İller

16 Aralık 2019 Pazartesi

Borsa’da risk iştahı devam ediyor

Haftanın ilk işlem gününde sakin veri akışı ve haber başlıklarının etkisi ile endeks günü %0.59 yukarıda 111.125 puandan tamamladı. Global endekslerdeki iyimserlikte bu sürece destek olurken, özellikle önemli makro verilerin alınması ile Borsa yatırımcısında 2020 beklentileri fiyatlamasına da imkân tanıyor. Dün seans başında açıklanan üç aylık işsizlik oranı eylül döneminde %13.8 olarak açıklandı. Bir önceki aya göre sınırlı bir düşüş yaşayan işsizlik verisi sonrasında TL varlıklar üzerinde bir etki hissedilmedi. Dolar/TL kanadındaki fiyatlamalarda ise risklerin hala hâkim olduğu gözleniyor. ABD-Türkiye ilişkileri, S-400 kritiği, Avrupa ile gelinen nokta kur fiyatlamalarında etkisini gösteriyor. Her ne kadar büyüme hikâyesi ve risk iştahı ile alım gören Borsa’daki hareketi kurda hissetmesek de ilerleyen günlerde gelişmelerin etkisi ile ikili hareketin paralellik gösterebileceğini unutmamak gerek. Bugün gündem sakin ve ABD endeksleri rekor kapanış yaparken, Asya bu sabah pozitif seyrediyor. Dolayısıyla Borsa’da bu sabah yatay pozitif bir açılış hâkim olabilir. Dolar/TL kuru ise 5.85 kritik noktasında ve bu seviyenin üzerinde kalıcı bir hareket oluşmadıkça dalgalanmanın 5.75-5.85 aralığında olabileceğini düşünüyoruz.

Yurtdışı piyasalarının gündeminde ise ABD-Çin arasındaki anlaşmaya dair gelen olumlu açıklamalar var. Dün ABD Ticaret Temsilcisi R.Lighthizer anlaşmanın neredeyse bittiğini ve ocak ayının başında imzalanabileceğine dair değerlendirmede bulundu. Bu durum ABD endekslerinin rekorla kapanmasına destek verdi. Bugünkü veri takvimi sakin ve Noel öncesi kritik başlıkların yer aldığı bir haftadayız. O yüzden haberlere karşıda temkinli olmakta fayda var.

Ons altın ticaret görüşmelerindeki iyimserlik ile bir miktar kayıp yaşasada yatırımcısında hala sürecin bozulma ihtimaline karşı temkinli duruş var. Nedeni ise, uzun bir süredir görüşme halinde olan iki ülke liderlerinden net bir yol haritası çıkarılabilmiş değil. Bu durum kıymetli metalde güvenli liman talebinin görülmesini destekliyor. Diğer yandan yıl biterken geçmiş yıl fiyat deneyimlerini baz aldığımızda, piyasada azalan işlem hacminin etkisi ile yaşanacak ons altın alımı ve 2020 olumsuz ekonomik beklenti fiyatlamasının bu sürece destek olabileceğini görmemiz muhtemel. Dolayısıyla ticaret görüşmelerinden imza için net bir tarih çıkmadıkça olumlu açıklamaların altındaki etkisi sınırlı kalabilir. 1482$ üzerindeki hareket 1500$ direncinin kapısını aralayabilir fakat aşağıda 1472-1466$ alanı da önemli destek bölgesi olarak izleniyor.

ABD-Çin sürecindeki gelişmelerin petrol talebini olumlu etkileyebileceği beklentisi ile ham petrol 3 ayın en yüksel seviyesinde yer alırken, Brent petrol ise 65$ seviyesi üzerinde şekilleniyor. Artan stok ve üretim verileri ile ABD’li üreticiler petrol piyasasında satış getirmeye devam ediyor. Bu nedenle bugün piyasa kapanışı öncesinde (00.30) API’den, yarın ise DOE’den açıklanacak resmi haftalık stok verilerinin petrol piyasası için yakından izlenmesinde fayda var.

KREA Test Ediyor.
Manşetteki haberler

 • Pentagon kaynağından yapılan açıklamada, Türkiye'yi yapıcı politikaya teşvik ederek diyalog kurmaya çalışıyoruz ifadesi yer aldı. (Sputnik)
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2018 yılı Kasım ayında 7,6 milyar TL fazla veren bütçe, 2019 yılı Kasım ayında 7,8 milyar TL fazla verdi.
 • Ticaret Bakanı R. Pekcan, Türk Eximbank, ihracatçılarımızın döviz kredilerini daha uygun koşullarda ve daha yoğun kullanabilmesine imkân tanıyacak yeni bir faiz düzenlemesine gidildiğini açıkladı. Bakan, bu kapsamda Eximbank’ın döviz kredilerinde vade ve türlerine göre değişen oranlarda olmak üzere 100 baz puana varan yeni indirimlere gidildiğini duyurdu.
 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Türkiye’de jeopolitik gerilimler, politika öngörülmemezlik ve kırılgan faaliyet ortamının şirketler üzerinde baskı yaratmaya devam edeceğini açıkladı.
 • TÜİK’in verilerine göre, eylül döneminde işsizlik oranı %13,8 olarak gerçekleşti.
 • Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez, sigorta şirketlerinin birleşme sürecinde şirketlerin devralınmadığını ve adil piyasa değeri üzerinden satın alma süreçlerini gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
 • İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı CEO’su Ersel Göral 400 milyon euro yatırımla hayat geçirecekleri ek terminal bina yapımına en geç Nisan 2020’de başlayacaklarını söyledi.(Bloomberg HT)
 • İngiltere’de imalat PMI verisi aralık ayında 47,4 seviyesine gerileyerek son 7 yıldan uzun bir süredir en düşük seviyeye gerilemiş oldu.
 • Google, "İş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik." açıklamasını yaptı. Ayrıca Google, bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürdüklerini ve iş ortaklarıyla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğu doğrultusunda bilgilendirme yaptığını belirtti.
 • Hakan Atilla’nın temyiz duruşması New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesinde yapıldı. Mahkemenin kararını önümüzdeki haftalarda açıklaması bekleniyor. (Amerikanınsesi)
 • Trump hakkında Temsilciler Meclisi'nde süren azil soruşturmasında Çarşamba günü yapılacak oylamada, azil maddelerinin onaylanması halinde, soruşturma Senato'ya taşınacak. (BBC)
 • Katar Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi süreci konusunda iyimser olduğunu, ancak Türkiye ile ilişkileri olumsuz etkileyecek ön  koşullara sıcak bakmadıklarını vurguladı.(DW)
 • Borsa İstanbul'da bugün yatay pozitif açılış bekleniyor.

Kaynak: A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder