İller

14 Nisan 2020 Salı

Asya borsalarında sabah işlemleri temkinli ilerliyor


Dış Haberler, 15 Nisan (HİBYA) – Çarşamba sabahı Asya borsalarında işlemler temkinli ilerliyor. Enerji şirketleri dün akşam petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından en çok kaybedenler arasında.

TSİ 07.30' da Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Nikkei endeksi yüzde 0,3 düştü. Bankacılık sektöründe hem Aozora Bank hem de Shinsei Bank yüzde 3,6 oranında geriledi. Bilişim teknoloji devi Fujitsu, akıntının tersinde 4,6'lık bir yükseliş yaşadı.

Çin borsalarında da temkinli ticaret de var. Şanghay Menkul Kıymetler Borsası yüzde 0.2, Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası yüzde 0.3 yükseldi. Çin merkez bankası, orta vadeli kredi tesisi aracılığıyla dün gece piyasaya 100 milyar yuan sürdü.

Hong Kong'da, Hangseng endeksi yüzde 0.1 geriledi. Düşüşte enerji şirketlerindeki kayıplar etkili oldu. CNOOC yüzde 2.8, Petro Çin yüzde 1.7 ve Sinopec yüzde 1.5 geriledi.
Dün sabahtan beri petrolün fiyatı bir miktar düşüş kaydedildi. Brent petrolünün son 24 saatteki spot fiyatı% 6 düşerek varil başına 30.00 $ 'a , WTI fiyatı% 9 düşerek varil başına 20.60 $' a geriledi.

Düşüş Pazar günü Opec + 'da günde 9.7 milyon varil kısıntıya gidilmesine karşın yaşandı.

Avustralya'da ASX 200 endeksi ilk işlemlerde yükselmesinin ardından, yüzde 0,9 geriledi. Güney Kore'de, Seul Borsası ise bugün kapalı.


Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder