İller

9 Kasım 2020 Pazartesi

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları


Pfizer tarafından geliştirilen Corona virüs aşısının ve BioNTech’in geniş örneklem grubunda enfeksiyonların%90’ından fazlasını önlediği duyurulmasıyla hisse piyasalarında hızlı yükseliş izlendi. Açıklamada aşı çalışmalarının 2021 yılının ortalarında başlanılacağı belirtildi. Aşı haberiyle birlikte özellikle küçük hacimli işletmeler, seyahat ve havayolları sektörleri ve sinema salonları gibi karantinalardan ve ekonomik aktivitelerin yavaşlamasından büyük zarar gören hisseler yükseldi. Carnival ve Cinemark %40 civarı artış gösterirken, karantina sırasında değerlenen Zoom Video Communications ve Peloton, normale dönüşün ufukta görüneceği umuduyla % 20’ye yakın değer kaybetti.

Endekslere baktığımız zaman, teknoloji ağırlıklı Nasdaq aşı haberinden diğer endeksler kadar yararlanamazken Dow Jones ve S&P500 endeksleri sırasıyla %2.9 ve %1.2 yükseldi. Nasdaq ise seans sonuna doğru artan satış baskısıyla %1.5 ekside kapanış yaptı. Petrol fiyatlarının yükselmesiyle her iki endekste de %10’un üzerinden değerlenen enerji sektörü, en çok kazandıran sektör oldu. Yine her iki endekste de haberden fayda sağlayamayan sektör tercihe dayalı tüketim malları oldu. Gün içerisinde tüm zamanların rekorunu kıran Dow Jones ve S&P500 endeksleri seansın son saatinde izlenen düşüşün etkisiyle kapanış bazında rekor kıramadı. S&P 500 endeksinde JP Morgan, Mastercard ve Bank of America %10 üzerinde değerlenerek aşı ile ilgili gelişmelere olumlu tepki veren sektörler arasına finansı da eklediler. Biogen, FDA’nın Alzheimer ilacını reddetmesi üzerine %28 ile en çok değer kaybeden hisse olurken Paypal ve Netflix %8 civarında değer kaybederek dikkat çektiler. Dow Joned endeksinde American Express ve Boeing sırasıyla % 21 ve %14 artarak en çok değerlenen hisseler oldular. Havayolu şirketlerinde American Airlines %15 ve Delta Airlines %17 primle öne çıktı. FAANG hisseleri ise habere pek olumlu tepki vermediler. Facebook ve Amazon %5 civarında değer kaybederken Microsoft ve Apple %2 üzeri değer kaybıyla kapandılar. Aşı haberini duyuran Pfizer ise %7.7 değerlendi. Gün içerisinde bilanço açıklaması yapan McDonald’s ise beklentinin üzerinde $2.22 hisse başı kar açıklamasıyla %5 civarında değer kazanırken seansı %1.5 değer kaybıyla sonlandırdı.

ABD seçim sonuçlarını yarattığı pozitif havayla güne başlayan Avrupa endeksleri aşı gelişmesiyle daha da fazla moral buldu. Ticaret savaşlarının sembolü haline gelen başkan Trump’ın gitmesiyle birlikte piyasaya olumlu hava hâkim oldu. Endekslere baktığımız zaman Euro Stoxx 50 %6.3 değerlenirken DAX ve FTSE100 endeksi %4.5 üzerinde artış kaydetti. DAX endeksinde en çok değerlenen sektör finans olurken FTSE100 ve Euro Stoxx 50 endeksinde en çok değerlenen sektör enerji oldu. Airbus, Total ve BNP Paribas %15’den fazla artarak dikkat çekerken, Rolls Royce %43.76 değer kazanarak en çok artan hisselerden biri oldu. DAX endeksinde ise Allianz %10.67, Continental %10 ve Bayer %8 değerlenerek seansı sonlandırdı.

Gün içerisinde önemli bir ekonomik veri paylaşılmazken, dün açıklanan verilerde %9.2 artması beklenen Çin ihracatı %11.4 artarken %8.6 artması beklenen ithalat %4.7 artış gösterdi. Yarın Japonya’da mali bütçe açıklanırken Çin tarafında TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak. Avrupa bölgesinde İngiltere’de işsizlik oranları, Fransa’da endüstriyel üretim ve Almanya’da ZEW beklentileri takip edilecek.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder