İller

27 Nisan 2021 Salı

Başhekim Bilgehan "Bana ne demeyin!"


Bozkır'da her geçen gün sayısı oldukça artan ve çığ gibi büyüyen yeni tip koronavirüse karşı alınan önlemler konusunda hiç kimsenin bahaneler üretmeye, duyarsız davranışlar sergilemeye hakkı olmadığını söyleyen Bozkır Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Gökhan Bilgehan, "Covid-19'la mücadeleyi hepimiz el birliğiyle yapmalıyız." dedi.

Bozkır Devlet Hastanesi Başhekimiz Uzman Doktor Gökhan Bilgehan gazetemiz Bozkır Postası muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) dünya genelinde, ülkemizde nasıl hızla yayılıyorsa, ilçemiz Bozkır'da da her geçen gün vaka sayısı hızla yayılmaya devam ediyor. Halkımızın dikkatsizliği ve kurallara karşı vurdumduymazlığı göz göre göre insanlar birbirine hastalık bulaştırdığını anlattı.

Bazı kişilerin, "sosyal mesafe" kuralını hiçe saydığını söyleyen Başhekim Bilgehan "İnsanlar kendi sağlığı ve çevresindekilerin sağlığı için yapılan 'Evde kal' çağrısına 'Bana ne' diyerek uymayabiliyor ve bunu özgür irade zannedebiliyor. Aynı şekilde 80 yaşındaki alt kat komşusunun yalnız yaşadığını bildiği halde 'Ben bilmem' diyerek onunla ilgilenmeyebiliyor. Oysa kimsenin böyle özel bir dönemde duyarsız davranışlar sergilemeye, bahaneler üretmeye hakkı yok." diye konuştu.

"Yani kimse size gelip bu sorumluluğu öğretmeyecek"

Bozkır Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Gökhan Bilgehan koronovirüs salgınıyla ilgili muhabirimize, toplumun sorumluluğunun bilincinde olması gerektiğini vurguladı.

Bu tür kişisel sorumlulukların ve görevlerin, okulunun da kitabının da olmadığını belirten Doktor Bilgehan; "Yani kimse size gelip bu sorumluluğu öğretmeyecek. İnsan olan herkesin bunu tek başına idrak etmesi ve hayata geçirmesi gerekecek. Cumhurbaşkanımız anlatıyor, bakanlarımız anlatıyor, doktorlarımız anlatıyor. Radyolar, televizyonlar, gazeteler, sokak afişleri gerçekleri söylüyor hepimize. Bu virüs, bizim tedbirlerimizden güçlü değil. Bu gerçeği hepimiz öğrenmek durumundayız." ifadelerini kullandı.

"Virüsün en çok sevdiği kelimeler..."

Başhekim Bilgehan, iş işten geçtikten sonra kimsenin "Ben bilmiyordum.", "Bu işin ciddiyetini anlamadım." diyemeyeceğini zira her platformda, her an bu virüs ve yayılımıyla ilgili bilgi verildiğini vurguladı. Bu virüsü öğrenmek ve gerekli önlemleri almamak için hiçbir neden olamayacağını ifade eden Bilgehan sözlerini şöyle tamamladı:

"Ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğini bilmek zorundayız. Bilmiyorsak öğrenmek zorundayız. Hem de hemen şimdi. Çünkü yarın çok geç olabilir. Virüsün en çok sevdiği kelimeler 'Bana ne', 'Ben bilmem' ve 'bahane' kelimeleri. Aslında bu kelimeler iletişimin içinde de yönetimin içinde de virüsten daha zararlı. Toplum olarak hayatımızdan def etmemiz gereken üç kelime budur. Ancak bu sayede doğru iletişim kurar, doğru kararlar alır, doğru yaşamış oluruz." dedi.

Öte yandan son zamanlarda ülkemiz genelinde oldukça fazla artan vaka sayılarının ilçemiz Bozkır'da da, her geçen gün hızla arttığını ifade eden, Bozkır Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Gökhan Bilgehan, Bozkır'da hızla artan vaka sayılarının önüne ise yaptığı açıklamalara ve kurallara ancak uyularak önüne geçilebilineceğine vurgu yaptı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder