İller

29 Ocak 2022 Cumartesi

Sağlık Çalışanları Ücret Artışı İle İlgili Düzenleme Bir An Önce Yasalaşmalıdır

Sağlık Çalışanları Ücret Artışı İle İlgili Düzenleme Bir An Önce Yasalaşmalıdır

Sağlık Çalışanları Ücret Artışı. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sağlık çalışanlarının maaşlarına makul bir artış yaptırılarak maddi kayıpların giderilmesi talebinde bulundu.

Genel Başkan Önder Kahveci, pandeminin kahramanları sağlık çalışanlarının haklarını alamadığını, maddi ve manevi olarak zor bir süreçten geçtiğini belirterek bir an önce çalışanların haklarının verilmesini talep etti.

Kahveci yaptığı açıklamada; “Pandemi döneminin kahramanları sağlık çalışanlarımızın ücretlerinde makul bir artışın yapılarak, maddi kayıpların giderilmesi gerektiğini uzun bir süredir ifade etmekteyiz. Bu konuda ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme yapılması gerektiğini de ısrarla vurgulamaktayız. Fakat bugüne kadar yapılan veya yapılmak istenen düzenlemeler ne yazık ki çalışanların beklentilerini karşılamaktan çok uzak kalmıştır. 2021 yılı Aralık ayında gündeme getirilen düzenleme de bu anlamda değerlendirilebilecek bir örnek olmuştur.” dedi.

Sağlık Çalışanları Ücret Artışı İle İlgili Düzenleme Bir An Önce Yasalaşmalıdır

SÜREÇ DAHA FAZLA UZAMAMALI

Genel başkan sağlık çalışanları için yaptığı açıklamada; “Tüm doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın ücretlerinde artışın zaruret olduğu ortada iken, aile hekimlerini, Adli Tıp’ta ve SGK’da görev yapan doktorları kapsam dışı bırakan, ekip hizmeti olarak değerlendirilen sağlık hizmetlerinde görevli diğer tüm sağlık çalışanlarını yok sayan, ek ödemeden mahsuplaşma ile reel bir artış anlamına da gelmeyen bir düzenlemenin beklentileri karşılayacak bir şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etmiştik. TBMM’de kısa zamanda tekrar ele alınarak beklentilerin karşılanacağı ifade edilen, doktorlarımız ve tüm sağlık çalışanlarımızın ücretlerinde artış öngören düzenleme ile ilgili henüz somut bir adım atılmamıştır. Süreç daha fazla uzatılmamalı; süratle gerekli adımlar atılmalıdır.

 

Söz konusu düzenleme hakkında ilgili komisyonlar bir an önce toplanarak hakkaniyetli, makul bir ücret artışını içeren düzenlemeye son halini vermelidir. Ek ödemeden mahsuplaşmadan, çalışanın ekonomisine doğrudan bir katkı yapacak bir düzenlemenin zaruret olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Bir an önce gerekli düzenlemenin yapılmasını bekliyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder