İller

2 Ocak 2020 Perşembe

Piyasanın durumu


ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ ? 

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %1,33 yükseliş ile 140.681 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük seviyesi olan 138.989 seviyesini açılıştan kısa bir süre sonra gören BIST 30 Endeksi ardından yükselişe geçti ve kapanışta da gün içi en yüksek seviyesi olan 140.681 seviyesini gördü. 

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ ? 

Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. SAHOL (213 puan) ve TCELL (192 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, BIMAS (-38 puan) ve FROTO (-37 puan) ise en çok negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL ? 

BIST 30 hisselerinde yabancı payı artışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 19 tanesinde yabancı payı artışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler olarak %1,29 ile ASELS ve %1,12 ile THYAO olurken, en fazla azalan hisseler %0,89 ile KOZAA ve %0,41 ile KOZAL olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR ? 

BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 21 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 9 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %30 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %2,2 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0,4 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL ? 

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 20 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise, EREGL ve ASELS’nin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.  

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta DOHOL, KOZAL ve TUPRS dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, PGSUS ve TAVHL ön plana çıkıyor. 

Kaynak: Halk Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder