İller

22 Kasım 2020 Pazar

İkinci dalga daha vurucu


 

 

“PİYASANIN ROTASI”

İkinci Dalga Daha Vurucu…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 58,563,451 – tedaviye pozitif cevap veren 37,478,131 – ölü sayısı 1,386,465 kişiye ulaşmıştır. Virüsün ikinci dalgası şiddetini arttırırken, aşıya ilişkin pozitif gelişmeler sürmektedir. ABD tarafında aşılamanın 11 Aralık’ta başlayabileceği açıklamaları öne çıkarken, aşının resmi onayı beklenmektedir.

Piyasalarda aşı iyimserliği hikâyesi etkin olurken, fiyatlamalar bunun üzerine kurulmaktadır. Resmi onay süreci ve akabinde hızlı aşılanma senaryosu varlık fiyatlarını yukarı yönlü desteklemektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

  • Ekonomimizi yıkmayı denediler. Yapısal reformlarımızı yeni bir anlayışla hızlandırarak bu saldırıyı da engelleyecek adımları attık. Gelişmiş ülkelerin dahi önüne geçemediği salgın dalgasının altında kalmamızı umdular, tam tersine kendimizle birlikte tüm dostlarımıza el uzattığımız bir mücadele iklimi tesis ettik. Yeni hukuk ve ekonomi reformlarıyla bu süreci daha ileriye taşıyacağız, yeni bir atılım başlatıyoruz. AK Parti’nin bugüne kadar milletimizin gönlünde yerini korumasının sırrı samimiyettir.
  • Biriz, beraberiz, iriyiz, kardeşiz ve hep birlikte Türkiye’yiz. Daha öncesini bir kenara bıraksak bile sadece Osmanlı’nın Avrupa’da 600 yıllık geçmişi vardır. Bugün de kendimizi Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Daima NATO başta olmak üzere batı ittifaklarının en güçlü üyesi olduk. Bizi başka arayışlara mecbur bırakmadıkları sürece savunmadan ticarete kadar tercihimizi hep batıdan yana kullandık. Ama bu ülkemize ve milletimize yönelik açık saldırılara, farklı kılıflar altında dayatılan haksızlıklara, çifte standartlara boyun eğeceğimiz anlamına da gelmiyor. Her şeye rağmen hiçbir ülkeyle, kurumla siyaset yoluyla, diyalog, müzakere yoluyla çözülemeyecek sorunumuzun olmadığına inanıyoruz. Bunun için Avrupa Birliği’ne tam üyelikten mülteciler meselesine kadar ülkemize verdiğiniz sözleri tutun, birlikte daha yakın, daha verimli bir iş birliği tesis edelim çağrısında bulunuyoruz.
  • Aynı temenniyi müttefikimiz Amerika ile olan ilişkilerimiz için de ifade ediyoruz. Türkiye’nin sınırlarının güvenliği ve savunma ihtiyaçları konusundaki hassasiyetine saygı gösteren bir Amerika ile bölgesel ve küresel düzeyde yapabilecek çok işimiz olduğunu düşünüyoruz. Kadim tarihi ilişkilere sahip olduğumuz Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Körfez ülkeleri başta olmak üzere tüm Asya ve Afrika coğrafyasıyla önümüzde çok büyük iş birliği potansiyeli olduğunu da biliyoruz. Böylesine geniş bir vizyona sahip Türkiye’yi kendilerinin dahi uymadığı kuralları bahane ederek, köşeye sıkıştırmaya çalışanlardan artık bu yöntemlerden vazgeçmelerini istiyoruz. Bizim hiçbir ülkenin hakkıyla, hukukuyla, hele hele siyasi ve toprak bütünlüğüyle asla sorunumuz yoktur. Tam tersine biz müdahil olduğumuz her yerde bu ilkeler çerçevesinde hareket ediyoruz.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3600 seviyesi altında 3564 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3550 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,8243 seviyesinde bulunurken, %1 seviyesine doğru momentumunu sürdürmektedir. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1900 seviyesi altında $1873 seviyesinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,1873 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,6583 seviyesi ile 8,00 seviyesi altında fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 377.111 seviyesi ile 400 seviyesi altında hareket devam etmektedir. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) gerileme bulunmaktadır.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (16 –  23 Kasım) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %0,74 değer kazancı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (16 –  23 Kasım) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %0,85 değer kaybı – Gümüş %2,10 değer kaybı göstermektedir.

 

Türkiye tarafında corona virüsü hasta sayısı 446,822 kişiye çıkarken, ölü sayısı 12,358 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile hasta sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 17,245,617 kişiye ulaşmıştır. Günlük hasta sayısı (6017) 6000 kişi üzerinde sürmektedir.

 

Bakan Koca: Bugün tespit edilen 6.017 hastamız var. Tedbirler ve kısıtlamaların yakın zamanda netice vermesi için kurallara sıkı sıkıya uymalıyız. Salgınla mücadelenin yöntemi asırlardır değişmedi: el Temizliği, Maske ve Mesafe. Sevdiklerimiz için tedbirlere uyalım.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder