İller

8 Mart 2021 Pazartesi

Destek lazım ama nereden


DESTEK LAZIM AMA NEREDEN

Haftanın ilk işlem günü fiyatlamaların temelinde ABD teşvik paketine yönelik gelişmeler bulunmaktaydı. ABD Senatosu 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketini onaylamış yalnız yeni taslakta bazı değişikliklere gitmişti. Bu değişiklikler nedeni ile teşvik yasasının son hali yeniden Temsilciler Meclisinin onayına sunulacak. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Senato'dan bazı değişiklikler ile onay alan 1,9 trilyon dolarlık yeni koronavirüs yardım paketi için nihai oylamayı Çarşamba günü yapacaklarını bildirdi Tüm bu gelişmeler sonucu ABD tahvil getirileri günün ilk yarısında yükseliş kaydederek yeniden %1.60 seviyesinin üzerini test etti. Tabii bu durum ilk etapta ABD endekslerinde satışların görülmesine sebep olsa da risk alma iştahının enflasyon beklentilerine baskın gelmesi sonucu hisse senedi endekslerinde ralliler yaşandı. Bu sayede Avrupa endeksleri Kasım ayından beri en büyük yükselişini gerçekleştirirken ABD Dow Jones endeksi rekor seviyelerini test etti.

Bu fiyatlamalarda özellikle döngüsel sektörler ön plana çıktı. Ekonomilerin yeniden açılmasından faydalanacak olan bankacılık, sanayi ve ulaştırma ön plana çıkarken teknoloji firmaları satış baskısı altında kalmaya devam etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen dün yapmış olduğu konuşmada; 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin enflasyon oluşturacak kadar büyük olmadığını savundu.Mevcut teşvik paketinin başkan tarafından imzalanmasının ardından altyapı destek paketine döneceklerini söylemesi önemliydi.

Küresel ölçekte ABD dolarının değer kazanması, GOÜ para birimlerinde satış baskısının artmasına neden oldu. Yalnız Dolar/TL tarafında net olarak negatif ayrışma takip edildi ve 7.7900 seviyesine yaklaşan fiyatlamalar izlendi. Son gelen enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin yanında TL tarafında oluşan negatif ayrışma ile TCMB’nin 18 Mart’a gerçekleştireceği PPK toplantısına yönelik faiz artırım beklentilerinin güçlendiğini görmekteyiz ( Kurum olarak şubat enflasyonu ile birlikte 100 baz puan artış beklentimiz paylaşmıştık)

Yeni günde veri akışı güçlü değil. Küresel ölçekte en önemli data Euro Bölgesi büyüme olacak. Ekonomin geçtiğimiz yılın son çeyreğine yönelik çeyreklik %0.3 ve yıllık bazda ise %5 daralması bekleniliyor.

Yurt içerisinde ise Fitch Ratings, bugün Türkiye ve Türk finansal kuruluşlarına ilişkin bir webinar düzenleyecek. Türkiye'nin kredi notundaki son gelişmelerin ve bunun Türk bankacılık sektörüne etkilerinin detaylı olarak tartışılacağı webinar, Türkiye saati ile 17.00'da başlayacak.

 AC Asia ex, Japan % 0,54 alıcılı

 S&P 500 % 0,80 alıcılı

 Euro Stoxx 50 % -0,08 satıcılı

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

 Asya Borsaları Salı günkü işlemlerde karışık seyretti. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi, erken kazançlarının bir kısmını geri verse de yukarıda seyretti. Japonya'da Topix ve Nikkei 225 Endeksleri de kazanıma yöneldi. Güney Kore hisse senetleri ise sert geriledi.

 Japonya'da bu sabah açıklanan verilere göre, 2020 yılının sonunda ülke ekonomisi çift haneli büyüme kaydederek, güçlenmenin devam ettiğinin altını çizdi. Ülkede yıllıklandırılmış bazda gayrısafi yurt içi hasıla yüzde 11.7 düzeyinde gerçekleşti.

 ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Senato'dan bazı değişiklikler ile onay alan 1,9 trilyon dolarlık yeni koronavirüs yardım paketi için nihai oylamayı Çarşamba günü yapacaklarını bildirdi. Temsilciler Meclisi'nin vereceği onaydan sonra yardım paketi imzalaması için Biden'in önüne gidecek.

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, IMF Başkanı Georgieva ile yaptığı görüşmede, Biden yönetimi olarak işgücü piyasasını bu yılın ilerleyen dönemlerinde veya 2022 yılının başlarında yeniden rayına sokmak için çalıştıklarını söyledi.

 İngiltere'de Bütçe Sorumluluk Ofisi üyesi Charlie Bean, İngiliz devlet tahvili getirilerinde artışın son haftalardaki kadar hızlı şekilde artmaya devam etmesinin muhtemel olmadığını savundu. Bean, "Tahvil getirilerinde son haftalarda yaşanan yükselişe bakarak geleceği tahmin etmiyorum. Tahvil getirilerinde artış devam edecek bir trend ve yılın ikinci yarısında kayda değer şekilde daha yüksek faiz oranları göreceğiz" diye konuştu.

 Uluslararası yatırım kuruluşu Goldman Sachs, 10 yıllık ABD tahvil faizi için beklentisini yükseltti. Kuruluşun değerlendirmesinde 10 yıllık ABD tahvili için 2021 yıl sonu beklentisi %1,5 olan seviyesinden %1,9'a çıkarıldı.

 Fitch Ratings, bugün Türkiye ve Türk finansal kuruluşlarına ilişkin bir webinar düzenleyecek. Türkiye'nin kredi notundaki son gelişmelerin ve bunun Türk bankacılık sektörüne etkilerinin detaylı olarak tartışılacağı webinar, Türkiye saati ile 17.00'de başlayacak.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Zafer Sönmez görevinden alınarak, yerine Salim Arda Ermut atandı.

 Cumhurbaşkanı Kararı ile İş Kanunu uyarınca işverenin çalışanını işten çıkarma yasağı, 17 Mart'tan itibaren 2 ay daha uzatıldı.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder