İller

17 Kasım 2020 Salı

Aşı ve Tesla etkisi


 

“PİYASANIN ROTASI”

Aşı ve Tesla Etkisi…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 55,562,616 – tedaviye pozitif cevap veren 35,785,606 – ölü sayısı 1,337,343 kişiye ulaşmıştır. Dünya genelinde ikinci dalga şiddetini arttırmaktadır.

Piyasalarda aşıya ilişkin iyimserlik etkinliğini sürdürürken, ABD için aşının acil kullanım için kısa sürede devreye alınabileceği haberleri öne çıkmaktadır. Bir tarafta aşı iyimserliği bir tarafta virüs kötümserliğinde piyasalar iyi haber etkisini satın almak için çabalamaktadır. S&P500 endeksi 3600 seviyesinde dengelenirken Tesla’nın endekse dâhil olması hisse özelinde ve genel endeks algısı üzerinde pozitif olmaktadır. Asya piyasalarında karışık seyir öne çıkarken, ABD endekslerinin hareketlerini izleyeceğiz.

Türkiye tarafında 19 Kasım TCMB faiz kararı beklenirken, piyasa katılımcılarının geniş katılım beklentilerinde pas geçme ile 575 baz puanlık faiz artışı beklentisi bulunmaktadır. Araştırma olarak beklentimiz enflasyon kadar ölçülü faiz artışı ile 200 baz puanlık artışa gidilmesi yönündedir. Bankacılık sistemi için aktif rasyosunun kaldırılabileceği beklentisinde aksiyon olmaması banka hisselerinde fiyatlama dinamiklerini aşağı yönlü baskılamaktadır.

Virüsün yayılma hızı artarken ve yeni sokağa çıkma yasakları uygulanırken TCMB’nin faiz artışına gitme potansiyeli ve sonrasındaki ekonomik aktivite gidişatı yol haritası için kritik olacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

  • Buna göre, hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Ara tatilde olan okullardaki eğitim öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek. Halen 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek. Alışveriş merkezleri, marketler, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak. Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.
  • Kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek. Kıraathanelerimizin faaliyetlerini bir süre ara verilecek. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek. Şehirlerimizin, ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağı sürecek. İl hıfzıssıhha kurulları bu sınırlamayı genişletebilecek. Kamu ve özel sektör iş yerlerindeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesi uygulamasına hassasiyet gösterilecek. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde yer alacaktır. Hep birlikte fedakarlık yaparak, inşallah bu salgın musibetinin üstesinden gelerek, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geleceğe bakacağız. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun.”

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan açıklamalarda bulundu;

  • Makro ekonomik istikrar, finansal istikrar ve fiyat istikrarına çok önem veriyoruz. Yol haritamızın genel çerçevesini bunlar oluşturuyor
  • Bizim de makul gördüğümüz, haklı gördüğümüz hangi konu varsa, reform niteliğinde olan her konuda gerekli adımları atacağız
  • Merkez Bankası Kanun’u açık, elbette bağımsızdır. Bu konuda daha fazla söyleyecek bir şeyim yok.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3600 seviyesine yakın 3601 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3550 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,8472 seviyesinde bulunurken, %1 seviyesine doğru momentumunu sürdürmektedir. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1900 seviyesi altında $1879 seviyesinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,1865 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,7172 seviyesi ile 8,00 seviyesi altında fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 410.844 seviyesi ile 400 seviyesi üzerinde hareket devam etmektedir. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) gerileme sürmektedir.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (11 –  18 Kasım) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %1,29 değer kazancı göstermektedir.

Kıymetli madenler, 5 günlük (11 –  18 Kasım) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %0,74 değer kazancı – Gümüş %0,76 değer kaybı göstermektedir.

Türkiye tarafında corona virüsü hasta sayısı 421,413 kişiye çıkarken, ölü sayısı 11,704 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile hasta sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 16,464,678 kişiye ulaşmıştır. Günlük hasta sayısı (3819) 3000 kişi üzerinde sürmektedir.

 

Bakan Koca: Bugün tespit edilen 3.819 hastamız var. Mücadelenin kritik aktörleri sağlık çalışanlarımız. En kritik savaşçılarımızı güçlü tutmak zorundayız. Tedbirlere uymak hepimiz için bir zorunluluk. Sağlık ordumuzun yanında olduğunuzu gösterin. Mücadeleye güç verin.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder