İller

25 Ağustos 2021 Çarşamba

Salgınla İlgili Verilerde Manipülasyon Var !

Günlük ölüm sayları

COVID-19 nedenli ölümlerin yüzde 70’i açıklanmıyor ! Bu iddia Türk Tabipleri Birliği (TTB)Pandemi Çalışma Grubu üyesi Güçlü Yaman’a ait.

“Fazladan ölüm” kavramını açıklayarak konuşmasına başlayan Yaman; içinde bulunulan yılın ölüm verileri ile son beş yılın ortalamasının birlikte ele alındığını, içinde bulunulan yılda bir fazlalık olması halinde “fazladan ölüm”den söz edildiğini anlattı. Türkiye’de özellikle pandemi sürecinde istatistiki verilerin düzenli bir şekilde toplanıp kamuoyuyla paylaşılmadığını söyleyen Yaman, COVID-19 nedenli ölümlerin bir kısmının da kayda geçilmediğini vurguladı.

Her Gün Açıklanan Ölümler, 3 Hafta Önce Hayatını Kaybetmiş İnsanlar !

Türkiye’de fazladan ölümlerin ancak %30’unun COVID-19 nedenli ölümlere dâhil edildiğinin, %70’inin ise açıklanmadığının altını çizen Yaman; fazladan ölümleri e-devlet üzerinden, bazı belediyelerin web sitelerinden ve mezarlık sistemlerinden elde ettiğini aktardı. Resmî ölümlerin fazladan ölümlerden birkaç hafta sonra açıklandığını söyleyen Yaman, “Her gün televizyondan açıklanan ölüm sayıları, aslında o gün hayatını kaybeden insanları kapsamıyor. Bunlar en az iki ya da üç hafta önce hayatını kaybetmiş insanlar” dedi.

Güçlü Yaman, konuşmasında şu konuların altını çizdi:

  • Salgınla ilgili verilerde ciddi bir manipülasyon var.
  • Ölüm rakamlarında bu manipülasyonu daha net bir biçimde görebiliriz.
  • Toplumdan saklanan veriler kamuoyunu rehavete sürükleyebiliyor ve salgının etkisini artırıyor.
  • Açıklanan ölümler, gerçek ölümlerin neredeyse yarısı.
  • Haziran 2021’de resmî ölümlerle gerçek ölümler arasındaki farkın yeniden açıldığını gözlemleyebiliriz.
  • 2020’nin ikinci yarısı, verilerin en fazla manipüle edildiği dönemdir.
  • Verilerin bize gösterdiği şey; Haziran 2021’de manipülasyon ve ölümler bakımından 2020 yılına geri döndüğümüz gerçeğidir.

BSHA - Bilim Sağlık Haber AjansıHiç yorum yok:

Yorum Gönder