İller

24 Kasım 2020 Salı

James Dyson Ödülü’nün kazananları belli oldu


2020, dünyanın dört bir yanındaki genç mühendislerin ve bilim adamlarının gelecek vaat eden, 250 icadını finansal olarak destekleyen James Dyson Ödülü için rekor bir yıl oldu. Bu yılın şartlarına rağmen genç mucitlerin yaratıcılığının ön plana çıktığı ödül, olağanüstü kalitedeki rekor katılımla gerçekleşti. Her biri 30 bin sterlinle ödüllendirilen iki proje, meme kanseri taramalarını kaçıran kadınlar ve etkili bir şekilde yenilenebilir enerji üretmek için sürdürülebilir yöntemler gibi küresel öneme sahip önemli sorunlara çözüm sunuyor.

 

The Blue Box projesi, 2020 James Dyson Ödülü'nün uluslararası kazananı oldu. 23 yaşındaki Judit Giró Benet tarafından icat edilen bu buluşla evde idrar örneği kullanılarak meme kanseri tespit edilebiliyor.

 

2020 James Dyson Ödülü’nün ilk Sürdürülebilirlik Ödülü kazananı 27 yaşındaki Carvey Ehren Maigue tarafından icat edilen AuREUS System Technology projesi, atık mahsulden yapılmış yeni bir maddeyle UV ışığını yenilenebilir enerjiye dönüştürüyor.

 

“Gençler dünyayı değiştirmek istiyor ve bunu yapabileceklerini gösteriyor”

Sir James Dyson2020 James Dyson Ödülü hakkında; “Gençler dünyayı değiştirmek istiyor ve James Dyson Ödülü'ne katılan mühendisler, bilim adamları ve tasarımcılar bunu yapabileceklerini gösteriyor. Bu sene, sağlık hizmetleri ve sürdürülebilirliği geliştirme konularında artan sayıda fikir gözlemledik. Açıkçası bu tür asil fikirler arasında seçim yapmak zorlandığımız için , bu yıl iki eşit derecede değerli icadı destekleme yönünde iki ödül yarattık. Judit ve Carvey, önemli atılımlar gerçekleştiren etkileyici kişiler, umarım James Dyson Ödülü'nü gelecekteki başarıları için bir sıçrama tahtası olarak kullanabilirler." dedi.

 

 

 

Uluslararası kategorisi kazananı - Judit Giró Benet tarafından icat edilen The Blue Box

 

Sorun

James Dyson Ödülü'nün bu yılki Uluslararası kazananı, annesinin meme kanseri teşhisinden ilham aldı. Judit, meme kanseri için daha az cerrahi işlemli ve daha erişilebilir bir tarama sürecinin küresel bir ihtiyaç olduğunu fark etti. Şu anki meme kanseri taraması, kadınların hastanelere veya tıbbi tesislere giderek bazen ağrılı ve çoğu zaman maliyetli bir prosedürden geçmesini gerektiriyor. Sonuç olarak, kadınların yüzde 40'ının meme kanseri tarama mamogramlarını atladıkları tahmin ediliyor. Bu da 3 vakadan 1'inin geç tespit edilmesine neden olarak daha düşük hayatta kalma şansına yol açıyor.

 

Çözüm

Ispanya, Tarragona'dan Judit Giro Benet tarafından icat edilen Blue Box, meme kanserinin erken belirtilerini tespit etmek için idrar örneği ve yapay zeka algoritması kullanan, evde kullanılabilen, biyomedikal bir meme kanseri test cihazı. Bu buluş; kadınlara evde düzenli olarak uygulayabilecekleri, cerrahi işlem gerektirmeyen, ağrısız, ışın yaymayan, düşük maliyetli bir alternatifle sağlıklarının sorumluluğunu üstlenmeleri için güç verecek.

 

Sürdürülebilirlik kategorisi kazananı - Carvey Ehren Maigue- AuREUS System Technology

 

Sorun

Birçok yenilenebilir enerji kaynağı kesintiden muzdariptir. Rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi sadece çok özel çevre koşullarında üretilebilir. Güneş panelleri, çoğunlukla görünür ışığı yakalar ve yenilenebilir enerjiye dönüştürür, bunu yapmak için de güneşe dönük olmalıdır. Mevcut güneş çiftlikleri, sadece yatay olarak inşa edilir, asla dikey olarak inşa edilmez ve çoğu zaman birinci sınıf ekilebilir tarım arazilerine yerleştirilir. Bu da arazinin mahsul yetiştirmek için kullanılamayacağı anlamına gelir. Yine de, başka bir amaca uygun hale getirilebilecek binlerce pencere ve yüzey bulunur.

 

Çözüm

James Dyson Ödülü'nün ilk Sürdürülebilirlik Ödülü sahibi, ışıktan ve geri dönüşüm atıklarından nasıl daha etkili bir şekilde yenilenebilir enerji üretilebileceğine ilişkin zorluğun üstesinden geliyor.

 

Filipinler, Manila'daki Mapua Üniversitesi'nden Carvey Ehren Maigue tarafından icat edilen AuREUS, UV ışığını hasat yapmak ve geleneksel güneş panellerinin yapamayacağı şekilde elektrik üretmek için var olan bir yapıya veya yüzeye bağlanabilen bir parça. Carvey'in icadı, havanın güneşli ya da bulutlu olması farketmeksizin elektrik üretme özelliğine sahip. Ürünün üzerindeki parçacıklar UV ışığını emerek parlamalarına neden olduğundan, parçacıklar "bekledikçe" fazla enerjiyi ışık olarak ortaya çıkarıyor ve daha sonra elektriğe dönüştürülebiliyor.

 

AuREUS, geleneksel güneş panellerinden daha fazla güneş enerjisini, yenilenebilir enerjiye dönüştürme potansiyeline sahip ve doğrudan güneş ışığı olmasa bile tam olarak çalışabiliyor. Mevcut testler, geleneksel fotovoltaik hücrelerdeki yüzde10-25'e oranına kıyasla bunun zamanın yüzde 48'inde elektrik üretebileceğini gösteriyor. Carvey; ürünün tarım dışında araba, uçak ve gemi gibi alanlarda kullanılabilme yöntemlerini de araştırıyor.


Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder