İller

8 Kasım 2020 Pazar

Piyasaların Yönü


BIST100…Global Piyasalardaki İyimserlikten Destek Buluyor… Geçtiğimiz hafta global piyasalarda gözlemlenen iyimser hava yeni haftada da etkisini hissettiriyor. ABD seçimlerinde Temsilciler Meclisi ve başkanlığın Demokratların eline geçmesi mali teşvik paketine yönelik beklentileri canlı tutuyor Dolar TL kuru hafta sonu yaşanan yoğun haber akışı sonrası bir miktar gerilerken, endeksin güne artıda başlaması beklenebilir. Yurt içi piyasalar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının kabul edilip edilmeyeceğini ve Naci Ağbal yönetimindeki TCMB’nin para politikası stratejisini takip edecek.

 

 

Şirket Haberleri…ISCTR… Şirket 3Ç20’de piyasa beklentisi olan 1.88 milyar TL’nin üzerinde 2.14 milyar TL net kar açıklamıştır. Geçen senenin aynı döneminde ise 1.34 milyar TL net kar açıklamıştır.

 

 

USDTRY… 8.34 Seviyelerine Kadar Geriledi… Dolar TL kuru, ABD başkanlık seçimlerinde Biden’ın başkanlığının kesinleşmesi, TCMB’de yaşanan başkanlık değişimi ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa haberi sonrasında yeni haftada 8.34 seviyelerine geriledi.

 

 

EURTRY… TL Varlıklar Güçlendi… TL varlıklar hafta sonu yaşanan yoğun haber akışının ardından yeni haftaya artıda başladı. Euro TL kuru geçtiğimiz hafta 10.12 ile tarihi zirveyi gördükten sonra 10.01 seviyelerine geriledi.

 

 

EURUSD… Son 8 Haftanın Zirvesinde… Biden’ın ABD başkanlığı seçimlerinden zaferle çıkması ve net bir galibiyet elde etmesi sonrasında global piyasalarda risk iştahı yüksek seyrediyor. Euro Dolar paritesi son 8 haftanın en yüksek seviyelerine ulaşırken, dolar global bazda değer kayıplarıyla karşı karşıya kaldı. Piyasa, Kongre ve Beyaz Saray’ın Demokratların eline geçmesiyle birlikte mali teşvik paketi beklentisi içerisine girdi.

 

 

XAUUSD… Trump’ın Mağlubiyeti Kabul Etmemesiyle Yükseldi… ABD başkanlık seçimlerinde Biden’ın zaferi sonrasında altın fiyatları mali teşvik paketi beklentileri ve Trump’ın itirazlarının yarattığı belirsizlikle birlikte 1,965 $ seviyelerine kadar yükseldi.

 

 

GAUTRY… Rekor Seviyelerden Geriledi… Dolar TL kurundaki gerileme ons fiyatındaki yükselişi kompanse etmekte. Gram altın, geçtiğimiz hafta 540 TL seviyelerine yükseldikten sonra yeni haftada 529 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Petrol Fiyatları Toparlandı… Koronavirüs vaka sayılarındaki artışa rağmen, ABD’de başkanlık seçimleri sonrasında mali teşvik paketi beklentisinin canlanması enerji fiyatlarına yukarı yönlü destek sağladı. Brent petrolün varil fiyatı vadeli işlemlerde 40 $ seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

 

 

SP500…Seçim Sonrasında İyimser Hava Hâkim… ABD piyasaları Biden iyimserliğiyle pozitif seyrini sürdürdü. S&P500 endeksi vadeli işlemlerde %1’in üzerinde artıda işlem görüyor. Cumhuriyetçilerin Senato’yu ellerinde tutma ihtimali devam ediyor. Bu durum mali teşvik paketi görüşmelerinin tıkanmasına neden olabilir.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder