İller

1 Ocak 2020 Çarşamba

114 bin seviyesinin üzerine tutundu


BIST100…114 Bin Seviyesinin Üzerine Tutundu…TL varlıklar jeopolitik ve siyasi risklerin gölgesinde kalmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz Perşembe günü Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkere Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM başkanlığına sunulmuş, Doğu Akdeniz meselesi ekseninde Libya ile Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat metni imzalanması Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkeleriyle olan tansiyonun yükselmesine sebep olmuştu. Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin tezkere bugün saat 14.00'te mecliste oylanacak. Yeni yılda politik ve ekopolitik düzlemde Türkiye-ABD ilişkileri, jeopolitik gelişmeler, TCMB'nin gevşeme adımları ve büyüme patikası takip edilecek.
 
USDTRY…Jeopolitik Risklerin Gölgesinde Fiyatlanıyor… Yeni haftaya kayıplarını geri alma çabasında başlayan Dolar TL kurunda geri çekilmelerin sınırlı kaldığı ve 5.94 seviyesi üzerinde fiyatlamaların sürdüğü görülüyor. 19 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde Merkez Bankası'nın güvercin tutumu TL varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. Öte yandan faiz indirimi beklentilerinin yarın açıklanacak Aralık ayı enflasyon verisi şekillenecek olması piyasalar açısından soru işareti yaratıyor. Dolar global bazda değer kaybetmesine rağmen TL diğer gelişen piyasa ülkelerinden negatif ayrışıyor.
 
EURTRY…TL Varlıklar Üzerindeki Belirsizlik Devam Ediyor… Yurt içinde jeopolitik riskler ve ABD ve Avrupa'yla olan diplomatik ilişkiler takip ediliyor. Son dönemde Doğu Akdeniz eksenli gelişmeler ön plana çıkarken bugün gözler TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak Libya tezkeresinde olacak.
 
EURUSD…Ekonomideki İyimser Hava Euro'yu Destekliyor… Salı günü dolar cinsinden varlıklar satış baskısı altında kaldı. Yılsonunda alınan pozisyonların neden olduğu düşük işlem hacimleri ve küresel ekonomide toparlanma belirtileri doların global bazda değer kaybetmesinin başat sebebi olarak karşımıza çıkmakta. İyi geçen bir yılın ardından dolarda kar realizasyonu nedeniyle satış pozisyonu alan yatırımcılar güçlü gelen ABD makroekonomik verilerini pek umursuyor gibi görünmüyor. 15 Ocak tarihinde Beyaz Saray'da imzalanacağı açıklanan Faz 1 anlaşmaya ilişkin detaylar takip edilmeye devam edecek.
 
XAUUSD…ABD-İran Gerilimi Yeniden Tırmanıyor…Bağdat'ta yüzlerce protestocunun ABD Büyükelçiliği binasına saldırması ve ABD'nin İran destekli milislere yönelik hava saldırısı ile jeopolitik riskler yeniden yükselişe geçti. ABD başkanı Donald Trump da büyükelçilik binasına gerçekleştirilen saldırı sonrasında İran'ı sorumlu tutan açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz hafta Kuzey Kore lideri Kim Jong'un ABD'ye üstü kapalı bir şekilde Noel hediyesi imasıyla füze tehdidinde bulunması da taraflar arasında tansiyonu yükseltmişti. Jeopolitik gerilimlerin dışında altının ons fiyatı, dolardaki değer kaybından ve gevşek para politikası beklentilerinden destek bulmayı sürdürüyor.
 
GLDGR…290 TL Seviyesinin Üzerinde… Dolar TL kuru ve altının ons fiyatındaki yükselişten destek alan gram altın 290 TL seviyesinin üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Gram altın yeni yıla seviyelerinden başladı. 295 TL seviyesi gram altında direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor.
 
BRENT… Petrol Denge Arayışı İçerisinde… Son dönemde ticaret iyimserliği ve arz kısıntısına yönelik beklentilerle 65 $ tabanında dengelenen petrol fiyatları, 2019 yılının son gününde ABD'nin İran destekli hedeflere yönelik hava saldırılarıyla birlikte yeniden yükselişe geçti.
 
SP500…Endeks Ticaret İyimserliğinden Destek Buldu… ABD hisse senedi piyasaları 2019 yılının son gününde pozitif bir görünüm sergileyerek bir önceki günkü kayıplarının bir kısmını telafi etti. ABD Başkanı Donald Trump Faz 1 anlaşmanın 15 Ocak tarihinde Beyaz Saray'da imzalanacağını duyurması, belirsizliğin bir kısmını ortadan kaldırsa da anlaşmanın içeriğinin ve detaylarının net olmaması risk unsurunu devam ettiriyor. S&P500 endeksi sene başındaki beklentilerin ötesine geçerek 2019 yılını yaklaşık yüzde 29'a yakın değer kazancıyla tamamladı.


Kaynak: Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder