İller

29 Mart 2021 Pazartesi

Piyasaların yönü


BIST100… Geçtiğimiz Haftaki Kayıpları Telafi Etmeye Çabalayacak… Geçtiğimiz hafta TCMB’de yaşanan başkan değişikliği sonrasında risk iştahı önemli ölçüde gerilerken, Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi haftayı değer kaybıyla tamamladı. Politika yapıcılardan gelen piyasaları yatıştıracak açıklamaların neticesinde, hafta açılışında %10’un üzerindeki değer kayıplarını telafi edilmeye çalışıldı. Geçtiğimiz hafta Türkiye açısından oldukça önemli olan Avrupa Liderler zirvesi Türkiye’nin aleyhine olabilecek bir haber akışı olmadı. BIST100 endeksinde yabancı takası %44’lere gerileyerek tarihin en düşük seviyelerine ulaştı. Yeni işlem günü öncesinde yeni TCMB başkanından piyasa dostu açıklamalar geldi. TCMB başkanı Kavcıoğlu %5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduklarını ifade etti. Para politikası duruşunda sermaye hareketlerini ve reel getirinin dikkate alınacağını söyledi. TL varlıklardaki pozitif seyrin etkisinde endeksin güne %0.5’ in üzerinde alıcılı bir görüntüyle başlaması beklenilebilir.

 

 

USDTRY… TCMB Başkanı Faizlerinde Hemen İndirileceği Söyleminin Doğru Olmadığını Söyledi… Dolar TL kuru geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 8 seviyesinin altında tutunamayarak 8.10 seviyelerine yöneldi. TL varlıklar yeni işlem gününde gelişen piyasa ülke para birimlerinin baskı altında kaldığı bir ortamda alıcılı bir görünüm sergiliyor. TCMB başkanından gelen açıklamalar TL varlıklar üzerindeki baskıyı hafifletti. TCMB başkanı faizlerin hemen indirileceği algısının doğru olmadığını söyledi.

 

 

EURTRY… TL Varlıklar Güç Kazanma Çabasında… TCMB Başkanının açıklaması sonrasında TL varlıklar alıcılı bir görünüm sergiliyor. Haftaya 9.59 seviyelerinden açılış yapan Euro TL kuru 9.44 seviyelerine kadar geriledi.

 

 

EURUSD… Dolar Global Bazda Güçlü Bir Görünüm Sergiliyor… Bu hafta piyasalar Euro Bölgesi ve ABD PMI ve tarım dışı istihdam verilerini takip edecek. Diğer taraftan ABD başkanı Biden’ın 3 trilyon dolar tutarındaki altyapı harcama paketini açıklaması bekleniliyor. Dolar yeni haftanın ilk işlem gününde güçlü bir seyir izliyor. Euro Dolar paritesi 200 günlük ortalamasının altında 1.1775 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

XAUUSD… Dolardaki Güçlenmeye Bağlı Olarak Geri Çekildi… Altın fiyatları tahvil faizlerindeki yükseliş ve dolardaki güçlenmeye bağlı olarak satıcılı bir görünüm sergiliyor. Altının ons fiyatı 1,726 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

GLDGR… Yeni Haftaya Ekside Başladı… Spot altın fiyatlarındaki gerileme ve TL’deki güçlenmeyle birlikte gram altın 446 TL seviyelerine geriledi.

 

 

BRENT… Süveyş Kanalındaki Tıkanma Kısmi Bir Şekilde Açıldı… Süveyş Kanalındaki trafiği tıkayan Evergreen gemisi tekrardan yüzmeye başlaması kanalın yeniden açılma ihtimalini güçlendirdi. Petrol tedariğinin normale döneceği beklentileri, Avrupa tarafında koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve ülkelerin kapanmasıyla birlikte Brent petrolün varil fiyatı %2’ye yakın geriledi.

 

 

S&P500… Milyar Dolarlık Teminat Tamamlama Çağrısı, ABD Vadelilerini Baskı Altında Bıraktı… Cuma günü ABD’de hisse senedi piyasalarında yaşanan blok hisse senedi satışının etkileri yeni haftanın ilk işlem gününde vadeli işlemlerde devam ediyor. S&P500 endeksi vadeli işlemlerde satıcılı bir görünüm sergiliyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder