İller

7 Ocak 2021 Perşembe

Piyasanın durumu


ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %1.24 yükseliş ile 1,678 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,658 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,679 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ?

Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. AKBNK (3.09 puan) ve EKGYO (2.83 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, TCELL (-0.53 puan) ve KCHOL (-0.14 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı artışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 22 tanesinde yabancı payı artışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %6.31 ile TKFEN ve %3.95 ile TTKOM olurken, en fazla azalan hisselerin ise %3.48 ile ARCLK ve %1.86 ile KOZAL olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR?

BIST 30 Endeksi'nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi'nde 17 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 13 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %34 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %2.75 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0.50 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 18 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise KOZAL ve AKBNK hisselerinin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta AKBNK, ARCLK, DOHOL ve YKBNK dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise piyasaların olumlu olması dolayısıyla hisse senedi önerisinde bulunmamayı tercih ediyoruz

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder