İller

9 Aralık 2020 Çarşamba

BİST100 endeksi


ABD’deki mali teşvik paketi ile birlikte aşı ile ilgili gelişmeler küresel piyasaların yönünü belirlemeye devam ediyor. FDA’dan gelen aşı onayı sonrasında pozitif eğilim devam ederken ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in Temsilciler Başkanı Pelosi'ye Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik 916 milyar dolarlık destek paketi teklifi sunması da risk iştahını artırdı.

Türkiye tarafında bakıldığında ise Trump’ın veto edeceğini söylediği ABD'de Türkiye'ye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın almasından dolayı yaptırım uygulanmasını da içeren 740 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA), Temsilciler Meclisi'nde ezici bir çoğunluğun desteğiyle kabul edildi. Ayrıca bugün başlayacak olan AB Liderler Zirvesi’nden Türkiye’ye çıkması beklen yaptırım kararları ve artan coronavirüs vaka sayıları tedirginlik yaratıyor. Zirveden çıkacak olası yaptırım kararına ilişkin olarak AK Parti Sözcüsü Çelik, ‘’Yunanistan sürekli diplomasiyi çalıştırmaktan bahsediyor, ama AB zirvesi öncesi Türkiye’ye karşı son derece provokatif açıklamalar yapıyorlar. Türkiye olmadan Avrupa’nın güvenliği olmaz.’’ açıklamasında bulundu.

İçerideki endişelere rağmen BİST100 endeksi ABD vadelileri ve Asya Piyasalarına paralel olarak %045 oranında yükselişle 1.346 seviyesinden başlangıç yaptı. Açılışın ardından tepki alımları devam etti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye çıkacak olası yaptırım kararları ardından yaptığı açıklamalar endekse pozitif yansıdı. Erdoğan, ‘’Dürüst liderler yaptırım kararına sıcak bakmıyor. AB'nin alacağı yaptırım kararı Türkiye'yi çok fazla etkilemez’’ dedi. Erdoğan ayrıca ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı hakkında da görüşlerini bildirdi. Erdoğan, ‘’Dünyada siyaset maalesef çok çirkin ilerliyor, aklına herhangi bir şey gelen hemen masaya yaptırımı getiriyor. Türkiye ile ABD arasında nasıl bir süreç var. Biz NATO'da beraber değil miyiz? ABD’nin silah alımları konusunda attığı adımları doğru bulmuyoruz’’ görüşünce bulundu. Endeks kapanışa kadar pozitifliğini korudu.

BİST100 endeksi haftanın üçüncü işlem 1.350 puanın üzerinde kalmayı başardı. Endekste kısa vadede 1.335 – 1.310 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.365 – 1.380 seviyelerinin direnç oluşturmasını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder