İller

11 Ocak 2023 Çarşamba

Şebnem Korur Fincancı’ya 2 yıl 8 ay Ceza ve Tahliye Kararı Verildi   

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında ‘basın yoluyla örgüt propagandası’ yapma gerekçesiyle açılan davanın üçüncü duruşması İstanbul Adalet Sarayı’nda 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Fincancı’ya ‘silahlı teörör örgütü propagandası yapma’ suçundan 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ve tahliye kararı verdi.   

Duruşmanın görüleceği Çağlayan Adliyesi’nde Emniyet tarafından yoğun güvenlik önlemleri alındı, TOMA’lar ve gözaltı araçlarının adliye önünde hazır bekletildi. Adliye önü polis bariyeri ile kapatıldı. Mahkeme koridorunun da polis bariyerleri ile kapatıldığı öğrenildi. Fincancı hakkında mahkeme başkanı tarafından verilen ceza ve tahliye kararı konusunda adliye yakınında yapılan basın açıklamasına çok sayıda sivil toplum kuruluşu, siyasi parti temsilcileri, uluslararası hekim örgütleri ve  Cumartesi annelerinin katıldığı gözlendi. Dünya Tabipler Birliği Temsilcisi Jacques de Haller ve Avrupa hekimler Daimi Komitesi’nden Ole Hohan Bakke de Fincancı’ya destek olmak için duruşmaya gelenler arasında yer aldı. 

Şebnem Korur Fincancı’ya 2 yıl 8 ay Ceza ve Tahliye Kararı Verildi   

“Haksız hukuksuz bir şekilde ceza verilmiştir”

Duruşma sonrası  açıklama yapan TTB Yönetim Kurulu, “Buruk bir sevinç içerisindeyiz. Haksız, hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde ceza verilmiştir. TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı nezdinde TTB’li bütün hekimleri, adalete, hukuka, demokrasiye sahip çıkan bütün toplumu korkutmaya çalışıyorlar. Bugün buraya destek için gelenlerden korkuyorlar. Davadan beraat kararı çıkana kadar mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.  Açıklamanın ardından TTB’liler ve davayı takip eden STK temsilcileri Bakırköy Cezaevi’ne Fincancı’nın tahliyesini gerçekleştirmek üzere yola çıktı. 

Ne olmuştu?

TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında ekim ayında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddialara karşı bir televizyon kanalında ‘bölgenin bağımsız heyetler tarafından etkin biçimde araştırılması gerektiği” sözlerini söylemişti.  Bu açıklama sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Ekim 2022 tarihinde TTB Başkanı Dr. Fincancı hakkında soruşturma başlattı. Fincancı, İstanbul’daki evinden gözaltına alınarak, Ankara’ya götürüldü. 27 Ekim’de tutuklandı. Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Fincancı hakkında ‘medya yoluyla terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenen iddianameyi kabul etti. Mahkeme davanın, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar vererek yetkisizlik kararıyla dosyayı İstanbul’a gönderdi. Çağlayan Adliyesi 24. Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı kabul etti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder