İller

6 Eylül 2022 Salı

TEKNOFEST Karadeniz’den Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN)’ne 6 Ödül


Dünya'nın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Karadeniz sona erdi. Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) bu yıl da yine akademik paydaş olarak katıldığı festivalden çeşitli kategorilerde 6 ödül alarak adına yakışır bir başarıya imza attı.

TEKNOFEST Karadeniz 2022 'Milli Teknoloji Hamlesi' sloganıyla Samsun da 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşen festival yurtiçinden ve yurtdışından yüzlerce davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Gerçekleştirilen etkinliklerle dev bir organizasyona dönüşen TEKNOFEST teknoloji, bilim yarışmaları ve gösterileri, havacılık-uçuş gösterileri, sergiler, zirveler, atölyeler, sahne gösterileri, konserler ve etkinliklerle dolu programıyla ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı.

Diğer taraftan Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını arttırmayı hedefleyen festivale 600 binden fazla yarışmacı başvurdu. Karadeniz başta olmak üzere ve ülkemizin çeşitli şehirlerinde yapılan yarışların ardından finalist olan takımlar Samsun'da gerçekleşen törenle ödüllerini aldı. Oldukça fazla takımın finalist olduğu yarışmacı öğrencilerimiz, festival sonunda yapılan törenle 6 ödülle layık görüldü. KTÜN Takımları, kategorileri ve ödülleri ise şöyle:

"Savaşan İHA Yarışması'nda, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Akif Durdu'nun Danışmanlığındaki RACLAB Griffin Takımı Mansiyon üçüncülük ödülü kazandı.

Doç Dr. Akif Durdu Danışmanlığındaki RACLAB Takımı "Su Altı Aracı Kontrol Kartı" Projesi 'TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışları'nda ikincilik ödülü aldı.

"Ulaşımda Yapay Zeka" kategorisinde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Ali Uymaz Danışmanlığındaki AI-LAB HORİZON Takımı 'Sunum Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Doç Dr. Akif Durdu Danışmanlığındaki RACLAB Sigun Takımı "Robotaksi Yarışmasında" 'En Özgün Yazılım' ve 'En İyi Sunum Ödülü'nün sahibi oldu.

Sürü İHA Yarışması En İyi Takım Ruhu Ödülü ise yine Doç Dr. Akif Durdu Danışmanlığındaki RACLAB ORION UAV Takımının oldu.

REKTÖR ÖZÇELİK'TEN TEBRİK

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, "Akademik paydaş olarak yer aldığımız TEKNOFEST Karadeniz'den 6 ödül ile dönmek gurur verici. Öğrencilerimizi ve akademik danışmanlarımızı tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Konya Teknik Üniversitesi olarak ülkemizin milli teknoloji hamlesine katkı sağlamak adına yürüttüğümüz projelerin önümüzdeki yıl sayısını daha da artarak devam edeceğimize inanıyoruz. Bu vesileyle üniversitemizi TEKNOFEST Karadeniz'de temsil eden tüm takımlarımıza da teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum." dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder