İller

17 Aralık 2019 Salı

Piyasa analizi

Ne Oldu?

ABD'nin Türkiye'ye yaptırım içeren savunma bütçesi senatoda kabul edildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Senato’da kabul edilen yaptırım tasarısı taslağında ülkemize karşı hasmane unsurlar yer almaktadır. ABD ile ilişkilerimizin iyileştirilmesi vizyonuna zarar vermeye devam etmektedir." denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ortagus, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan Senato karar tasarısına katılmadıklarını vurguladı.

ABD Temsilciler Meclisi azil oylaması öncesinde Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’ye mektup yazdı. Trump, "Bu, hukuk dışı partizan bir darbe girişimi. Tarih sizi yargılayacak.” dedi.

Peugeot ailesi PSA'nın Fiat ile birleşmesine yönelik mutakabat zaptını onayladı.

Ne Olacak?

İçeride önemli bir veri akışı bulunmazken, Almanya’da ÜFE, İngiltere ve Euro Bölgesi’nde TÜFE verileri açıklanacak.

ABD Temsilciler Meclisi’nde Trump’la ilgili azil oylamasının bugün yapılması planlanıyor.

Atlas Global Cumartesi günü uçuşlarına tekrar başlayacak.

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif aşağı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

İnfo Yatırım Günlük Bülten

 

İnfo Yatırım Günlük Bülten

 

BİST100 endeksinde hafif aşağı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

ABD ile Çin arasında birinci faz ticaret anlaşmasının imzalanması sonrası küresel risk iştahı artarken, pay piyasalarında da alış ağırlıklı bir seyir izlenmeye devam etti. Buna bağlı olarak BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe %0,33 oranında yükselişle başladı ve gün ortasına %0,62 oranında artışla girdi. Ancak öğleden sonra Dolar/TL’nin 5,88 seviyelerine çıkması ve endekse gelen kar satışlarıyla günü %0,05 oranında düşüşle 111.073 seviyesinden tamamladı. Gün içinde içeride önemli bir veri akışı bulunmamakta ancak ABD Kongresi tarafından Türkiye Yaptırımlarını içeren tasarının kabul edilmesiyle gün içinde karışık seyirler görebiliriz. Almanya’da açıklanacak ÜFE, İngiltere ve Euro Bölgesi’nde açıklanacak TÜFE verileri takibimizde olacak. 111.000 üstünde kalındıkça 112.000 hedef seviyemiz olaya devam edecek. 110.500’ün altına gelmesi durumunda destek seviyemiz 109.800.


Kaynak: İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder