İller

11 Kasım 2020 Çarşamba

BİST100 endeksi


Küresel piyasalara coronavirüs aşısı ile ilgili olumlu gelişmeler pozitif yansımaya devam ederken, yurt içinde para politikasında değişiklik beklentisi risk iştahına katkı yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ‘’Makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacağız" ifadeleri pay piyasalarında alımların güçlenmesine sebep oldu.

BDDK’dan dün seans öncesi açıklamalar geldi. BDDK yabancı bankalarla swap limitlerini esnetti. Normalleşme adımları kapsamında BDDK yerli bankaların yabancı bankalarla vadede TL satım yönünde gerçekleştireceği para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem limitlerini artırdı. Söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesaplanan yasal özkaynaklarına oranı olarak belirlenen sınırlama vadesine 7 gün kalan işlemler için %2'den %5'e, vadesine 30 gün kalan işlemler için %5'den %10'a, vadesine 1 yıl kalan işlemler için %20'den %30'a güncellendi. BDDK kararı ardından 8,19 olan Dolar / TL kuru 8,08’e kadar geri çekildi. Haber eşliğinde ve ABD vadelilerindeki pozitiflik ile birlikte BİST100 endeksi güne %0,55 oranında yükselişle 1.250 seviyesinden başlangıç yaptı. Açılışın ardından içeride Cari İşlemler Dengesi açıklandı.
Bir önceki yılın Eylül ayında 2,82 milyar dolar fazla veren cari işlemler hesabında bu ayda 2,36 milyar dolar açık gerçekleşti. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 27,53 milyar dolar oldu.

Özellikle bankacılık sektörü payları önderliğinde alımlarına devam eden endeks, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi hakkındaki açıklamalarından ardından alımlar hızlandı. Erdoğan’ın ‘’ "Vatandaşlarımızdan, bireysel tasarruflarında milli paralarına güvenmelerini ve tercihlerini Türk Lirası'ndan yana kullanmalarını istiyorum’’ demecinin ardından Dolar / TL 7,80’e, 5 yıllık CDS’ler ise 400 seviyesine kadar geriledi. BİST100 endeksi günü %2,91 oranında yükselişle 1.279 seviyesinden rekorla tamamladı. Bankacılık sektörü payları %8,88 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %2,44 oranında değer kaybetti.

Ekonomi tarafında meydana gelen değişimlerin ardından 8,50’li seviyelerden 7,80 seviyesine kadar gerileyen Dolar / TL’de geçtiğimiz günlerde 8,20 denge seviyesi olarak gözlemlendi. BDDK’nın dün sabah yaptığı hamleler ve Erdoğan’ın açıklamaları ardından 7,80’e kadar gerileyen Dolar / TL’de yukarı yönde takip edeceğimiz direnç seviyesi 8,00 - 8,08 – 8,15 olacakken, teknik olarak pozitif görünümün korunduğu kurda aşağıda 7,75 – 7,70 seviyeleri destek olarak takip edilecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder