İller

14 Ekim 2020 Çarşamba

Çin sermaye piyasasının büyüklüğü 11 milyar dolar eşiğini aştı


Çin, 12 Ekim Pazartesi itibarıyla piyasasının sermaye değerinde rekor bir düzeye yaklaştı. Çin ulusal hisseleri, 2015 yılındaki borsa çöküşünden bu yana 11 milyar dolar eşiğini aştı. Uluslararası finans medyasının haberine göre Çin ulusal hisse senetleri, borsanın 2015’teki çöküşünden beri ilk kez 10 milyar dolardan fazla bir değere ulaştı.    
 
Bloomberg uzmanlarının hesaplamalarına göre mart ayından bu yana Çin borsa piyasası 3 milyar 300 milyon dolarlık bir yükseliş kaydetti.
 
Bu artış, yetkililerin hisselere ilişkin müzakerelerinin desteğinden, borsaya bir dizi yeni girişten ve yuanın güçlenmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca Haziran 2019’da Shanghai STAR borsasının başlaması da Çin borsa piyasasının büyümesine önemli bir katkıda bulundu. Teknoloji sektörüne odaklanan STAR piyasası dünya finans sektöründe Nasdaq’ın eşdeğeri olarak kabul ediliyor. 
 
Bu yükselişle birlikte Çin borsa piyasası, Amerikan borsasından sonra dünyanın ikinci büyük sermaye piyasası konumuna ulaştı. Japon borsası 6 milyar 200 milyon dolarlık bir gösterge ile üçüncü sırayı alıyor. Hong Kong 5 milyar 900 milyon ile dördüncü sırada ve Birleşik Krallık da 2 milyar 800 milyon dolarla küresel ilk beşin son sırasında yer alıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder