İller

16 Ekim 2020 Cuma

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları


 

ABD’nin bugün açıkladığı işsizlik başvurularının beklentilerin üzerinde gelmesi ile birlikte, gözler bir kez daha mali destek paketine çevrildi. Dünya piyasalarının çok yakından takip ettiği konu ile ilgili, başkan Trump ve hazine bakanı Mnuchin tarafından yeni yorumlar paylaşıldı. Mnuchin açıklamasında, Beyaz Saray’ın Covid-19 testleri için finansman hedefleri konusundaki farklılıkların teşvik görüşmelerini raydan çıkarmasına izin vermeyeceğini söyledi. $178 milyarın sağlık sektörüne ayrılması için hem fikir olduklarını paylaştı. Devamında ise Başkan Trump, teşvik paketi teklifini şu anki $1,8 trilyon seviyesinin üzerine çıkaracağını söyledi. Ancak Pelosi sözcüsünün Covid-19 testinin önemli bir fikir ayrılığı olduğunu vurgulamasının ardından anlaşma beklentileri azaldı. Seansının sonuna doğru gelen alımlar endekslerin gün içerisindeki kayıplarının bir kısmını geri kazanılmasını sağladı. Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla günü %0,07, %0,15 ve %0,47 oranlarında ekside tamamladı. Birleşik Krallığın artan Covid-19 vaka sayılarının yayılımını yavaşlatmaya yönelik aldığı yeni kararlar Avrupa endekslerindeki satış baskısını artırdı. Seans ortasına doğru yapılan açıklamada tehlike seviyesinin Londra için "orta"’dan "yüksek" kategorisine çekildiği paylaşılırken, kapalı alanlarda buluşmalar yasaklandı. Boris Johnson’ın Brexit sonrası ticaret görüşmelerinde son tarih olarak belirlediği 15 Ekim’i bugün geride bırakmamızla birlikte, başkanın yarın masadan kalkıp kalkmayacağı belli olacak. Mali destek paketi üzerindeki kaygıların da artmasıyla birlikte, Dax, Euro Stoxx 50 ve FTSE 100 günü sırasıyla %2,49, %2,46 ve %1,73 oranlarında değer kayıplarıyla sonlandırdı.

S&P 500 endeksinde on sektörden altısı günü artıda kapatırken, gayrimenkul ve enerji hisselerine gelen alımlar endeksi yukarı taşıdı. Sağlık ve komünikasyon hizmetlerine gelen satışlar ise endeksi aşağı çekti. Facebook ve Twitter, Biden ve oğluyla ilgili çarpıcı e-postaların ortaya çıktığını iddia eden hikayenin platformlarında dağıtımını sınırlamak için kararlar aldı. New York Post’un yaptığı haberde Biden ve oğlunun Ukranyalı yetkililerle yaptığı konuşmalar öne sürülüyor. Facebook günü %1,88 ekside tamamalarken Twitter ise %0,1 oranında hafif pirimle sonlandırdı. 3.çeyrek bilançosunu açıklayan Morgan Stanley, hisse senedi satış ve işlemlerinden gelen gelir kaleminde gözüken artışın analistlerin beklentisinin üzerinde açıklanmasıyla birlikte günü %1,5 primle kapattı. Tesla CEO’su Elon Musk, bu hafta ikinci kez Model S’nin fiyatının tekrar düşürüldüğünü duyurdu. ABD müşterileri için fiyatı % 3,5 oranında düşürdü. Diğer bir haber ise 7 koltuklu Model Y’nin Kasım ayında üretime başlayacağın duyurulması oldu. Teslimatlar ise Aralık ayı başında yapılacak. Hisse günü bu %2,69 oranında ekside tamamladı.

Dax endeksindeki bütün sektörler günü ekside tamamladı. En büyük kayıplar komünikasyon hizmetleri ve hammadde hisselerinin sırasıyla %2,85 ve %3,14 oranında düşmesiyle yaşandı. Gayrimenkul sektörü ise diğer sektörlere karşın daha az satış görmesiyle endeksi destekledi. BMW’nun hibrid araçlarını potansiyel bir batarya yangın riskini önlemek için geri çağırması hisse de olumsuz etki yarattı. Günü %2,98 ekside tamamladı. Volkswagen ve Daimler ‘de %3 civarında benzer kayıplar görüldü. Bayer %0,48 oranında düşüşü ile endekste günü en iyi kapatan şirket olmayı başardı.
Avrupa tarafından açıklanan önemli bir ekonomik veri olmamasına karşın, Çin Eylül ayı enflasyonu beklentilerin altında %1,7 olarak açıklandı. PPI ise -%1,8 beklentiye karşın %-2,1 olarak gerçekleşti. ABD’de ise ekonomik veri akışı yoğun bir günü geride bıraktık. Haftalık bazdaki yeni işsizlik başvuruları beklentilerin, 825 bin, ve bir önceki verinin üzerinde 898 bin olarak açıklandı. Devam eden toplam başvuru sayısının ise 10,018 binlere gerilediği görüldü. Bir önceki dönemde 17 olarak açıklanan Empire imalat endeksi, beklentilerin altında 10,5’a geriledi. Bloomberg tüketici güveni bir önceki verinin hafif üzerinde 48,2 açıklandı.

Piyasalar yarın ABD’nin aylık bazda açıklayacağı perakende satışları ve sanayi üretimi verilerini takip ediyor olup, Michigan Üniversitesinin güven endeksi önem kazanacak. AB bölgesinin enflasyon verileri yatırımcılar tarafından takip edilecek.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder