İller

19 Aralık 2019 Perşembe

110 Bin seviyesinin üzerine tutunmayı başardı

BIST100…110 Bin Seviyesinin Üzerine Tutunmayı Başardı… Endeks son iki gündür TL varlıklarda hâkim olan kasvetli havaya rağmen 110 bin seviyesinin üzerinde tutunmaya başardı. Gelişen piyasa ülkelerinin karışık bir görünüm sergilediği işlem gününde endeks güne hafif alıcılı başladı, gün içerisinde yatay bir seyir izledikten sonra satış baskısı yemesine karşın işlem gününü yüzde 0.02 yükselişle 110,599 puandan tamamladı.

USDTRY…TL'deki Değer Kaybı İvme Kaybetti… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplamda 1 milyar dolarlık 3 ay vadeli döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı. TCMB'nin bu hamlesi BDDK'nın Çarşamba günü swap işlem limitlerini yüzde 10'a çekmesinden sonra geldi. BDDK'nın bu hamlesi sonrasında Londra'daki TL swap faizleri sert düştü. Jeopolitik ve siyasi risklerin devam ederken Dolar TL karşısındaki kazançlarını 5.94 seviyelerine genişletti. TCMB'nin politika faizini yüzde 12'ye çekmesinin sonucu olarak banka mevduat faiz oranlarının gerilemesi ile yurt içi yerleşiklerin döviz talebinin artması beklenebilir. TCMB Aralık Ayı Toplantı Tutanağını yayınladı. Tutanaklarda TCMB'nin para politikasında temkinli duruşu sürdüreceği belirtildi ve orta vadede enflasyon görünümüne dair belirsizliğin azaldığının altı çizildi.

EURTRY…TL Varlıklar Negatif Görünüm Sergilemeye Devam Ediyor… Hafta boyunca negatif bir görünüm sergileyen TL, Euro karşısındaki kayıplarını devam ettirdi. Euro TL kuru haftanın son işlem gününün sabah saatlerinde 6.59 seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD…1.11 Seviyesinin Üzerindeki Konumunu Korudu… ABD Temsilciler Meclisi'nin Donald Trump'ın azline karar vermesinden sonra gözler ABD Kongresi'nin diğer bileşeni ABD Senatosu'na çevrildi. Senato'nun büyük çoğunluğunun Cumhuriyetçi Partili senatörlerden oluşması, Trump'ın azil senaryosunu gerçekçi kılmıyor. Demokrat Partili senatörlerle birlikte en az 20 Cumhuriyetçi Partili senatörün Trump aleyhine oy kullanması gerekiyor. Ticaret iyimserliği ve azil süreci gelişmelerinin ekseninde parite haftanın dördüncü işlem gününde yatay seyretti. Dün açıklanan verilere göre ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentileri aştı. Cari işlemler açığı ise 124.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bugün gözler FED'in enflasyon hedefi olarak takip ettiği PCE verisi ve ABD GSYİH üçüncü çeyrek verisinin üçüncü okuması takip edilecek. Euro Bölgesinde ise gözler Almanya'dan gelecek GFK Tüketici Beklentileri verisinde olacak.

XAUUSD…1480 $ Seviyesini Test Etti… Küresel piyasalarda ticaret iyimserliğinin yarattığı olumlu hava sürüyor. ABD Temsilciler Meclisi'nin Donald Trump'ın görevden azlini onaylaması siyasi tansiyonu yükseltse de ABD-Çin ilişkilerinin imzalanması beklenen ticaret anlaşmasıyla normalleşme sürecine gireceği beklentileri güvenli varlık alımlarını sınırlıyor. Çin Devlet Başkanı Demokratlar yerine Trump ile anlaşmayı tercih edeceğini açıkladı. ABD, Kanada ve Meksika ticaret anlaşması ABD Temsilciler Meclisinde onaylandı. Boris Johnson'un Brexit yasa tasarısının oylanması bugün yeni Avam Kamarası'nın ilk işi olacak.

GLDGR…TL'deki Değer Kaybıyla Yükselişini Sürdürdü… Gram altın fiyatları TL'deki değer kaybıyla birlikte yükseliyor. Ons altın fiyatının yatay seyrettiği bu hafta Dolar TL kurunun 5.93 seviyelerinde seyretmesiyle birlikte gram altın fiyatları 282 TL seviyelerinde fiyatlanıyor.

BRENT…Petrol Fiyatları Ticaret İyimserliğinden Destek Buluyor…OPEC üyesi ülkelerin 2020 yılında devam ettireceklerini duyurdukları arz kesintileri petrol fiyatlarına yukarı yönlü destek sağlıyor. Dünyanın en büyük petrol üreticisi ABD'nin stok verileri petrol fiyatlarında kısa süreli oynaklığa sebebiyet veriyor.

SP500…Noel Rallisi Devam Ediyor… ABD hisse senedi piyasaları azil süreci ve ticaret iyimserliğinin gölgesinde fiyatlanıyor. Hafta genelinde karışık bir görünüm sergileyen S&P 500 endeksi dün rekor tazeleyerek 3,212 puana yükseldi ve 2013 yılından beri en iyi yıllık performansına yönelmiş durumda. Yılı yüzde 28'e yakın bir yükselişle kapatmaya yaklaşan endeks tarafların ticaret anlaşmasına daha önce hiç olmadığı kadar yakın olmasından destek buluyor.

 

Günlük Bülten İçin..

HİSSE TEKNİK MERCEK

Yükselişe Başlayanlar ..FENER, KOZAL, OTKAR, BAGFS

Düşüşe Başlayanlar.. ARCLK, DOHOL, ISCTR, KCHOL, PRKME
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder