İller

17 Kasım 2020 Salı

Piyasaların yönü


BIST100…Risk İştahının Bozulmasıyla Birlikte Kar Satışlarını Beraberinde Getirdi… Yarın açıklanacak faiz kararı öncesinde, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı da dâhil yeni birtakım tedbirler açıklandı. ABD seçimleri ve aşı haberleri sonrasında oluşan pastırma yazı dün yerini kara bulutlara bıraktı. Endeks bankalardaki ve holding endeksindeki sert düşüşün etkisiyle Salı gününü %2.57 değer kaybıyla tamamladı. Yurt dışı piyasalar da artan koronavirüs vakalarına ve alınan ek tedbirlere bağlı olarak satıcılı bir görünüm sergiliyor. ABD ve Almanya vadelileri yeni işlem gününde negatif bölgede fiyatlanıyor. Kurdaki gelişmeler ve koronavirüs salgını kaynaklı haber akışı gündemdeki yerini koruyor. TL varlıklara yönelik algıda önemli bir bozulmanın olmaması endeks açısından pozitif olmakla birlikte, olası geri çekilmelerde 1,240 seviyelerinden tepki alımlarının gelmesi beklenebilir.

 

 

USDTRY… Faiz Kararı Öncesinde Temkinli Bir Bekleyiş Var… TCMB’nin yarın açıklayacağı faiz kararı öncesinde Dolar TL kurunda yukarı yönlü hareketlenme var. Geçtiğimiz haftayı 7.60 seviyelerinde tamamlayan Dolar TL kuru dün 7.80 seviyesine yönelirken, 7.68 - 7.78 bandındaki hareket devam ediyor. TL varlıklara yönelik algı bozulmasa bile koronavirüs salgını kaynaklı gelişmeler Türk Lirası üzerinde baskı yaratıyor.

 

 

EURTRY… 9.20 Seviyesine Yükseldi… Geçtiğimiz hafta son 19 yılın en iyi performansını sergileyen TL varlıklar yeni haftada risk iştahındaki bozulmaya bağlı olarak değer kayıplarıyla karşı karşıya kaldı.

 

 

EURUSD… Powell ve Lagarde Salgının Ekonomik Etkileri Üzerine Uyarılarda Bulundu… Birçok konuda görüş ayrılığı devam etmesine rağmen İngiltere 31 Aralık tarihinde Euro Bölgesi ortak pazarından anlaşmalı veya anlaşmasız ayrılmaya hazırlanıyor. Son gelen haberlere göre İngiltere’nin karasularında balıkçılık konusunda birtakım tavizler vererek serbest ticaret anlaşmasına varacağı yönünde. FED başkanı Powell dün yaptığı konuşmasında salgına bağlı toparlanma uyarısında bulundu ve ekonomiyi desteklemeye hazır olduklarını ifade etti. ECB başkanı Lagarde ise finansal kriz uyarısı yaptı. Aşı haberleriyle yükselen risk iştahı, merkez bankaları başkanlarından gelen açıklamalar ve alınan tedbirlerle birlikte gerilemiş durumda.

 

 

XAUUSD… Vaka Sayılarındaki Artış ve Tedbirlere Rağmen Aşı Haberlerinin Etkisiyle Yatay Seyrediyor… ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlanması ve koronavirüs aşısı konusundaki gelişmeler güvenli liman altının cazibesini azaltıyor. Koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve ekonomilerin kısmi kapanmasına karşın aşı iyimserliği ons fiyatının 1,880 $ seviyelerine tutunmasına destek sağlıyor.

 

 

GAUTRY… 465 TL Seviyelerinde… Gram altın, ons fiyatındaki yatay seyir ve Dolar TL kurundaki yükselişin etkisinde 465 TL seviyesi üzerine tutundu.

 

 

BRENT… Beklentilerden Fazla Gelen Stok Verisiyle Birlikte Geriledi… Asya’da açıklanan makroekonomik veriler talepte toparlanmaya işaret etse de ABD’de beklentilerden fazla gelen petrol stok verileri sonrasında Brent petrolün varil fiyatı yataya yakın işlem gördü. Aşı haberleriyle birlikte yükselişe geçen petrol fiyatları gelen her türlü negatif haber akışına olan hassasiyetini sürdürüyor.

 

 

SP500… ABD’de Endeksler Eksi Bölgede Kapandı… Global piyasalar pandeminin hız kazanması ve sıkılaştırılan tedbirlerle birlikte haftanın ikinci işlem gününde zayıf bir görünüm sergiledi. S&P 500 endeksi dün % 0.43 kayıpla 3,611 puana geriledi. Powell koronavirüs vakalarındaki artışın ekonomik toparlanma açısından endişe verici olduğu değerlendirmesinde bulundu.


Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder