İller

22 Kasım 2020 Pazar

Piyasaların yönü


BIST100…Aşılama Çalışmalarının Aralıkta Başlayabileceği Haberleriyle Risk İştahı Yüksek… Yurt içi piyasalar geçtiğimiz hafta ekonomide normalleşme adımlarının ve gelen açıklamaların etkisinde pozitif bir seyir izledi. TCMB politika faiz oranını %15’e yükseltirken, operasyonel çerçeveyi sadeleştirdi. Hazine ve Maliye Bakanı, TCMB’yi destekleyen ve enflasyonla mücadeleyi öne çıkaran açıklamalarda bulundu. Yurt içindeki olumlu gelişmelerle birlikte BIST100 endeksi geçtiğimiz haftayı %2.53 değer kazancıyla tamamladı. CDS risk puanında gerileme ve hafta sonu Avrupa’yla olan ilişkilere yönelik açıklamalar yeni hafta için pozitif bir zemin yaratıyor. Aşılama çalışmalarının Aralık ayında başlayacağına yönelik haberler piyasalarda iyimser bir havaya neden olmakta.

 

 

USDTRY… 7.65 Seviyelerinde… Dolar TL kuru geçtiğimiz hafta para politikasında normalleşme beklentileriyle birlikte 7.51 seviyelerine kadar geriledikten sonra gelen alımlarla birlikte haftayı 7.63 seviyelerinde tamamladı. BDDK’nın TL varlıkların cazibesini artırabilmek için aktif rasyosunda revizyona hazırlandığına ilişkin haberler var. Mevcut konjonktür bozulmadığı sürece, gelen tepki alımlarına rağmen TL’nin güçlenmeye devam etmesi beklenebilir.

 

 

EURTRYHaftaya 9 Seviyesinin Üzerinde Başladı… Euro TL kuru geçtiğimiz hafta son 2 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra gelen tepki alımlarının etkisiyle yeniden 9 seviyesinin üzerine çıktı.

 

 

EURUSD… PMI Verileri Takip Edilecek… Piyasalar haftanın ilk iş gününde Euro’nun dayanıklılığı ve fiyatlaması açısından Euro Bölgesi PMI verilerini takip edecek. Salgının hız kazanması ve alınan karantina önlemleriyle birlikte PMI verilerinde gerileme görülebilir. Euro Dolar paritesi yeni haftanın ilk saatlerinde 1.1875 seviyelerinde. Aşı iyimserliği doların global bazda zayıf bir görünüm sergilemesine neden oluyor.

 

 

XAUUSD… Aşı Haberlerinin Etkisiyle Yatay Seyrediyor… Altının ons fiyatı aşı haberlerinin etkisiyle yeni haftaya yataya yakın başladı. ABD’deki vaka sayısı bir önceki aya göre günlük ortalama 100 bin kişi artarken, salgın Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde de artış gösteriyor. Koronavirüs salgınında vakalardaki artışa rağmen, Pfizer ve Biontech’in ürettiği aşının 11 Aralık tarihinde uygulanmaya başlayabileceği haberi altındaki yükselişleri dengeliyor.

 

 

GAUTRY…460 TL Seviyesinin Üzerine Yöneldi… Altının ons fiyatındaki yatay seyir ve Dolar TL kurundaki kısmi yükselişin etkisinde gram altın 460 TL’nin üzerinde işlem görmekte.

 

 

BRENT… Enerji Fiyatları Aşı Haberiyle Yükseldi… Petrol fiyatları aşı haberlerinin etkisiyle son 3 ayın en yüksek seviyesini gördü. ABD’de aşı çalışmalarını hızlandırma programının başkanı aşılama sürecinin büyük ihtimalle 11-12 Aralık gibi başlayacağını açıkladı. Aşı iyimserliğine rağmen piyasalar vaka sayılarındaki artış ve alınan önlemleri göz ardı ediyor. Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda Cuma gününü %1’in üzerinde kazançla tamamladıktan sonra yeni işlem gününde 45 $ seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

 

 

SP500…Aşı Açıklamaları Yeni Haftada Endekse Destek Sağlıyor… ABD’de borsa endeksleri vaka sayılarındaki artış, FED ve Hazine arasındaki gerilimin etkisinde negatif bir görünüm sergiledi. S&P500 endeksi Cuma günü %0.69 değer kaybıyla 3,556 puana geriledi. Aşı çalışmalarının Aralık ayında başlayabileceğine ilişkin açıklamalarla birlikte endeks vadeli işlemlerde pozitif bir görünüm sergiliyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder