İller

19 Kasım 2021 Cuma

Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat Tırı

“Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat” tırı 18-24 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da olacak.

Türk Nefroloji Derneği’nin hayata geçirdiği “Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat” projesi kapsamında yola çıkan gezici tır, ilk durağı Ankara’nın ardından; 18-20 Kasım Üsküdar ve 21-24 Kasım tarihleri arasında Kadıköy’de olmak üzere ikinci durağı olan İstanbul’da ziyaretçilerini bekliyor.

Türk Nefroloji Derneği, Türkiye’de ve dünyada önemli bir sağlık sorunu olmayı sürdüren kronik böbrek hastalığına dair toplumda farkındalık sağlamak, kronik böbrek hastalığına yol açan risk faktörleri ve erken tanının böbrek fonksiyonunu korumadaki önemine dikkat çekmek amacıyla “Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat” projesini hayata geçirdi. AstraZeneca Türkiye, Roche Diagnostik Türkiye ve Mesitaş’ın koşulsuz desteklediği proje kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerinde bulunacak gezici tırda hızlı test yöntemi ile ziyaretçilerin idrarda albümin testi ve kan basıncı ölçümleri yapılıyor. Gezici tırın ilk durağı olan Ankara’da olduğu gibi ziyaretçiler, yaptırdıkları ölçümlerin sonuçlarını hemen alabiliyor ve gezici tırda görevli sağlık çalışanları, ziyaretçilerin test sonuçlarına ilişkin bilgilendirmede bulunuyor.

“Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat” tırı ilk durağı Ankara’nın ardından, 18-20 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da Üsküdar sahilde metro girişinin karşısında, 21-24 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi’nin önünde ziyaretçileriyle buluşacak.

Türkiye’de her 6 ila 7 erişkin bireyden biri böbrek hastası

Kronik böbrek hastalığı dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini etkileyen ciddi bir sağlık sorunu olarak tanımlanıyor1. Bu hastalık önemli bir sağlık sorunu oluşturmasının yanı sıra diğer ağır hastalıklara da zemin hazırlayabiliyor4. Kronik böbrek hastalarında kalp hastalıkları, ölüm nedenlerinin neredeyse yüzde 50’sini oluşturuyor.5 Kronik böbrek hastalığına zemin hazırlayan faktörler arasında ileri yaş, ailede böbrek hastalığı öyküsü, diyabet, hipertansiyon, idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşı oluşumu yer alıyor2,3. Kan basıncının ve diyabette kan şekerinin kontrol altında olmaması gibi faktörler de kronik böbrek hastalığının ilerlemesine neden olabiliyor2,3. Türkiye’de her altı ila yedi erişkin bireyden birinin böbrek hastası olduğu tahmin ediliyor.

Erken tanı kronik böbrek hastalığının ilerlemesini durdurabilir

Hastalığın yüksek yaygınlığına rağmen erken tanı oranlarının düşük düzeyde seyrettiğini hatırlatanTürk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alaattin Yıldız, projeyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Böbreklerimiz, yapı ve ağırlık açısından küçük görünmekle birlikte vücudumuz için çok önemli organlarımızdır. Böbreklerimiz vücut ağırlığımızın yüzde 0,5’ini oluşturmasına karşın kalp debisinin yüzde 20’sinden fazlasını alır ve bu yönüyle beyinden sonra ikinci sırada gelir. Vücudumuzdaki zararlı ve atık maddelerin atılmasından tansiyonumuzu düzenleyen hormonların salgılanmasına kadar pek çok önemli işlevi üstlenirler. Dolayısıyla kronik böbrek hastalığının ilerlemesi, vücudumuzun önemli işlevlerini yerine getiren organların sağlık durumunu etkiler. “Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat” tırımızla, hem böbrek sağlığımızın önemi hem de kronik böbrek hastalığının erken tanısıyla hastalığın ilerlemesinin engellenmesi konusunda vatandaşımızı bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Ziyaretçilerimize sunacağımız anlık test imkanlarıyla her yaştan insanı gizli böbrek hastalığı ve hipertansiyon açısından taramış olacağız. Toplumda hipertansiyon ve böbrek hastalığı konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bu şekilde erken tanının önemini anlatmak istiyoruz.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder