İller

9 Ocak 2021 Cumartesi

100 milyon doz CoronaVac siparişi veren Brezilya, 20 Ocak’ta aşılamaya başlıyor


Brezilya Sağlık Bakanı Eduardo Pazuello, Çinli şirket Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac adlı Covid-19 aşısından 100 milyon doz satın alacaklarını açıkladı. Sağlık Bakanı Eduardo Pazuello, yaptığı açıklamada, Brezilya’nın San Paulo merkezli Butantan Enstitüsü’nün Sinovac ile Covid-19 aşısı satın alma anlaşmasına ulaştığını belirterek, ilk etapta 46 milyon doz aşının nisan ayının sonundan önce, kalan 54 milyon dozun ise 2021 yılı içinde teslim edileceğini duyurdu.
 
Eduardo Pazuello, Butantan Enstitüsü’nün tüm aşılarının, ulusal aşılama projesi kapsamına alındığını ve orantılı ve adil bir şekilde eyaletlere dağıtılacağını vurguladı. Brezilya’da aşılama en erken 20 Ocak’ta başlıyor. 
 
Öte yandan CoronaVac aşısının 3. faz çalışmalarını da yürüten Brezilya, aşının orta/ağır Covid-19 vakalarında yüzde 100, hafif vakalarda yüzde 78 etkili olduğunu açıkladı. Yani aşı olan her 100 kişiden 78’i hastalığa yakalanmadı, diğer 22 kişi ise hastalığı hafif atlattı ve hiçbir hastaneye yatış vakasına rastlanmadığı açıklanmıştı.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönderme