İller

15 Eylül 2020 Salı

Piyasaların yönü


BIST100… Hisse Senedi Piyasalarındaki İyimserlik Sürüyor… Endeks yeni haftaya bankacılık ve holding endekslerindeki yükselişin etkisinde başlarken, ilerleyen saatlerde bankacılık hisseleri gelen kar satışlarının gölgesinde kaldı. BIST100 endeksi haftanın ilk işlem gününü %0.42 değer kazancıyla 1,107 puandan tamamladı. Yeni işlem günü öncesinde Asya piyasaları yön bulmakta zorlanıyor. Astra Zeneca'nın aşı çalışmalarına yeniden başladığını açıklaması sonrasında global piyasalarda risk iştahı nispeten yüksek durumda. Doğu Akdeniz meselesi eksenindeki jeopolitik gelişmeler ve koronavirüs salgını kaynaklı haber akışı gündemde kalmaya devam ediyor. Teknik açıdan 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,126 puan güçlü bir direnç noktası olarak takip ediliyor, geri çekilmelerde ise 1,090 puan destek konumunda bulunuyor. Piyasalarda iyimser havanın korunurken endeksin güne artıda başlaması beklenebilir.
 
 
USDTRY… Moody's Sonrasında Yatay Seyretti… Moodys'in sürpriz not indirimi sonrasında Dolar TL kuru haftanın ilk işlem gününde yataya yakın bir seyir izledi. Geçtiğimiz haftayı 7.47 seviyesinden tamamlayan Dolar TL kuru gün içerisinde 7.4975 seviyesini test ederek tarihi seviyesine çok yaklaştı. Doğu Akdeniz meselesi tarafında gelen olumlu haberlere rağmen kurun bu gelişmelere verdiği reaksiyon sınırlı kaldı.
 
 
EURTRY…9 Seviyelerine Yöneldi…TL yeni haftanın ilk işlem gününde majör para birimleri karşısında negatif görünüm sergilemeyi sürdürdü. Euro global bazda güç toplarken, 8.92 seviyelerine kadar yükselen Euro TL kuru sabahın ilk saatlerinde 8.90 seviyelerine çekilmiş durumda bulunuyor.
 
 
EURUSD… FED Toplantısı Öncesinde Dolar Baskı Altında… Geçtiğimiz hafta Perşembe günü gerçekleştirilen ECB toplantısı öncesinde piyasalar Lagarde'ın Euro'daki güçlenmeden rahatsız olduklarını ifade etmesini bekliyordu. Euro'nun son 2 yılın en değerli seviyelerine gelmesine rağmen ECB aşırı tepki verilecek bir durum olmadığını ve gözlemeye devam edeceklerinin sinyalini verdi. Toplantı sonrasında Euro global bazda güç kazanırken, 1.19 seviyelerine kadar yükseldi. Perşembe günkü yukarı yönlü hareketin ardından doların global bazda güç kazanmasıyla birlikte 1.1850 seviyelerine tutundu. Piyasaların bu haftaki gündem maddesi FED'in Çarşamba günü gerçekleştireceği toplantı olacak.
 
 
XAUUSD… FED Toplantısı Öncesinde Yükseldi… Altının ons fiyatı doların global bazda değer kaybetmesinden destek bularak 1950 $ seviyesinin üzerine tutundu. FED'in bu hafta Çarşamba günü gerçekleştireceği kritik toplantı öncesinde yukarı yönde hareket etti. FED'in yeni stratejisinin detaylarını açıklaması için altın fiyatları için daha rahat yön bulmasına katkı sağlayabilir.
 
 
GAUTRY… Güvenli Liman Altın Yükselişte… Altının ons fiyatı ve Dolar TL kurundaki yükselişle 470 TL seviyesinin üzerinde kalıcı olma çabası içerisinde bulunuyor.
 
 
BRENT…Zayıf Talep ve Petrol Stoklarındaki Artışa Bağlı Olarak Geriliyor…Enerji talebindeki görünümün bozulması aynı şekilde petrol stoklarındaki artış Brent petrolün varil fiyatının zayıf bir görünüm sergilemesine neden oluyor. Nisan ayından beri süren petrol rallisi durdu ve petrol fiyatları son 1 ayda %12'ye yakın değer kaybetti.
 
 
S&P500…Aşı Haberleri ABD Hisse Senedi Piyasalarına Destek Sağladı… Teknoloji hisselerindeki toparlanma ve aşı haberlerindeki olumlu haberlerle birlikte ABD hisse senedi piyasaları haftanın ilk işlem gününü artıda tamamladı. S&P500 endeksi %1.26 yükselerek 3,383 puana yükseldi. Oxford Üniversitesi ve Astra Zeneca işbirliğinde deneme aşamalarında olan koronavirüs aşısı geçtiğimiz hafta bir gönüllüde ortaya çıkan semptomlar nedeniyle durdurulmuştu. Şirket aşının klinik denemelerine yeniden başlanıldığını duyurdu.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder