İller

11 Şubat 2021 Perşembe

Piyasaların yönü


BIST100… Endeks Güç Kazanmakta Zorlanıyor… BIST100 endeksi dün günün büyük bir çoğunluğunda pozitif bir görünüm sergilerken, banka hisselerindeki geri çekilmenin etkisinde günü %0.10 değer kaybıyla 1,546 puandan tamamladı. BIST100 endeksinin haftayı 1,550 puan üzerinde kapatıp kapatmayacağı ve Dolar TL kurunun kritik bir psikolojik seviye olarak takip edilene 7’nin altına sarkıp sarkmayacağı konusu gelecek haftaki TCMB toplantısı öncesinde yön gösterici olacak. Endeksin bu seviyenin üzerinde kapanış yapması durumunda bir sonraki direnç noktası olarak takip edilen 1,580 puan seviyeleri yeni hedef olabilir. SPK BIST50 endeksindeki hisseler için açığa satış yasağını kaldırıldı. ABD-Türkiye ilişkileri gündemde kalmaya devam ederken, taraflar S400 meselesi konusunda açıklamalarda bulunuyorlar.

 

 

Şirket Haberleri…TTRAK… Türk Traktör 4Ç20’de 416 milyon TL net kar açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde 68 milyon TL net kar açıklamıştı.

 

 

USDTRY… Son 6 Ayın En Düşük Seviyelerinde… Doların dün global bazda zayıflamasıyla birlikte bir haftadır 7.05-7.10 bandında seyreden Dolar TL kuru yönünü aşağı çevirerek, 7 seviyelerine kadar geri çekildi. Dolar TL kuru haftanın son işlem günü öncesinde 7.03 seviyelerinde dengelendi. Gelecek hafta gerçekleştirilecek TCMB toplantısı öncesinde TL varlıklardaki volatilite düşük seviyelerde. CDS risk primi 300 puanın altında seyretmeyi sürdürüyor. Bugün yurt içinde cari işlemler dengesi, sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri takip edilecek.

 

 

EURTRY… 8.50 Seviyelerinde Denge Bulma Çabasında… Euro TL kuru dün 8.51-8.58 bandında hareket ettikten sonra yeni işlem gününde TL lehine güçlenmeye devam etmekte. Haftanın son işlem günü öncesinde 8.52 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… Dar Bir Bant İçerisinde Hareket Ediyor… Euro Dolar paritesindeki hareket 1.2110-1.2150 bandı arasında sıkıştı. Dolar global bazda son 2 ayın en kötü haftalık performansını sergiledi. ABD’de haftalık olarak açıklanan işsizlik maaşı başvuruları 793 bine geriledi.

 

 

XAUUSD… Haftayı Artıda Tamamlama Hazırlığında… Altının ons fiyatı dün zayıf bir görünüm sergilese de ABD’de mali teşvik paketi iyimserliği, Powell’ın istihdam piyasasına yönelik olumsuz değerlendirmeleri ve istihdam verilerine ağır basmasıyla birlikte 2 hafta sonra artıda tamamlamaya hazırlanıyor.

 

 

GAUTRY… Ons Fiyatındaki Hareketin Etkisinde Fiyatlanıyor… Gram altın fiyatları ons fiyatı ekseninde hareket ediyor. Haftaya 410 TL seviyelerinde başladıktan sonra ons fiyatındaki yükseliş ve Dolar TL kurundaki yatay seyrinde etkisinde 420 TL’ye kadar yükselen gram altın haftanın son işlem gününde, ons fiyatının 1,822 $ seviyelerine geri çekilmesiyle birlikte 411 TL seviyelerine kadar geriledi.

 

 

BRENT… Petrol Fiyatları Ralliye Ara Verdi… Mali teşvik paketi ve ekonomilerin beklentilerden önce toparlanacağına yönelik iyimserlikle birlikte Şubat ayına hızlı bir başlangıç yapan Brent petrolün varil fiyatı salgının talep görünümünde baskı kurmasıyla birlikte bir miktar geri çekildi. OPEC+’in Nisan ayından sonra üretimi yeniden artırmayacağına yönelik gelebilecek bir sinyal rallinin devamına destek sağlaması beklenebilir.

 

 

S&P500…Rekor Tazeledi… ABD’de endeksler 4.çeyrek bilançoları, ekonomide toparlanma beklentileri ve mali teşvik paketinin etkisinde karışık bir görünüm sergilemeye devam ediyor. S&P500 endeksi dün sınırlı bir yükselişle %0.22 değer kazanarak 3,918 puana yükseldi.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder