İller

9 Aralık 2020 Çarşamba

Piyasaların yönü


BIST100…AB Liderler Zirvesi Taslak Metninin Basına Yansımasıyla Birlikte Yükseldi… BIST100 endeksi Çarşamba gününü banka hisselerindeki yükselişin öncülüğünde %0.78 yükselişle 1,350 puandan tamamladı. AB Liderler Zirvesi taslak metninde, Türkiye’ye yaptırım konusundaki uyarının yineleneceği, liderlerin Türkiye’ye derhal bir yaptırımda bulunma fikrine sıcak bakmadıkları belirtildi. Yaptırım riskinin ertelenmesi TL varlıklar açısından pozitif fiyatlandı. Banka hisselerindeki yükseliş bir ara %4’ün üzerine çıkarken, BIST100 endeksi dün seans içerisinde 1,360 puan seviyelerine kadar yükseldi. Avrupa tarafında jeopolitik risklerin şimdilik bertaraf olmasına karşın, ABD tarafında Temsilciler Meclisinden geçen CAATSA yaptırımları belirsizlik unsuru olmayı sürdürüyor. Yatırımcıların temkinli davranması faydalı olabilir. Yurt dışı piyasalar yeni işlem gününde karışık bir görünüm sergiliyor. Aşı onayı konusundaki ve ABD’de mali teşvik paketine yönelik gelişmeler piyasaların odağında olacak.

 

 

USDTRY…Gelişen Piyasa Ülke Para Birimleri Baskı Altında… Dolar TL kuru AB liderler zirvesinden çıkabilecek sonuçları beklerken, taslak metninin risk iştahını yükseltmesiyle birlikte Dolar TL kuru 7.80 seviyesinin altına geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla yeniden yükseldi. Yeni işlem gününde gelişen piyasa ülke para birimlerinin baskı altında olduğu gözleniyor.

 

 

EURTRY…9.50 Seviyesinin Altında Kalmaya Devam Ediyor… TL varlıklardaki görece yatay seyir devam ederken, Euro TL kuru 9.50 seviyesinin altında işlem görüyor. TL varlıklara yönelik risk iştahının bir süredir yüksek olması kurdaki yükselişleri kompanse ediyor.

 

 

EURUSD… ECB Toplantısı Takip Edilecek… Avrupa ülkelerinde kısıtlamaların uzatılması değerlendirilirken, ECB’nin bugünkü toplantısında teşvik paketiyle ilgili kararı takip edilecek. İngiltere başbakanı Boris Johnson ve AB Komisyonu başkanı Ursula Von der Leyen’in büyük umutlar bel bağlanan akşam yemeğinde aradaki görüş ayrılıkları giderilemedi. İngiltere’nin anlaşmasız Brexit’i için zaman gittikçe kısalırken, liderler görüşmeleri Pazar gününe kadar devam ettirme kararı aldılar. Dün hafta başından bu yana ilk defa artıya geçen yeniden Euro Dolar paritesi 1.20 seviyelerine geriledi.

 

 

XAUUSD… Aşı Konusundaki Gelişmelerle Birlikte Aşağı Yönlü Baskı Devam Etti… Aşı onayı konusundaki gelişmeler altın fiyatlarında aşağı yönlü baskı kurarken, mali teşvik paketine yönelik gelişmeler takip ediliyor. Aşı konusundaki olumlu gelişmeler ve mali teşvik paketinin çıkmaza girmesi altın fiyatları için oynak bir zemin oluşturuyor. Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin henüz somut bir adım atamaması mali teşvik paketinin 2021 yılına kalabileceği endişelerini beraberinde getiriyor.

 

 

GAUTRY…Ons Fiyatındaki Düşüşle Birlikte Geriledi… Altının ons fiyatındaki düşüşle birlikte, gram altın 461 TL’ye geriledi.

 

 

BRENT…Dengelenme Çabasında… Petrol fiyatları dün aşı haberlerinin ve ABD’de mali teşvik paketi açıklamalarının etkisinde sınırlı bir şekilde yükseldikten sonra, yen işlem gününde denge arayışı içerisine girdi. Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda 48.8 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

SP500…Aşı Konusundaki Gelişmeler ve Mali Teşvik Paketi Piyasaların Takibinde… FDA’nın Pfizer ve BionTech’in ortaklaşa geliştirdikleri aşının acil kullanımı için bugün onay vermesi bekleniyor. Aşı konusunda İngiltere’den sonra ABD’nin de olumlu adım atmasının global piyasalarda olumlu bir zemin yaratması beklenebilir. Diğer taraftan teşvik paketi gelişmeleri ABD piyasalarına destek oluyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder