İller

8 Aralık 2019 Pazar

12 Milyon hisse yatırımcısı

Geçen haftanın kazananı topraklarının % 90’ı çöl olan Suudi Arabistan oldu. Petrolün fiyatı % 4 artarak 65 dolar seviyesine yükselirken yıllardır uğraştıkları petrol şirketleri Aramco’nun ufak da olsa bir kısmının halk arzını başardı. 7 Kasım'da başlayan ve 4 Aralık'ta sona eren talep toplama sürecinin ardından yapılan açıklamada % 1.5 oranında hissenin halka arzından 25.6 milyar dolar gelir elde edildiği duyuruldu. Aramco'dan önceki halka arz rekoru, 2014 yılında 25 milyar dolar ile Alibaba tarafından kırılmıştı. 2018’de Japon devi Softbank’ın Japonya borsasında 23.5 milyar dolarlık satışı ise şimdi üçüncü sıraya indi. Aramco’nun 60 milyar dolarlık % 3.5’luk kısmının da 2020-22 arasında arzı bekleniyor. Aramco nedeniyle MSCI ve FTSE Endekslerinde Türkiye aleyhine ufak düzeltmeler de gelebilir.

Halka arzda bizim için imrenerek bakacağımız ise şu oldu: 106’sı kurumsallardan olmak üzere toplam 118.6 milyar dolar tutarında talep geldi. Neticede 33 milyon nüfusluk ülkede 4.9 milyon Suudi bireysel yatırımcı Aramco'dan hisse aldı. Bunu Türkiye’ye oranlarsak 12 milyon Türk vatandaşının hisse aldığı söylenebilir

Borsa İstanbul’un halka açık kısmının değeri 50 milyar dolar olup bunlar 1.1 milyon yatırımcıya aittir. Toplamın % 99unu oluşturan bireysel yatırımcıların ise çoğunun hesabı boş olup 100 bin TL üstü bakiyeye sahip yatırımcı 2017 sonunda 72.6 bin iken bugün yaklaşık 80 bine yükselebilmiştir. Aselsan halka arzı ve borsadaki değer artışını düzeltirsek sayıdaki artış daha da sınırlı kalacaktır.  İnşallah, Türkiye’nin de yatırımcı tabanı daha genişler ve sermaye piyasalarının gücü artar.

Moody’s Türkiye ilgili bir görünüm düzeltmesi yapmayarak dikkatleri çekerken bu haftanın gündemi Merkez Bankalarınca işgal edilmiş durumda. Çarşamba akşamı FED’in kararı gelecek. Bir değişiklik beklenmiyor ama 2020 mesajları önemli. Perşembe günü Birleşik Krallık’ta seçim var. Osmanlı torunu Johnson, açık ara galip gelecek gibi. O gün; önce TCMB, sonra Avrupa MB kararı gelecek. Beklentiler TCMB’nin 150-200 puan indirime gideceği yönünde iken Avrupa’dan bir aksiyon beklenmiyor.  Pazar günü ise ayın ortası ve ABD’nin Çin’e farklı ürünlerdeki ilk vergisini koyup koymacağı yada erteleyip ertelemeyeceği izlenecek.

STRATEJI

Ralliyi sürdüren BIST 100 Endeksinde 108-108.5 bin aralığını önemli nokta olarak görüyoruz. Bu seviyenin üzerinde hareketin kalıcılığı önem kazanıyor. 

Kaynak: ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder