İller

3 Temmuz 2023 Pazartesi

Depremzede Çocuklara İzletilen Kukla Oyununa İnceleme!

kukla

Depremzede çocuklara kukla oyunu sosyal medyaya takıldı! Dini ve hakikat dışı temalar içeren bir metnin kendilerine kukla oyunu adı altında izletilmesi ile gündeme geldi. Oyun hakkında Aile Bakanlığı’nca inceleme başlatılsa da akıllara oyunun durdurulmasını sağlayan sosyal medya paylaşımı olmasaydı ne olacaktı? sorusu geldi!

kukla

Hatay Samandağ’ın Koyunoğlu Köyü’nde izletilen ‘Korku ve Kederin Kaçtığı Gün’ adlı etkinlik hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı inceleme başlattı. Kukla oyunu adı altında çocuklara yönelik yapılan etkinliği Zafer Partisi Hatay Gençlik Kolları twitter üzerinden duyurdu. Deprem şehirlerinde birçok kurum, kuruluş, meslek örgütü tarafından depremzede çocuklara yönelik düzenlenen etkinliklerden biri hakkında inceleme başlatıldığı öğrenildi. Dini öğelerin, hakikat ötesi vurguların yer aldığı çocuk oyun, Hatay’ın Samandağ İlçesi’ne bağlı Koyunoğlu köyünde gerçekleştirildi. Zafer Partisi Hatay Gençlik Kolları oyunla ilgili twitter paylaşımında bulunarak oyunu ihbar etti, kınama mesajı yayımladı.

aile

Aile Bakanlığı: Gerekli İzinler Alınmamış!

Konuyla ilgili olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklamada bulunarak, “Hatay’da 29.06.2023 tarihinde çocuk etkinliği adı altında yapılan ‘Korku ve Kederin Kaçtığı Gün’ adlı kukla oyunu ve oyuna ilişkin bir sosyal medya hesabında yer alan paylaşıma istinaden Bakanlığımızca aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Söz konusu videodan bir sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla haberdar olan Bakanlığımız olay hakkında gerekli incelemeleri derhal başlatmıştır. Oyunun gösterimine ilişkin gerekli izinlerin alınmamış olması nedeniyle Hatay Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmalar yapılmakta olup Bakanlığımızca süreç yakından takip edilmektedir. Oyunu izleyen çocuklarımızın ve ailelerinin psikolojik durumunu değerlendirmek ve olumsuz etkilerin giderilmesi için aynı gün Samandağ Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünde görevli psikologlarımız tarafından mesleki çalışmalara başlanmıştır. Bakanlığımız tarafından “Korku ve Kederin Kaçtığı Gün” adlı kukla oyununun yayınlandığı sosyal medya içeriklerine yönelik erişimin engellenmesi ve içeriğin çıkarılması hakkında hukuki süreç yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder