İller

12 Ekim 2020 Pazartesi

Piyasaların yönü


BIST100…Jeopolitik Gelişmeler Takip Edilecek… Beyaz Saray’ın mali teşvik paketi görüşmeleri konusunda rota değiştirip, yeni bir paket konusunda yeşil ışık yakmasıyla birlikte geçtiğimiz haftanın son işlem gününde global piyasalarda risk iştahı yüksek seyretti. Yurt içinde ise doğal gaz rezervi hacminin revize edileceği beklentisi endekse destek oldu. BIST100 endeksi 1,124 puandan başladığı haftayı 1,155 puandan tamamlayarak %1.8 değer kazandı. Yeni haftada jeopolitik gelişmeler, koronavirüs salgını kaynaklı haber akışı ve mali teşvik paketi konusundaki ilerleme piyasaların gündeminde kalmaya devam edecek. Bu hafta özellikle S-400 füzelerinin test edilmesi ve KKTC’nin Maraş bölgesindeki sahilleri kısmen açması sonrasında AB’nin vereceği tepki takip edilecek. TCMB’nin attığı sıkılaştırma adımları kurda bir gevşemeye yol açması durumunda endeksin güçlenmesi beklenebilir. Bilanço döneminde olduğumuz için hisse bazlı hareketler takip edilebilir. 1,145 puan seviyesi üzerine tutunan endekste 1,170 seviyesi direnç noktası olarak izlenecektir. Bu seviyenin aşılması ve istikrarın yakalanması durumunda ise 1,200 seviyesi yeni hedef olabilir. Geri çekilmelerde ise 1,130 seviyelerindeki destek noktası izlenebilir.

 

 

USDTRY…TCMB Parasal Sıkılaştırmaya Devam Etti…TCMB’nin swap işlemlerinde kullanılan faiz oranlarını yükseltmesiyle birlikte güne dolar karşısındaki kayıplarının bir kısmını alarak başlayan TL varlıklar ilerleyen saatlerde jeopolitik gerilimlere odaklanılmasıyla birlikte dalgalı bir görünüm sergiledi. Karar sonrasında 7.95 seviyesinden 7.90 seviyelerine kadar çekilen Dolar TL kuru bir ara 7.84 seviyelerine kadar dengelendi. Yeni haftanın ilk işlem gününde yükseliş momentumunu koruyan kur 7.88 seviyesine yönelmiş durumda. Piyasalar TCMB’nin bu hamlesini 22 Ekim tarihli toplantısında bir faiz artırımı daha gelebilir şeklinde algıladı. Enflasyon beklentilerinin ve jeopolitik gerilimlerin yükseldiği konjonktürde merkez bankasının para piyasalarında daha aktif olması beklenebilir.

 

 

EURTRY… 9.33 Seviyesine Yöneldi… TL varlıklar geçtiğimiz hafta majör para birimleri karşısında zayıf bir görünüm sergiledi. Yeni haftada jeopolitik gerilimlerin devam etmesi TL varlıklar üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. TCMB’nin swap faizlerini yükseltmesi sonrasında yükseliş momentumunu kaybeden Euro TL kuru yeni haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareketini devam ettiriyor.

 

 

EURUSD… Lagarde’ın Konuşması Takip Edilecek… Trump’ın seçim öncesi elini kuvvetlendirmek için havacılık şirketlerine 25 milyar dolar tutarında yardım ve vatandaşlarına 1,200 tutarındaki çek ödemesi fikri Amerikan dolarının global bazda zayıf bir görünüm sergilemesine neden oluyor. Euro Bölgesi ve ABD arasındaki enflasyon makasının açılması parite açısından doların lehine bir görüntü veriyor. Piyasalar bugün Lagarde’ın konuşmasını ve enflasyon beklentilerini takip edecek.

 

 

XAUUSD… Enflasyon Beklentileriyle Birlikte 50 Günlük Ortalamasına Yöneldi… ABD’de mali teşvik paketi umutlarının yeniden yükselmesiyle birlikte altın kritik 1,919 $ direncine kırdı. Koronavirüs salgınında vaka sayılarındaki artış, kritik ABD başkanlık seçimlerine 3 hafta gibi kısa bir süre kalması, seçim sonuçlarının ne zaman kesinleşeceğine yönelik belirsizlik altın fiyatlarına yukarı yönlü destek olmayı sürdürüyor. 15 Ekim tarihinde yapılması planlanan Trump-Biden münazarası ertelendi.

 

 

GAUTRY… Ons Fiyatındaki Yükselişten Destek Buldu… Altının ons fiyatı ve Dolar TL kurundaki yukarı yönlü hareketten destek bulan gram altın tarihi zirvesini yeniledi. Haftaya sınırlı bir yükselişle başlayan altının ons fiyatı 489 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Delta Kasırgasının Etkileri Devam Ediyor… Brent tipi petrol ABD kıyılarındaki kasırga alarmı ve Norveç’teki grevin üretimi aksatacağı beklentileriyle birlikte geçtiğimiz haftayı %9’a yakın yükselişle tamamladı.

 

 

SP500…Sınırlı Teşvik Paketine Yönelik Beklentiler ABD Endekslerini Kazanca Yöneltti… ABD’de mali teşvik paketine ilişkin olumlu beklentiler ABD’de endekslerin haftayı %3’ün üzerinde primli tamamlamasına destek oldu. ABD basınında yer alan haberlere göre Beyaz Saray yönetimi seçim öncesinde 1.8 trilyon dolarlık yeni bir teşvik paketi üzerinde çalışıyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönderme