İller

21 Kasım 2021 Pazar

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi Teleferik Projesi ! Teleferikle Binlerce Hasta Taşınır mı !!!

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi yapımı hızla sürerken, hastalar ve sağlık personellerinin hastaneye ulaşımı hakkındaki belirsizlik ne yazık ki devam ediyor. Deniz ve demiryolu ulaşımının olmadığı yerleşkeye ulaşım sadece Çevre Yolu üzerinden sağlanıyor. Ancak kent trafiği düşünüldüğünde mevcut Çevre Yolu üzerinden ulaşım imkansız gibi gözüküyor. 

İzmir Büyükşehir Belediye hasta ve yakınlarının Şehir Hastanesine kolay ulaşımını sağlamak amacıyla Teleferik Projesini geliştirdi. Aklımda birçok soru işareti bırakan bu projeyi daha iyi anlamak kamyonuna anlatmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Müşavirlerine telefon ve e-posta aracılığı ile ulaşıp sorularımı yönelttim. 

Anladığım kadarıyla Büyükşehir Belediyesi üst düzey yetkilileri ve Basın Müşavirliği bu proje hakkında çok fazla detay bilgi paylaşmak istemiyorum. 

Yaptığımız yazışmalarda, “Henüz proje çok ham. Belirli aşamaya gelince bülten yapacağız” yanıtını aldım. 

Ne İzmirlilerin ne de bizim gibi araştırmacı gazetecilerin bu kadar vakti yok. Ortaya zihni sinir bir proje çıktığında ne olacak ? 

Hiç bir haberimde veya köşe yazımda akıl yürütmek istemem ama İzmir Büyükşehir Belediyesinin bilgiyi saklayan tavrını görünce bu tür düşüncelerin akla gelmemesi de son derece doğal !

Ben sorularımı Hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tunç Soyer ve yöneticilerine hem de Sağlık Bakanlığı yetkililerine ve projenin ev sahibi Bayraklı Belediye Başkanı Serdal Sandal’a ileteyim. 

Geçtiğimiz aylarda Bayraklı Belediye Başkanı Serdal Sandal’ı İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel ve teknik heyet ziyaret ederek proje hakkında detaylı bilgi verdi. Bayraklı Belediye Basın Danışmanlığı da bu konuyla ilgili haberi servis etti. İzmir’deki yerel internet haber sitelerinin birinde şöyle bir ibare gözüme çarptı. 

“Deniz, kara ve demiryolu ile ulaşımın zor olmasından dolayı tercih edilen en hızlı, güvenli, ekonomik ve çevreci ulaşım alternatiflerinden olan teleferik ile ayrıca otobüs sistemlerine oranla yüzde 90 daha az karbon salınımı sağlanacağı ifade edildi” 

Evet ulaşım bu kadar zor ise, teleferik projesi ile kentin dört bir yanından gelecek binlerce hasta ve yakınını nasıl taşıyacaksınız. (Bu sorumu öncelikle Bayraklı Belediye Başkanı Sn. Serdal Sandal’a yönelttim. Ancak ne yazık ki bir yanıt alamadım) 

Teleferik ile hasta taşıma konusunda İzmir Tabip Odası, İzmir

Sağlık Müdürlüğü veya ilgili dernek ve STK’lardan görüş alındı mı ? Görüş varsa bunları kamuoyu ile paylaşır mısınız. 

 

Bayraklı Belediyesi Şehir Hastanesi
Bayraklı Belediyesi Şehir Hastanesi toplantısı 

Teleferikte hastaların rahatsızlanma ihtimaline yönelik bir önlem alınacak mı Tabi hastane ulaşımı sadece belediyenin görev alanında olan bir konu değil. Bu konuyu İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ve Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile de detaylı görüşmeyi arzu ediyoruz. 

İzmir Şehir Hastanesi Açıldığında Nasıl Ulaşacağız ???

İzmirliler, “Şehir Hastanesi açıldığında nasıl ulaşacağız” sorusunun yanıtını haklı olarak bilmek istiyor. 15 yıldır sağlık muhabirliği görevinde bulunan bir gazeteci olarak İzmirliler adına şimdiden sormuş olalım.

İBB’nin Kent Estetiğini Bozan Dev Reklam Tabelaları ! (Bir Sonraki Yazım)

Kentimize hep beraber sahip çıkmak için Yorum, görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Bir sonraki yazımı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ana caddelerin neredeyse her noktasına dikilen devasa reklam tabelaları hakkında olacak. Hele biri varki, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi karşısına konulan iki reklam tabelası. Bu mecralara kentin iki büyük özel hastanesi reklam vermiş. Manzara evlere şenlik. Çok yakında bu yazı köşemde, hazırlayacağım video ise Erkan Doğan İle Haber isimli YouTube kanalımızda  sizlerle olacak. 

Sağlıcakla kalın. 

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü sayfasında şehir hastanesi ile ilgili detaylı bilgiler yer alıyor. 

Şehir Hastanesi Projesi Hakkında Bilgi İçin Bu Siteyi Ziyaret Edin 

 

 

 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder