İller

15 Mart 2021 Pazartesi

Piyasaların yönü


BIST100… Ekonomik Reform Paketi Takip Edildi… Yurt içi piyasalar Cuma günü ekonomik reform paketini takip edilirken, BIST100 endeksi haftanı son işlem gününü hafif artıda tamamladı. ABD tahvil faizlerindeki yükseliş, gelişen piyasa ülke para birimlerini ve borsa endekslerini aşağı yönlü baskılamayı sürdürse de BIST100 endeksi haftayı %1’e yakın artıda tamamladı. Bu hafta Çarşamba günü gerçekleştirilecek FED toplantısı ve sonrasında Powell’ın yapacağı açıklamalar öne çıkarken, Perşembe günü yurt içi tarafta TCMB toplantısı takip edilecek. Endeksin yeni haftaya yurt dışı piyasalardaki pozitif görünüme bağlı olarak artıda başlaması beklenebilir. Haftaya sakin bir başlangıç yapılırken, bu hafta piyasa gündeminin yoğun olması hisse senedi piyasalarında oynaklığın artmasına neden olabilir.

 

 

USDTRY… 200 Günlük Ortalamasının Üzerinde… Dolar TL kuru ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ve dolar endeksindeki yükselişin etkisinde yeniden 7.60 seviyesinin üzerine çıktı. Hafta içerisinde ise 7.43-7.78 bandında işlem gördü. Güney Afrika Randı, Pezo ve Lira, dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri olarak öne çıkarken, Dolar TL kurundaki yükseliş %1.5’un üzerindeydi. Dolar TL kuru kritik TCMB toplantısının olduğu haftaya yataya yakın başladı. Dolar global bazda güçlenme eğilimini sürdürüyor. 7.40 seviyesi destek noktası olarak takip edilirken, 7.80 seviyeleri direnç noktası olarak izleniyor. Bu seviyenin üzerine çıkılması durumunda alış yönlü pozisyonların hız kazanması beklenebilir.

 

 

EURTRY… Döviz Kurlarındaki Volatilite Yükseldi… ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş TL varlıklar üzerinde baskı yaratırken, Euro TL kuru geçtiğimiz hafta 8.88-9.22 bandında işlem gördü.

 

 

EURUSD… 1.19 Seviyesine Yöneldi… FED toplantısı öncesinde konuşan ABD Hazine Bakanı Yellen, enflasyon risklerinin küçük ve yönetilebilir olduğunu ifade etti. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri %1.60 seviyesinin üzerindeki konumunu koruyor. Ekonomistlere göre FED 2023 yılında faiz artırımına başlayacak fakat bu kurumun noktasal tahmin grafiklerinde yer almayacak. Euro Dolar paritesi yeni haftanın ilk işlem gününde doların global bazda güçlenmesine bağlı olarak 1.19 seviyelerine yönelmiş durumda.

 

 

XAUUSD… Altın Enflasyon Endişeleriyle Kazançlarını Korumaya Çabalıyor… Art arda 3 haftadır düşüş gösteren spot altın geçtiğimiz hafta 1,680 $ seviyelerinden gelen tepki alımlarının etkisiyle yükselişe geçtikten sonra, Çarşamba günü gerçekleştirilecek FED toplantısını beklemeye geçti. Haftayı %1.5’un üzerinde yükselişle tamamlayan altının ons fiyatı 1,725 $ seviyelerinde görüyor. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş altın fiyatları üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

 

 

GAUTRY… Dolar TL Kurundaki Yükselişte Destek Buldu… ABD tahvil faizlerindeki geri çekilme ve Dolar TL kurundaki düşüşün etkisinde 414 TL seviyelerine kadar geriledikten sonra, Dolar TL kurunun haftanın son işlem gününde momentum kazanmasıyla birlikte haftaya artıda başladı. Altının gram fiyatı sabah saatlerinde 421 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Talep Görünümünde İyileşme Sinyalleri… Çin’den gelen makroekonomik verileri 2021 yılının ilk ayında sanayi üretimi ve perakende satışlarda yükselişe işaret etti. Dünyanın fabrikasındaki talep görünümündeki iyileşme ve OPEC+ kanadında üretim kesintileri petrol fiyatlarına destek sağladı. Brent petrol yeni haftanın ilk işlem gününde vadeli piyasalarda 69 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500… FED Toplantısı Gündemde Öne Çıkıyor… ABD endeksleri 1.9 trilyon dolarlık mali destek paketi ve tahvil faizlerindeki yükselişin gündemde öne çıktığı haftayı yükselişle tamamladı. ABD hisse senedi piyasaları bu hafta Çarşamba günü açıklanacak FED’in faiz kararına ve sonrasında Powell’ın vereceği mesajları takip edecek.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder