İller

18 Aralık 2019 Çarşamba

Dolar/TL iki ayın en yüksek seviyesinde

Geçtiğimiz haftadan bu yana kurda başlayan yukarı yönlü hareket dün akşam saatlerinde 5.93 üzerine çıktı. Gelinen bu nokta kurda son iki ayın en yüksek seviyesine işaret ediyor. Yine dün akşam BDDK tarafından bankaların yurtdışı swap işlemlerine yönelik diğer önceki düzenlemelerden farklı şekilde değişikliğe gitti. Yapılan düzenlemenin TL varlıklar üzerindeki etkisi sınırlı kaldı. Bununla birlikte gelecek günlerde olası yeni düzenlemeye ya da karara temkinli olmakta fayda var. Borsa İstanbul ise haftanın son işlem gününe doğru ilerlerken, ağırlıklı olarak satışların hakim olduğunu görüyoruz. Yurtiçi piyasalarda hali hazırda devam eden siyasi riskler ülke risk priminde ciddi bir bozulma yaratmasa da endeks ve kur hareketini paralelleştirdi. Endekste kar realizasyonların oluşmasını beklemenin yanında 110.000 altına satışların uzaması aşağıdaki hareketi derinleştirebilir. Dün endeks güne satıcılı başlayıp, günüde %0.45 aşağıda 110.574 puanla tamamladı. Bu sabah Asya piyasalarındaki satıcılı görünüm ve yurtiçi piyasalarının kendi dinamikleri ile endeksin yatay bir şekilde başlaması beklenebilir.

Yurtdışı piyasalarda ABD’de Temsilciler Meclisi Trump’a yönelik azil maddelerini onayladı. Dava kapsamında ilk duruşma gelecek ay Senato’da yapılacak ve ocak ayı sonunda da tamamlanması bekleniyor. Buradaki kritik nokta Senato’nun 3’te 2’si desteğini alırsa azil süreci onaylanması fakat Senato’nun yalnızca 67’si Cumhuriyetçilerden oluşuyor. Bu durumda azil sürecine dair ihtimallerin bu aşamasının ilerlemeyeceğini gösteriyor. Gelen haber endekslere satış getirirken, ons altına alım getirmiş durumda. Bugün ise İngiltere Merkez Bankası kararı öğle saatlerinden sonra yılın son gelişen ülke MB kararı olarak yakından takip edilecek. Carney başkanlığında yapılacak son iki toplantı olurken, yapılacak açıklamaların ve karar metnindeki detayların Sterlin için önemli olacağını belirtelim. Diğer yandan bu sabah açıklanan Japonya Merkez Bankası kararı piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti ve politika faizi %-0.10 seviyesinde sabit bırakıldı.

Kıymetli metal, her ne kadar ticaret anlaşmalarındaki iyimserlikle geri çekilmeler kaydetse de 1482$ ana direncinden uzaklaşmadı. Hali hazırda anlaşmanın imza sürecinde olmayışını belirsizlik ibaresi olarak değerlendiriyoruz ve üzerine bir de Trump’ın azil süreci eklendi. Bu iki gelişmede kıymetli metali sınırlıda olsa olumlu etkiliyor. Bu sabah ons altın 1480$ üzerinde hareket ediyor ve gelişmelerin bir süre daha kıymetli metaldeki pozitif hareketi destekleyebileceğini düşünüyoruz. Fakat olası haber başlıklarının fiyatlamayı aksi yönde çevirebileceğini de unutmamak gerek.

Petrol fiyatları ise dün haftalık resmi stokların azalmasıyla birlikte bulunduğu seviyeleri korumaktalar. Bu sabah yatay satıcılı hareket eden Brent-ham petrol ikilisinde haber başlıklarının etkili olabileceğini belirtelim. Brent petrol 66$ kritik direncine yakın kalmaya devam ederken, aşağıda 62$ destek seviyesi izleniyor.

A1 Capital Günlük Bülten

Manşetteki haberler

BIST Likit Banka ve BIST Banka Dışı Likit 10 endeks vadelileri 20 Aralık'ta işleme açılacak.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), gösterge faizi değiştirmeyerek eksi %0.1 seviyesinde sabit bıraktı ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi. BOJ aynı zamanda sözlü yönlendirmede de değişikliğe gitmedi ve genişleme programı kapsamında sürdürülebilirliği amaçlayan hisse senedi fonu borç verme programının ayrıntılarını değiştirmedi.

ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada, Başkan Donald Trump'ın azline yönelik iki suçlamayı içeren dava dosyası onaylanarak, yargılama için Senato'ya gönderildi.

BDDK,bankaların yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan, vadesine 7 gün veya daha kısa süre kalan, vadede TL satım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları toplamının yasal özkaynaklarının %10'unu geçmeyeceğini bildirdi.

Rusya’ya sert yaptırım içeren yasa tasarısı Cumhuriyetçiler ’in çoğunlukta olduğu Senato’nun Dış İlişkiler Komisyonu’nda 5’e karşı 17 oyla kabul edildi.

Richmond Fed Başkanı Tom Barkin, ABD-Çin ticaret savaşı gibi büyük jeopolitik konulara 2020'de çözüm bulunması halinde faizler konusundaki duruşunu yeniden değerlendirebileceğini söyledi.

Bugün TSİ 15.00’de İngiltere Merkez Bankası faiz kararı bekleniyor.

Borsa İstanbul’da bugün yatay açılış bekleniyor.

Kaynak: A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder