İller

11 Kasım 2020 Çarşamba

Piyasaların yönü


BIST100…Bankacılık Endeksi %9’a Yakın Yükseldi… Güne tarihi zirvesinde başlangıç yapan BIST100 endeksi gün içerisinde de kazançlarını koruyarak haftanın üçüncü işlem gününü %2.91 değer kazancıyla 1,279 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi %8’in üzerinde yükselerek endekse olumlu katkı vermeyi sürdürdü. Hazine ve Maliye Bakanı’nın makroekonomik istikrara ve mikro reformları içeren dönüşüm programına yönelik sözleri de risk iştahını yükselten unsurlardan biriydi. Yeni işlem gününde rekor seviyelere yükselene koronavirüs vakalarının etkisine giren risk iştahında belirgin bir düşüş var. Yurt dışı görünümündeki bozulmaya rağmen uzun bir süredir iskontolu işlem gören endeksin güne artıda başlaması beklenebilir. Ekonomide yeni dönem, fiyat istikrarı ve öngörülebilirlik vurgusunun piyasa göstergelerine olumlu yansımaya devam etmesi beklenebilir.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Pozitif Ayrışıyor… BDDK’nın dün piyasa açılışında TL satım yönündeki limitleri esnetmesi sonrasında TL varlıkların güç kazandığı görüldü. Piyasalardaki iyimserlikle birlikte Dolar TL kuru 7.80 seviyesinin altına geriledi. TL geçen ayki Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası oluşan kayıplarının tamamını geri aldı. Türkiye’nin CDS risk primi 405 puan ile son 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ekonomide yeni dönem vurgusu sonrasında TL varlıkların pozitif görünümünü sürdürmesi beklenebilir.

 

 

EURTRY… Faiz Artırımı Beklentilerinin Etkisiyle TL Varlıklar Güç Kazandı… TL varlıklar ekonomiye dair kritik mesajların etkisinde majör para birimleri karşısındaki kayıplarının bir kısmını geri aldı. Piyasa gelecek hafta gerçekleştirilecek TCMB toplantısında güçlü bir faiz artırımı bekliyor.

 

 

EURUSD… Başkanlık Seçimleri Sonrasında Volatilite Devam Ediyor… ECB başkanı Lagarde’ın güvercin açıklamaları ve koronavirüs endişeleriyle birlikte parite 1.1750 seviyesinin altına geriledi. Yeni işlem gününde 50 günlük hareketli ortalamasına yakın seviyelerde işlem görüyor. ABD Başkanlık seçimleri sonrasında haber akışına bağlı olarak kurdaki volatilite devam ediyor.

 

 

XAUUSD… Aşı Haberleri Sonrası Dengelenme Çabasında… Dün gün içerisindeki kazançlarını korumaya çalışan altının ons fiyatı, dolardaki güçlenmeye ve risk iştahındaki artışa bağlı olarak 1,855 $ seviyelerine kadar geriledi. Koronavirüs vaka sayıları neredeyse bütün ülkelerde rekor seviyelere yükseldi. Artan endişeler altında güvenli liman alımlarının canlı kalmasını sağlıyor.

 

 

GAUTRY…Bu Haftaki Kayıplarını Geri Alma Çabasında… Gram altın Dolar TL kuru ve ons fiyatındaki gerilemenin etkisinde 467 TL seviyelerine kadar gerileyen gram altının yeni işlem gününde kayıplarının bir kısmını geri alma çabasında olduğunu görüyoruz.

 

 

BRENT…Enerji Fiyatları Yükselmeye Devam Etti… Global risk iştahındaki toparlanma çabalarıyla birlikte enerji fiyatlarındaki yükseliş trendi devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı dün yükselişini sürdürerek 44 $ seviyelerine tırmandı.

 

 

SP500… Karışık Bir Görünüm Sergiledi… Aşı haberlerinin ve başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasının doping etkisiyle haftaya pozitif bir başlangıç yapan ABD endeksleri dün karışık bir görünüm sergiledi. ABD endeks vadelilerin kar satışlarının olduğunu görüyoruz.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder