İller

9 Şubat 2022 Çarşamba

​UYGUN POMPA VE MOTOR SEÇİMİYLE YILDA 4.1 MİLYON KW ENERJİ TASARRUFU


Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su temin ederken kullandığı yer altı dalgıç pompalarını mekanik atölyesinde bulunan pompa test istasyonundan geçirip en uygun pompa ve motor seçimini yaparak 2021 yılında 4 milyon 100 bin kilowatt enerji tasarrufu sağladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, hem kurum maliyetlerini minimize etmek hem de denetim ve kontrolü daha sağlıklı yerine getirmek amacıyla enerji tasarrufu sağlayan yöntemleri tercih ediyor.

Gelen elektrik arıza kayıtlarından yola çıkarak gerekli müdahaleleri kısa sürede gerçekleştiren KOSKİ, zorlu kış şartlarına rağmen vatandaş mağduriyetini gideriyor. Yer altından su temin ederken kullanılan yer altı dalgıç pompalarının kontrolünü mekanik atölyesindeki pompa test istasyonunda gerçekleştiren KOSKİ, en uygun pompa ve motor seçimini yaparak enerji tasarrufu da sağlıyor.

EN UYGUN POMPA VE MOTOR SEÇİMİ YAPILIYOR

Su temini yapılan kuyularda arıza ve su debilerindeki düşüşlerin 7 gün 24 saat takip edildiğini belirten Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, "İlgili şube müdürlüklerimiz, koordineli bir şekilde kuyulardaki verim kaybını, çalışmayan veya arızalı olan pompaları gerekli sürede birbirine ulaştırıyor. Bu arızalar, mühendislerimiz ve formenlerimiz tarafından kuyuya ait kayıtlı bilgiler ve geçmişte yapılan işlemler de dikkate alınarak titizlikle değerlendiriliyor. Böylelikle en uygun pompa ve motor seçimi yapılmakta ve yüksek miktarda enerji tasarrufu sağlanmaktadır" dedi.

4 MİLYON 100 BİN KİLOWATT ENERJİ TASARRUFU YAPILDI

Her arıza sonrasında sökülüp mekanik atölyesine getirilen pompaların, pompa test istasyonunda test edilerek yüzde 15'in üzerinde verim kaybına uğramış olanlarını hurdaya ayırdıklarını ifade eden Demir, "Yapılan testler sayesinde çok enerjiyle az miktarda su çıkarmanın önüne geçilmektedir. 2021 yılında ilçeler ve Konya merkez dahil gelen arızalardan 286 adet pompanın testleri yapılarak ortalama 4 milyon 100 bin kilowatt enerji tasarrufu yapılmıştır" diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder