İller

3 Nisan 2023 Pazartesi

Göz Sağlığında Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat !

göz,kornea

Halk arasında doğru olmayan pek çok bilgi göz sağlığı konusunda insanların yanlış hareket etmelerine sebep oluyor.  Peki doğru bilinen bazı yanlışlar nelerdir ? Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Özgül Uğurtay konu hakkında bilgiler verdi.

Yakın gözlüğünü erken kullanırsa göz tembelleşir

Yakın gözlüğü 40 yaş sonrasında ihtiyaç duyulduğu zaman kullanılan bir gözlüktür .yakını görmekte çok zorlanmak gün sonu yorgunluğa, başağrısına neden olabilir .Bu nedenle ihtiyaç duyuluyorsa başlamanın bir zararı yoktur.

Göz Sağlığı

Çocuk uzağı iyi görebiliyorsa göz bozukluğu yoktur !

Uzağı çok iyi görebilen bir çocukta rutin muayenede tespit ettiğimiz gizli hipermetropi yakalayabiliriz.Özellikle damlalı muayene ile de teyit ettiğimiz akomodadif ( gözün cisme karşı net odaklanma yeteneği) hipermetropi çocukluk çağında en sık görülebilen göz bozukluğudur.

Göz ameliyatında gözü yerinden çıkarıp müdahale etmek

Tamamıyla yanlış bir bilgidir. Gözünüz tüm operasyon boyunca yerinde durur merak etmeyin.Sadece gözün hasta tarafından kapatılmaması için ameliyat boyunca açıcı aparat kullanılır.

Geçmişte lazer ile gözlük çıkaran kişiler ileride katarakt veya akıllı mercek operasyonu olamaz !

Yanlış bilgidir çünkü günümüzde “ IOL master” dediğimiz üst düzey göz içi lens hesaplayan cihazlar vardır be kişiye özel hesaplama yapılır.

Geçici görme kaybı sadece göz migreninden ( göz aurası) olur

Geçici görme kaybı özellikle genç hastalarda , görsel zikzak ya da çizgiler şeklinde belirtilerin de eşlik edebildiği göz aurası olabilecegi gibi , dolaşım bozukluğu, boyun damar plakları, tıkanıklığı , damarsal hastalıklarda da görülebilir bu yüzden ciddi bir tablodur.En kısa zamanda göz hekiminize gitmenizi gerektirir.

Göze limon sıkmak faydalı mıdır?

Tamamıyla yanlış bir uygulamadır.Limon asidik bir su içerir. Ve gözün korneasına uzun vadede zarar verir.Göz yüzeyinin kendine özgü florası ve Ph ı vardır bu yüzden göze limon sıkmak faydalı değil zararlıdır.

Havuç gözümüzün görme yeteneğini arttırır

Havuç gözümüzün görme yeteneğini arttırmaz fakat içeriğindeki beta karoten sarı nokta denilen maküla hastalığına iyi gelmektedir.Ayrıca A vitamini içerdiği için göz yüzeyinin sağlıklı kalmasına bir miktar faydası olabilir ama görme miktarımızı arttırmaz. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder