İller

10 Ocak 2020 Cuma

Taronis Technologies Turkiye'de üretim tesisi kuruyor...


ANKARA, TÜRKİYE, 07 Ocak 2020 –Küresel doğalgaz piyasasının önde gelen yenilenebilir yakıt üreticisi Taronis Technologies, Inc., 200 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'de üretim tesisi kuracağını duyurdu. Bu amaçla Ankara merkezli Taronis Fuels Turkey Gaz Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi (“Taronis Turkey”) nin kurulum sürecinin hukuki olarak tamamlandığını duyurdu. Şirket, başlangıç aşaması için Türk Hükümeti’nden de yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırım desteği aldı. Bu girişim Taronis'in MENA ve Avrupa bölgeleri için bir üretim merkezi kurması ve sadece MagnaGas için değil, üretimde kullanacağı tüm ekipmanlarını da Türkiye’den temin etmesine olanak sağlıyor.

 

Yeni ortak girişim, 18 Aralık Çarşamba günü TC Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürü Ahmet Erkan Çetinkayış'ın ofisinde imzalandı ve TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli tarafından onandı. Girişimin amacı Türk hükümetinin tahminlerine göre yıllık yaklaşık 200 milyon dolarlık bir değeri olan Türk yerel metal kesme pazarına hizmet etmek üzere, MagneGas metal kesme yakıtı üretimi için Taronis'in patentli 300KW Venturi Plazma Arc ™ gazlaştırma ünitelerinin 100'ünü inşa etmektir.

Taronis CEO’su Scott Mahoney: “Türkiye’deki bu çok önemli yeni ortak girişim, metal kesimi ve diğer uygulamalarda kullanılan asetilen alternatifi yakıtların artan kullanımında önemli bir adıma işaret ediyor. Bu ortak girişim, Taronis'e MENA ve Avrupa bölgelerinde bir üretim merkezi sağlayacak ve sadece MagneGas üretmek için değil, aynı zamanda ihtiyacımız olan tüm yardımcı ekipmanları yerel olarak inşa etmemize olanak sağlayacak. Bize bu fırsatın sunulması bizim için bir gurur kaynağı ve özellikle Türkiye Ticaret Bakanlığı’na ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na desteklerinden dolayı şahsen teşekkür etmek istiyorum.”

Anlaşma, işçilerin güvenliğini artırmak, gelişmiş bir sürdürülebilirlik gündemine bağlı kalmak ve hayati endüstrileri büyütmek için Türkiye’yi daha güvenli, ucuz ve efektif yakıt üretiminin önde gelen pazarlarından biri haline getirmeyi vadediyor. Türkiye, dünyanın 8. büyük çelik ihracatçısı olarak 2018 yılında 19,8 milyon ton metal ihraç etti ve bu kapasite, daha güvenli ve sürdürülebilir metal kesme yöntemlerinin geliştirilmesi ihtiyacını beraberinde getirdi. 

Mahoney sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin, Avrupa’nın en can alıcı noktasında, kıtanın eski İpek Yolu ticaret rotasıyla buluştuğu stratejik konumu hem Avrupa hem Asya pazarlarına rekabetçi bir erişim sağlıyor. Bu durum, komşu ülkelere daha fazla gazlaştırma ünitesi satışını ve dünya genelinde sürdürülebilir yakıtların yükselişini ivmelendirmeye çalışırken Taronis’in verimli pazarlara erişimini sağlayacak.”

Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder