İller

23 Kasım 2020 Pazartesi

Piyasaların yönü


BIST100…Dolar TL Kurundaki Sert Yükseliş Bankalara Satış Getirdi… Banka hisseleri dün TL’deki değer kaybına bağlı olarak günü %3.5’a yakın kayıpla tamamladı. Sanayi tarafı banka hisselerindeki düşüşü bir miktar kompanse etti. BIST100 endeksi %0.73 değer kaybıyla 1,314 puana geriledi. Önümüzdeki süreçte AB liderler zirvesi ve Türkiye ile alınacak olan kararlar piyasaya yön vermede etkili olacak. Yurt içinde kapasite kullanım oranı verisi, yurt dışında ise ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

 

 

USDTRY…7.95 Seviyelerine Yükseldikten Sonra Geri Çekildi.. Dolar TL kuru yeni haftaya hareketli başladı. Geçtiğimiz hafta 7.50 seviyelerine kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarının etkisiyle dün 7.95 seviyelerini gördü. 2 yıl aranın ardından Hazine’nin düzenleyeceği 10 yıl vadeli tahvil ihalesi piyasaların takibinde olacak. Kurdaki yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda piyasada gözler TCMB’nin vereceği tepki takip edilecek.

 

 

EURTRY9.40 Seviyelerinde… TL varlıklardaki volatilite yükselirken Euro TL kuru dün 9.46 seviyelerine kadar yükseldikten sonra bugün sabah saatlerinde 9.40 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD…Aşı Konusundaki Gelişmeler Risk İştahını Yüksek Tutuyor… Euro Dolar paritesi 1.1850 seviyelerinde dengelenme çabası içerisinde. Almanya IFO iş iklimi endeksi verisi paritede hareketlenmeye neden olabilir. Aşı konusunda gelen açıklamalar ve koronavirüs vaka sayıları piyasaların gündeminde kalmayı sürdürüyor.

 

 

XAUUSD…1,820 $ Seviyelerine Geriledi… Koronavirüs aşısı konusundaki gelişmeler ve Joe Biden’ın başkanlık geçiş sürecinin resmen başlamasıyla birlikte altın fiyatları son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

 

 

GAUTRY… Ons Fiyatındaki Zayıflamaya Bağlı Olarak Geriledi… Dolar TL kurundaki yükselişe rağmen altının ons fiyatının son 4 ayın en düşük seviyesine gerilemesi, gram altın fiyatlarını da aşağı çekiyor. Dün 477 TL seviyelerini test eden gram altın yeni işlem gününde 460 TL seviyelerine düşmüş durumda.

 

 

BRENT… Aşı Açıklamaları Sonrası Yükseliş Trendi Devam Ediyor… Astra Zeneca ve Oxford’un geliştirdiği aşının muadillerine göre daha kolay saklanabilir ve taşınabilir olması piyasalarda risk iştahını yükseltirken, petrol fiyatları bu konudaki olumlu haberlerin etkisiyle 46 $ seviyesine tırmandı.

 

 

SP500…Biden’ın Başkanlığa Geçiş Süreci Resmen Başladı… ABD’de endeksler Joe Biden’ın başkanlık geçiş sürecinin başlaması ve aşı konusundaki gelişmelerden destek buldu. Biden, eski FED başkanı Janet Yellen’ı Hazine Bakanı olarak düşündüğüne ilişkin haberler piyasalardaki iyimser havayı destekliyor. S&P500 endeksi vadelileri pozitif seyrini sürdürüyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder