İller

17 Haziran 2021 Perşembe

KARATAY’DA ÖĞRENCİLER MODERN TARIMTEKNİKLERİYLE BULUŞUYOR


KARATAY'DA ÖĞRENCİLER MODERN TARIM TEKNİKLERİYLE BULUŞUYOR

KARATAY BELEDİYESİ, KOP VE KAYMAKAMLIĞI ARASINDAKİ PROTOKOLLE ÖĞRENCİLER TEORİK EĞİTİMLERİNİ PRATİĞE DÖKECEK

KILCA: PROTOKOLÜMÜZÜ KONYA'DA ÖRNEK BİR PROJE OLARAK GÖRÜYORUM

PARLAR: ÖĞRENCİLER, EĞİTİM VE MESLEK HAYATLARINDA GELİŞMİŞ TEKNİKLERİ ÖĞRENECEK

ŞAHİN: AMACIMIZ TARIMSAL ALANDA PRATİK VE TEORİK EĞİTİM VEREN KURUMLARIN DAHA NİTELİKLİ HALE GELMELERİDİR

Karatay Belediyesi'nin eğitime yönelik verdiği destekler her geçen gün artarak devam ediyor. Karatay Belediyesi, son olarak KOP İdaresi Başkanlığı'nın destekleriyle "Öğrencilerimizi Modern Tarım Teknikleri İle Buluşturuyoruz Projesi"ni hazırladı. Projenin protokolünün imzaları da gerçekleştirilen programla atıldı. Söz konusu projeyle Tarım Lisesi olarak da bilinen Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, teorik eğitimlerinin yanı sıra gelişmiş tarım ve hayvancılık tekniklerini uygulamalı olarak öğrenme imkânına kavuşacak.

Karatay Belediyesi tarafından hazırlanan, Karatay Kaymakamlığı'nın proje ortağı olarak yer aldığı ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen  "Öğrencilerimizi Modern Tarım Teknikleri ile Buluşturuyoruz" projesi için imzalar atıldı.

Türkiye'nin dört bir yanından Konya'ya gelerek Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim gören öğrenciler, söz konusu projeyle teorik eğitimlerinin yanı sıra uygulamalı gelişmiş tarım tekniklerini de alacaklar.

BU PROTOKOLÜMÜZÜ KONYAMIZDA ÖRNEK BİR PROJE OLARAK GÖRÜYORUM

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada Konya'nın bir tarım şehri ve tarımın başkenti olduğuna vurgu yaparak yerel yönetimler olarak bu hassasiyetle bu alana gereken her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Başkan Hasan Kılca, "Tarımın yanında eğitime de çok önem veriyoruz. Belediye olarak her zaman eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin yanındayız. Biz protokolümüzü Konyamızda örnek bir proje olarak görüyoruz. Bu projeyle öğrencilerimizi modern tarım teknikleriyle buluşturmayı hedefliyoruz. Celalettin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde tarım alanında teorik eğitim alan öğrencilerimizin pratik eğitimini de bir staj mantığında almalarını bu sayede sağlamış olacağız. Tarımsal üretim, kümes hayvancılığı ve diğer hayvancılık dallarıyla ilgili olarak ciddi eğitimler olacak. Bu vesileyle, KOP İdaresi Başkanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Tarım ve eğitim söz konusu olduğunda her zaman çok ciddi destekleri oluyor. Protokolümüz ve projemizin milli eğitim camiasına, öğrencilerimiz ile eğitimcilerimize hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLER, EĞİTİM VE MESLEK HAYATLARINDA GELİŞMİŞ TEKNİKLERİ ÖĞRENECEK

Celalettin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde hayata geçirilecek projenin hayırlı olmasını dileyen Karatay Kaymakamı Abdullah Selim Parlar, Karatay Belediyesi'nin her konuda olduğu gibi bu projede de önemli bir destekçi olduğunun altını çizdi.

Parlar şunları kaydetti: "Bu vesileyle, Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca'ya teşekkür ediyorum. Tarım Lisesi'nde eğitim gören öğrenci kardeşlerimiz için çok önemli ve kıymetli bir proje bu. Öğrencilerimiz, eğitim ve meslek hayatlarında karşılaşabilecekleri konuları gelişmiş teknikler sayesinde daha pratik olarak öğrenecekler. Projemiz hayırlı olsun."

AMACIMIZ TARIMSAL ALANDA PRATİK VE TEORİK EĞİTİM VEREN KURUMLARIN DAHA NİTELİKLİ HALE GELMELERİDİR

Konya Bölge Kalkınma İdaresi(KOP) Başkanı Mahmut Sami Şahin ise KOP olarak Tarımsal Eğitim Yaygınlaştırma Projeleri kapsamında birçok projeye destek verdiklerini, bitki üreticileri ve çiftçilere de bu kapsamda önemli projeler ürettiklerini söyledi.

Mahmut Sami Şahin, "Bu protokolümüzle, özellikle Celalettin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde eğitim gören öğrencilerimiz aldığı teorik eğitimleri pratik alana uygulayacaklar. Bu bizler için çok önemli. Çünkü ülkemizin geleceği öğrencilerimizin, özellikle pandemi döneminde önemi daha da artan sağlıklı gıdanın daha eğitimli, bilinçli ve nitelikli eller haline gelmesini arzuluyoruz. Söz konusu protokolümüzle ayrıca küçükbaş hayvanların barınabileceği 100 metrekarelik kapalı bir alan ve 480 metrekarelik alanda gelişmiş tarım tekniklerinin uygulamalı olarak yapılabileceği bir seramız olacak. Amacımız tarımsal alanda pratik ve teorik eğitim veren kurumların daha nitelikli hale gelmeleridir. Projedeki paydaşımız olan Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca ve Karatay Kaymakamımız Sayın Abdullah Selim Parlar'a öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder