İller

22 Mart 2021 Pazartesi

ABD vadelileri dar bir bantta dalgalı bir seyir izleniyor22 Mart 2021

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Haftaya başlarken küresel borsalarda net bir yön gözlenmiyor. ABD vadelileri dar bir bantta dalgalı bir seyir izlerlerken, Asya borsaları karışık bir görüntü sergiliyorlar. ABD on yıllık tahvil faizinin bu sabah %1,70'nin altına sarkmasına karşın borsalardaki hareket risk iştahının günün geri kalanında nötr veya zayıf seyredebileceğine işaret ediyor. Kaldı ki Dolar da dirençli duruyor. Bu hafta ABD'de veri gündemi görece sakinken,  çeşitli Fed üyeleri ve Fed Başkanı Powell'ın konuşması takip edilecek. Diğer yandan, küresel çapta imalat ve hizmet PMI rakamları da ajandada yer alıyor. Yurtiçi tarafta ise TCMB'deki görev değişikliği sonrasındaki TL'deki fiyatlamalar yakından izleniyor. Cuma günü 7,21 seviyesinden kapatan Dolar / TL şu dakikalarda 8,0 seviyesine yakın seyrediyor. Kurdaki hareketle birlikte BIST100 endeksinin de güne sert bir düşüşle açılması sürpriz olmayacaktır. Öte yandan, dün yeni TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun ve bu sabah da Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın açıklamaları piyasalardaki oynaklığı azaltabilir.  


       

 

MAKROEKONOMİ

    
Başta Fed Başkanı olmak üzere Fed üyelerinin bu haftaki konuşmaları, ABD'de 2, 5 ve 7 yıllık tahvil ihaleleri, küresel imalat ve hizmet PMI verileri, Almanya IFO endeksi, İsrail'deki seçimler, İngiltere ve ABD enflasyon rakamları bu haftanın öne çıkan başlıkları. Çin Merkez Bankası beklentiler doğrultusunda faizleri sabit bıraktı. Fed, Hazine tahvili piyasasında salgın kaynaklı gerilimlerin azaltılması ve hanehalkı ve işletmelere daha fazla kredi verilmesinin teşvik edilmesi amacıyla geçen yıl ek kaldıraç oranında geçici olarak değişikliğe gitmesinin ardından, bu değişikliğin planlandığı gibi 31 Mart'ta sonlanacağını bildirdi ve bu uygulamanın sona ermesinin hazine tahvili piyasasındaki likiditeyi etkilemeyeceği vurgulandı. İtalya Hükümeti, koronavirüs salgınına yönelik 32 milyar Euro büyüklüğünde yeni bir ekonomik yardım paketi açıkladı. Rusya Merkez Bankası enflasyonist baskılar ve ABD-Rusya ilişkilerinin gölgesinde politika faiz oranını sürpriz bir şekilde 25 baz puanlık artırımla %4,50 seviyesine yükseltti ve ayrıca bu faiz artırımının son olmadığı, önümüzdeki toplantılardan birinde de faiz artışının mümkün olabileceği değerlendirildi.

TCMB'de görev değişikliği gerçekleşirken, yeni TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarının etkin bir şekilde kullanılmaya devam edileceğini, Para Politikası Kurulu toplantılarının takvime uygun olarak yapılacağını söyledi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 24 Mart'ta gerçekleştirilecek AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde 2023 yılı seçimlerine yönelik bir manifesto ve yol haritası açıklayacak.

ABD'de geçen haftaki Fed kararı sonrası bu hafta boyunca Fed yetkililerinin açıklamaları takip edilecek. Veri gündeminde ise mart ayı öncü PMI verileri önemli. Geçen ay imalat PMI verisi, 58,6 seviyesinde gerçekleşerek güçlü seyrini sürdürmüş, hizmet PMI verisi ise 59,8 seviyesine yükselerek Temmuz 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Mart ayında teşvik paketinin yansımaları ve aşılama sürecindeki ilerleme veriye olumlu yansıyacaktır ayrıca fiyatlara ilişkin alt endeksler ve tedarik sürecindeki bozulmaların ne ölçekte ankete yansıdığı da izlenecektir. Çarşamba günü şubat ayına ilişkin dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi izlenecek. Daha önce açıklanan şubat ayına ilişkin perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri aylık bazda düşüş kaydetmişti. Dayanıklı tüketim malları siparişinde de bir önceki aya göre artış hızında düşüş görmemiz olası. Perşembe günü geçen senenin son çeyreğine ilişkin nihai GSYH ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları izlenecek. ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde salgının olumsuz etkileriyle sert gerilemenin ardından üçüncü çeyrekte %33,4 oranında büyüme sergilemişti. ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte yıllıklandırılmış bazda %4,1 büyüme sergilemişti. Böylelikle ABD ekonomisi, 2020 yılının tamamında ise %3,5 oranında daralarak 1946'dan bu yana en sert daralmasını kaydetmişti. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise istihdam piyasasına ilişkin karışık sinyaller vermekte. 6 Mart haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları 725 bin kişi seviyesine gerileyerek kasım ayının başından bu yana en düşük seviyede gerçekleşmesinin ardından 13 Mart haftasında 770 bin kişi seviyesine yükselerek şubat ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Cuma günü ise nihai mart ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi takip edilecek. Öncü verilere göre endeks pandemi sonrası en yüksek seviye olan 83'e yükselmişti. Endeksteki yükselişte yeni teşvik paketinin çıkmasıyla verilecek olan nakit yardımları etkili olmuştu. Aşılanma sürecinin devam etmesi ve teşvik paketi önümüzdeki dönemde tüketici güveninin salgın dönemi öncesine yakınsamasını sağlayacaktır. Ayrıca cuma günü Fed'in enflasyon göstergesi olarak kullandığı şubat ayına ilişkin PCE deflatör verisi de takip edilecek.

Euro Bölgesi tarafında bu haftanın en önemli konularından biri perşembe günü gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi toplantısı olacak ve gündemde aşı programının ve yeterli aşı arzının nasıl sağlanacağının olması beklenmekte. Geçen haftalarda bazı ülkeler Astra Zeneca'nın kullanımını durdurmuştu. Veri tarafında ise çarşamba günü mart ayı öncü PMI verileri ve cuma günü Almanya'nın Ifo iş dünyası ve GfK tüketici güveni endeksi verileri izlenecek. Kısıtlamaların ve yavaş giden aşılama programının ekonomik beklentilere nasıl yansıdığına dair ipucu aranacak. Şubat ayında devam eden kısıtlayıcı tedbirlere karşın imalat PMI'lar artış sergilemişti. Bölge genelinde hizmet PMI'larda artan koronavirüs vakaları, devam eden kısıtlayıcı tedbirler, aşılama çalışmalarının yavaş ilerlemesi ve aşı tedarikindeki sorunlarla 50 eşik seviyesinin altında gelmişti. Mart ayında da görünümün pek fazla değişmesi beklenmiyor. İngiltere tarafında ise çarşamba günü mart ayı IHS Markit PMI, şubat TÜFE ve şubat ayı cuma günü perakende satışlar verileri takip edilecek. TÜFE tarafında nisan ayına kadar pek fazla değişim beklenmemekte. Bu ayda beklenti yıllık %0,8 gelmesi yönünde. Perakende satışlar 3. kez ekonominin kapanmaya gitmesinin etkisiyle ocak ayında aylık %8,2 düşmüştü. Şubat ayında ise kısıtlamaların gevşemesiyle toparlanma beklenmekte.

Asya tarafında bu hafta veri gündemi sakin. Çarşamba günü Japonya mart ayına ilişkin imalat PMI verisi ve BoJ'un son toplantısına ilişkin tutanaklar takip edilecek.

Yurt içi veri gündeminde ise bugün geçen seneye ilişkin işgücü istatistikleri ve şubat ayı yabancı gelen sayısı, çarşamba günü mart ayına ilişkin tüketici güven endeksi ve cuma günü mart ayına ilişkin reel kesim güven endeksi, KKO ve sektörel güven endeksleri izlenecek. Perşembe günü ise TCMB'nin 18 Mart'taki PPK toplantısına ilişkin özet yayınlanacak.

Ayrıca bu hafta Hazine'nin altın tahvili, altına dayalı kira sertifikası ve yarın ise TLREF'e ve TÜFE'ye endeksli devlet tahvili ihracı izlenecek. Hazine bu ay şu ana kadar yaklaşık 9,1 milyar TL borçlandı. Borçlanma hedefi ise bu ay için 31,2 milyar TL.

Gelen yabancı turist sayısı yıllık bazda aralık ayında - %67,4 oranında düşüşün ardından ocak ayında - %71,5 oranında düşüş sergileyerek gerilemesini sürdürdü. Özellikle, aralık ayından itibaren birçok yabancı ülkenin seyahat kısıtlaması uygulaması, İngiltere'de ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan mutasyon özellikli koronavirüs türü nedeniyle Türkiye'nin birçok ülkeye olan uçuşlarının durdurulmasının etkisiyle turist sayısının baskı altında kaldığı görülmüştü. Birçok ülkede salgın tedbirleri sonucu uçuş yasaklarının devam etmesi nedeniyle yabancı turist sayısında düşüşün devam etmesi beklenebilir. Yabancı turist sayısı verisi öncesi DHMİ istatistiklerine baktığımızda da şubat ayında dış hat yolcu sayısı aylık bazda düşüşünü sürdürdü ve aylık %10,2 düşmüş, yıllık bazda ise %69,2 düşük kalmıştı. Bu veriler ışığında yabancı turist sayısındaki kısıtlamalar sebebiyle olumsuz görünümün şubat ayında da devam etmesi olası gözükmekte. 

Şubat ayına ilişkin tüketici güven endeksi aylık %1,5 artarak 84,5'e yükselmişti. Endeksi, gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi alt endeksi %1,9 düşerek negatif etkilemişti. Diğer alt bileşenlerde ise artış görmüştük. Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi %4,1 oranında artışla 66,3'e, gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %0,8 oranında artışla 84,5'e, gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi %4 oranında artışla 91,7'y e yükselmişti.

Arındırılmış verilerde şubat ayı anket göstergelerinde sınırlı aşağı yönlü hareket görmüştük. Perakende ticaret sektörü %0,4 artışla 108,9'a yükselirken, kısıtlamaların etkisiyle hizmet sektörü %1,4 düşüşle 100,4'e, inşaat sektörü de azalan konut satışları ve sıkılaşan finansal koşulların da etkisiyle %1,3 düşüşle 83,1'e gerilemişti. Mevsimsellikten arındırılmış RKGE kısmi düşüşe rağmen iyimserlik seviyesi olan 100'ün üstünde açıklanmaya devam etmiş, arındırılmamış verilere göre ise RKGE 2,3 puan artarak Mayıs 2018'den beri en yüksek seviye olan 109,3'e yükselmişti. Arındırılmış kapasite kullanım oranı aylık artış trendi sona erdi ve sınırlı düşüş göstermişti.
 

ŞİRKET HABERLERİ 


Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Daha önce, Şirketin, %95,5 oranında bağlı ortaklığı olan Naturelgaz'ın arz onayı için başvuru gerçekleştirdiği kamuya duyurulmuştu. Naturelgaz'ın halka arz başvurusu, SPK'nın 18.03.2021 tarihli bülteninde yer aldığı üzere olumlu karşılanmıştır. Bu kapsamda halka arz hem sermaye artışı hem de ortak satışı suretiyle gerçekleştirilecek olup Naturelgaz'ın çıkarılmış sermayesinin 100.018.594 TL'den toplam 14.981.406 TL kadar artırılarak 115mn TL'ye çıkarılması suretiyle ihraç edilecek olan toplam 14.981.406 TL nominal değerli 14.981.406 adet pay ve Naturelgaz'da Şirketin sahip olduğu 16.146.097,32 TL ve Kanat EMİROĞLU'nun sahip olduğu 236.133,68 TL nominal değerli olmak üzere mevcut pay sahiplerine ait toplam 16.382.231 adet paylar halka arz edilecektir. Fazla talep gelmesi halinde Şirketin Naturelgaz'da sahip olduğu 3.136.363 TL nominal değerli 3.136.363 adet payın ek satışı gerçekleştirilebilecektir.

Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Şirketçe Karabük Asliye 1. Hukuk Mahkemesinin 2020/33 E. Sayılı dosyası ile Çağ Çelik A.Ş. ve Kardökmak A.Ş. aleyhine açılmış olan yönetim kurulu kararının batıl olduğunun tespiti ve yapılan usulsüz hisse senedi takas işlemlerinin eski haline iadesi davasında; Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Hukuk Dairesinin 2021/304 E. 2021/403 K. Sayılı kararı ile; Çağ Çelik Demir ve Çelik Endüstrisi A.Ş. uhdesinde bulunan 13.984.690,29 lot Kardemir  (B) grubu payın, Kardökmak A.Ş. uhdesinde bulunan  3.635.432 lot Kardemir (A) grubu ve 11.238.235 lot Kardemir (D) grubu payın 3. kişilere devrini önleyecek şekilde ihtiyati tedbir konulmasına karar verilmiştir.

2 Mart 2021 tarihli Kardemir (D) raporumuz için tıklayınız…

Türkiye Sigorta (TURSG, Pozitif): Şirket'in 2021 Şubat ayındaki toplam brüt prim üretimi yıllık %36,5 oranında artarak 1.087mn TL'ye yükselmiştir. Böylece, Şubat ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in 2021 Ocak - Şubat dönemindeki toplam prim üretimi yıllık %30,2 oranında artarak 2.037mn TL'ye yükselmiştir.

Türk Telekom (TTKOM, Nötr): Şirket ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 5 Nisan 2021 günü Şirketin Aydınlıkevler/Ankara Genel Müdürlük Kampüsünde başlayacaktır.

5 Şubat 2021 tarihli Türk Telekom raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ
 
Havacılık: Sabiha Gökçen Havalimanı'nda salgın nedeniyle seferlerini durduran yabancı havayollarının uçuşlarına yeniden başlamasının yanı sıra Anadolu Jet ve Pegasus Hava Yolları yeni dış hat uçuş noktaları açarak, frekans artışları yapıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı İşletmecisi İSG'den yapılan açıklamaya göre, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de aşı programlarının devreye sokulması, havalimanları ve ülke genelinde sıkı salgın tedbirlerinin uygulanmasıyla mart ayında uluslararası uçuşlarda hareketlenmeler yeniden başladı. Son olarak Azerbaycan'a ait Buta Airways, 14 Mart 2020'de iptal ettiği Sabiha Gökçen-Bakü uçuşlarını 18 Mart'ta tekrar başlatarak, daha önce Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan ara verdiği seferlerine yeniden yapan 9. havayolu şirketi oldu. Daha önce Air Arabia, Air Arabia Moroc, Qatar Airways, Nile Air, Salam Air, Pobeda, Flydubai ve Jazeera Airways pandemi nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan durdurdukları seferlerini yeniden başlatma kararıyla uçuşlarına başladı. Air Astana'nın düşük maliyetli havayolu şirketi Fly Arystan'ın da 28 Mart itibarıyla Türkistan ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında seferlere başlaması bekleniyor. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Adel Kalemcilik (ADEL): İşyerine ilişkin Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşmaya varılamaması neticesinde, AĞAÇ-İŞ Türkiye Ağaç ve Kağıt Sanayi İşçileri Sendikası yönetimince 6356 sayılı Kanun uyarınca 11 Mart 2021 tarihinde alınan grev kararı ve bu grevin uygulamaya konulacağına ilişkin karar sonrasında, bağlı bulunduğu Türkiye Ağaç Sanayii İşverenleri Sendikası'nın 15 Mart 2021 tarihinde yaptığı Yönetim Kurulu Toplantısında 6356 sayılı Kanun hükümleri uyarınca Lokavt kararı aldığı 19 Mart 2021 tarihinde şirkete tebliğ edilmiştir. Tebliğ edilen sözkonusu karar Lokavt Kararı olup, Lokavt Uygulama Kararı değildir.
 
Adese Alışveriş Merkezleri (ADESE): Şirketin, Konya İli Karatay İlçesinde yer alan ve faaliyetlerine son vermiş olduğu Kumköprü ve Sarnıç şubelerinin mülklerinin satın alınması için 19.03.2021 tarihinde Konya Karatay Belediyesi ile Satış Vaadi sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşmeye göre, Kumköprü şubesinin mülkü için devir bedeli 4,8mn TL ; Sarnıç şubesinin mülkü için devir bedeli 3,2mn TL dir. Devir bedellerinin %25 'i peşin olarak ödenmiş olup; kalan bakiyeler 12 eşit taksitte ödenecektir.

Esenboğa Elektrik (ESEN): Şirketin %100 bağlı ortaklığı Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin bağlı ortaklıkları Angora Elektrik Üretim A.Ş. ve Bosphorus Yenilenebilir Enerji A.Ş., 12.03.2021 tarihinde Kinesis Enerji Yatırımları A.Ş. ve Hasan İnaloğlu ile 61,68 MWp kurulu güce sahip güneş elektrik santralleri olan şirketlerin hisse devri için sözleşme yapmıştı. Söz konusu devralma işlemlerinin Rekabet Kurumu onayı için ilgili başvuru gerçekleştirilmiştir.

Ulusoy Un (ULUUN): 18.03.2021 tarihinde %100 bağlı ortaklığı olan Rolweg SA'nın, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 18.03.2021 tarihinde yapmış olduğu Mısır İthalatı ihalesinde vermiş olduğu 8,36mn USD teklifin ihale sonucunda en düşük teklif olduğu ve ihale sonucunun kesinleşmesinin kurumun onayına tabi olduğu tarafımızca açıklanmıştır. İhale sonuçlarına göre ihale kesinleşmiş olup Bağlı ortaklığı Rolweg SA bünyesinde kalarak sonuçlanmıştır.
   
FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17 seviyesinden %17,64 seviyesine yükseldi. TCMB toplamda piyasayı 327 milyar TL ile haftalık repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı ve tüm fonlama haftalık repo ihaleleriyle sağlandı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak cuma günü 70 milyar TL'lik (%19'dan, 7 gün vadeli) ve 35 milyar TL'lik (%19'dan, 10 gün vadeli)  haftalık repo ihalesi açtı ve diğer kanallardan fonlama yapılmadı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %1,71 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,67-%1,75 bandında hareketin ardından, %1,72 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 20 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 20 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 80 baz puana varan düşüş gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 25 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü.


 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder