İller

6 Ekim 2020 Salı

Piyasaların yönü


BIST100…Risk İştahının Olumlu Seyretmesiyle Haftaya Yükselişle Başladı… Global piyasalarda risk iştahı Trump’ın hastaneden taburcu olacağına yönelik haberlerin etkisinde yükselirken, BIST100 endeksi haftaya %1’in üzerinde yükselişle başladı. Gün içerisinde alıcılı bir görünüm sergileyen yurt içi piyasalar tüketici enflasyonu verisinin beklentilerden düşük gelmesiyle birlikte kazançlarını genişletti. NATO Genel Sekreteri Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında Doğu Akdeniz meselesi konusunda iki tarafın yapıcı tutumlarının olumlu olduğunu ifade etti. Yeni işlem günüde Asya piyasaları pozitif bir görünüm sergilerken, Amerikan vadelileri yataya yakın bir görünüm sergiliyor. İlk önemli direnç noktası olan 1,150 puan üzerinde kapanış yapan endeks için bundan sonraki hedef 1,170 seviyesi olacaktır. BIST100 endeksinin yurt dışı kaynaklı haber akışı ve jeopolitik risklere bağlı olarak güne yataya yakın artıda bir başlangıç yapması beklenebilir.

 

 

USDTRY…Enflasyon Beklentilerden Düşük Geldi… Eylül ayı tüketici enflasyonu beklentilerden düşük geldi. Bir önceki aya göre %0.97, bir önceki ayın aynı dönemine göre %11.75 artış gösterdi. Dolar TL kuru enflasyon verisi sonrasında ilk tepki olarak gerilerken, günün ilerleyen saatlerinde kurdaki hareket yön değiştirdi. Enflasyonun beklentilerden düşük gelmesi TCMB’nin bir sonraki toplantıda ilave bir sıkılaştırma yapma ihtimalini düşürdü. 7.75 seviyesi üzerindeki fiyatlamanın devam ettiği ve CDS risk priminde kalıcı bir gerilime olmadığı sürece kurdaki yukarı yönlü hareket riskinin devam ettiği söylenebilir.

 

 

EURTRY… 9.10 Seviyesi Üzerine Yerleşti… TL varlıklar jeopolitik riskler ve TCMB’nin para politikası duruşu ekseninde fiyatlanmaya devam ediyor. Euro TL kurundaki volatilite TCMB’nin sıkılaştırma hamlesi sonrasında düşse de, kurdaki yukarı yönlü eğilimin sürdüğünü görüyoruz.

 

 

EURUSD…Risk İştahı Güvenli Varlık Talebini Zayıflattı… ABD Başkanı Donald Trump’ın hastaneden taburcu olacağına yönelik beklentilerle birlikte global piyasalarda risk iştahı normalleşirken Euro Dolar paritesi 1.18 seviyelerine yöneldi. Piyasa kendini olumlu tarafta göstermeye devam ettikçe güvenli varlık talebi zayıflıyor. Doların majör para birimleri karşısındaki değer kaybı devam ettiği sürece yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenebilir.

 

 

XAUUSD…1,900 $ Seviyesi Üzerinde Kalıcı Olma Çabasına Girdi…Haftanın ilk işlem gününde doların global bazda güç kaybetmesiyle birlikte altın alıcılı bir görünüm sergiledi. Trump’ın hastaneden taburcu olacağına ilişkin haberlerle birlikte 1,890 seviyesinin altına kadar gerileyen ons altın doların mali teşvik beklentileri nedeniyle güç kaybetmesinden güç buldu ve bu seviyelerde kalıcı olamayarak yeniden 1,900 $ seviyesinin üzerini test etti.

 

 

GAUTRY…Ons Fiyatındaki Yükselişten Destek Buldu… Altının ons fiyatının 1,900 $ seviyesi üzerine yerleşme çabaları ve Dolar TL kurundaki yukarı yönlü hareket gram altını 476 TL seviyesinin üzerine taşıdı.

 

 

BRENT…Haftaya Güçlü Bir Başlangıç Yaptıktan Sonra Yatay Seyretti… Global risk iştahındaki toparlanma çabalarıyla birlikte Brent petrolün varil fiyatı yeni haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. Piyasaların Trump’ın sağlığıyla ilgili haberlere odaklanmasıyla birlikte son 3 haftanın en düşüğünden sıçrayış gerçekleştirdi. Cuma günü 38 $ seviyesine kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı 41 $ seviyelerini test etti. ABD’de mali teşvik beklentilerinin kuvvetlenmesi sonrasında yataya yakın bir görünüm sergiliyor.

 

 

SP500…Trump’ın Taburcu Olacağı Haberiyle Birlikte Yükseldi… Hisse senedi piyasalarındaki risk iştahı Trump’ın taburcu olmasına ilişkin gelişmelerle birlikte pozitif seyrediyor. S&P500 endeksi yeni haftaya artıda başlarken, mali teşvik paketine ilişkin gelişmeler gündemdeki yerini korumayı sürdürüyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder