 61 $ seviyesinin altına gerilerken 61.25 $ seviyelerindeki desteğin aşağı yönlü kırılmasıyla birlikte 60.40 $ seviyesine doğru bir geri çekilme beklenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 61.4 $ seviyelerindeki direnç noktası takip edilecektir.

 

 

S&P500…Karışık Bir Görünüm Sergiledi… FED Başkanı Jerome Powell, ABD’de istihdam piyasasının güçlü olmaktan oldukça uzak olduğunu ifade etti. İşgücü piyasasında tam manasıyla bir toparlanma için para politikasından fazlası gerektiğini söyledi. S&P500 endeksi günü %0.03 değer kaybıyla 3,910 puandan tamamladı.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder