İller

2 Ocak 2020 Perşembe

Endeks 116 bin seviyesini test ediyor


BIST100…Endeks 116 Binli Seviyeleri Test Ediyor… 2020 yılının ilk işlem gününde Libya'ya asker gönderilmesi konusundaki tezkere gündemin ana maddesiydi. Tezkere TBMM Genel Kurulu'nda salt çoğunlukla kabul edildi. İstanbul Sanayi Odası PMI verisi Aralık ayında değişmedi ve 49.5 seviyesindeki konumunu koruması toparlanmanın devam ettiği şeklinde yorumlandı. Türkiye'nin imalat sanayi önümüzdeki süreçte uluslararası talepten ve yeni siparişlerden güç bulmaya çalışacak. ABD ve Türkiye ilişkileri gündemdeki yerini korumaya devam ederken, buradan gelecek olumlu veya olumsuz haber akışları endeksin değerlemesi açısından kritik öneme sahip olmaya devam ediyor. Jeopolitik riskler ve bölgede yükselen tansiyon piyasaların takibinde olacak.

USDTRY…Yatay Bir Seyir İzliyor…ABD ile ilişkilerin bir türlü rayına oturmaması ve reel faiz oranlarındaki gerileme Dolar TL kuru üzerinde baskı oluşturuyor. Alkol ve tütün ürünleri üzerinden alınan ÖTV zammının 2020 yılının ilk 6 ayında tahakkuk etmeyecek olması, enflasyondaki yükseliş beklentilerini sınırlıyor buna paralel olarak da TCMB'den faiz indirimi beklentilerini canlı tutuyor. TÜİK bugün piyasalarında merakla beklediği Aralık ayı enflasyon verisini açıklayacak. Geçtiğimiz hafta 5.90- 5.95 bandında hareket eden kur, yeni yıla sakin bir seyirle başladı.

EURTRY…TL Varlıklar Yön Arayışında…ABD ve Avrupa Birliğiyle olan ilişkilerin ekseninde fiyatlanmaya devam ediyor. Piyasalar son 1 haftadır Libya'ya asker göndermeye ilişkin tezkereye odaklanırken, Euro TL kuru 6.65-6.68 bandında hareket etti.

EURUSD…Euro Bölgesi İmalat PMI Beklentilerin Altında… Parite, son 9 ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar endeksi ve ticaret iyimserliğinden beslenen Euro'yla birlikte 1.12 seviyelerinden güne başladı. Euro Bölgesi imalat PMI verisi parasal genişleme ve teşviklere rağmen art arda 11.kez daralmaya yönelik sinyal verdi. 2019 yılının son işlem gününde, 4 ayın zirvesine ulaşan parite yeniden 1.12 seviyesinin altını test etti. Doların Ekim ayından beri zayıf seyretmesinin ardından ABD ve Çin taraflarının ticaret anlaşmasına yakın olması ve dolardaki güvenli liman pozisyonlarının azalması var.

XAUUSD…Jeopolitik Risklerdeki Yükseliş Güvenli Liman Alımlarına Destek Sağlıyor… 2019 yılının parlayan yıldızı altın, global bazda zayıf bir görünüm sergileyen dolardan ve yatırımcıların ABD'nin Kuzey Kore ve İran gerilimine odaklanmasından destek buluyor. Trump'ın talimatıyla İran'lı general Süleymani'nin Pentagon'un düzenlediği operasyon sonucunda öldürülmesi jeopolitik riskleri canlı tutuyor. Bölgede yaşanan gerilimlerle birlikte ons altın 2020 yılının ilk işlem gününde de yükseliş gösterdi ve 1540 $ seviyesi üzerine yöneldi.

GLDGR…Ons Altındaki Yükselişten Destek Buldu…Dolar TL kurundaki yükseliş ve ons altın fiyatlarının 1540 $ seviyelerindeki güçlü konumuyla birlikte gram altın fiyatları rekor seviyelerden işlem görüyor. Gram altın haftanın son işlem gününde 295 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

BRENT…ABD-İran Gerilimiyle Birlikte Sert Yükseldi… İran'lı general Süleymani'nin ABD'nin düzenlediği füze saldırısı sonrasında öldürülmüş olması ve İranlı dini lider Hamaney'in yaptığı sert açıklamalar bölgede tansiyonu yükseltiyor. Orta Doğu'da gerginliğin daha da artacağı endişeleri ile brent petrol fiyatı 70 $'a yaklaştı. OPEC ve OPEC harici bazı petrol üreticisi ülkelerin arz kısıntısı kararları 2020 yılının başlamasıyla birlikte devreye girdi. ABD Başkanı Donald Trump birinci faz ticaret anlaşmasını 15 Ocak tarihinde Beyaz Saray'da imzalayacaklarını sonrasında ise ikinci anlaşmanın detaylarını konuşmak için Pekin'e gideceğini duyurması ticaret iyimserliğini artıran bir unsur olarak petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı kuruyor.

SP500…Orta Doğu'da Artan Gerilimle Birlikte Endeks Vadelileri Düşüşte… Küresel hisse senedi piyasaları 2020 yılına iyimser beklentilerle başladı. Apple, Alphabet ve Nike hisseleri öncülüğünde yükselen S&P500 endeksi ticaret iyimserliğinden destek alırken dün yüzde 0.84 yükseliş kaydederek 3,257 puana yükseldi. Gece yarısı meydana gelen ABD-İran gerilimi future piyasalarda endeksin gerilemesine neden olurken, bundan sonraki süreçte taraflardan gelecek açıklamalar takip edilecek.


Kaynak: Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder