İller

23 Kasım 2020 Pazartesi

BİST100 endeksi


Coronavirüs aşısıyla ilgili olumlu gelişmelere bağlı artan iyimserlik küresel piyasalarda etkili olmayı sürdürüyor. ABD tarafından 10 Aralıkta aşı onayı için FDA'nın toplanması beklenmesinin ardından, ABD aşı programının başında bulunan Dr. Moncef Slaoui, televizyona yaptığı açıklamada, aşının onaylanmasının ardından 24 saat içinde aşıyı uygulanacağı alanlara taşımayı planladıklarını belirtti. BİST100 endeksi, ABD vadelileri ve Asya Piyasalarındaki hafif alıcılı seyre paralel olarak  %0,40 oranında yükselişle tüm zamanların en yüksek seviyesinden 1.329’dan başladı.

19 Kasım'daki TCMB’nin 475 baz puan güçlü faiz artırımı ve sadeleşme hamlesi ile yurt içinde yerli varlıklarda güçlenme ve olumlu hava genel anlamda korunurken, ekonomi cephesindeki yeni dönem reformları ve gelişmeleri piyasaların takibinde yer almaya devam ediyor. Ancak gerek yurt içinde gerekse yurtdışında coronavirüs vaka sayılarındaki artış ve bu kapsamda oluşan endişeler ön plana çıkararak risk oluşturmaya devam ediyor.

Haber ve veri akışının yoğun olmadığı günde tek önemli haber akışı Almaya cephesinden geldi. Almanya tarafı ‘’ Türkiye, Libya’ya silah taşıyan Türk gemisinde aramanın tamamlanmasını engelledi’’ açıklamasında bulunurken, konuya yakın kaynaklara konuşan Türk Yetkili ‘Alman gemi Türk gemisine hukuka aykırı arama yaptı’’ dedi.

BİST100 endeksi günün ilk yarısında 1.336 seviyesi ile rekoru görürken, günü ise Dolar / TL’nin 7,94’lü seviyelere kadar yükselmesiyle ve kapanışa doğru gelen satışlarla %0,73 oranında düşüşle 1.314 seviyesinden tamamladı.

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları sektörü payları %3,25 oranında değer kazanırken, bankacılık sektörü payları %3,46 oranında değer kaybetti.

Yurt içinde alınan ekonomi tarafında alınan karalar ve uygulamalarla son iki haftayı yükselişle geçiren Türk Lirası  varlıklarda yeni haftada pozitif seyir sürüyor. CDS son 9 ayın en düşük seviyelerinde ve tahvil faizinde de gerileme sürüyor. Dolar / TL tarafında ise haftanın ilk işlem gününde bir miktar yükseliş söz konusu. Geçtiğimiz haftayı 7,62 seviyesinde tamamlayan Dolar / TL kuru haftaya alıcılı başladı ve gün içinde 7,94 seviyelerine kadar yükseldi. Dolar / TL’de 7,95 – 8,00 direnç seviyesi olarak takip edilecekken, geri çekilmelerde ise 7,90 – 7,85 destek seviyeleri olarak izlenecek .

Kaynak info Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder