İller

8 Aralık 2019 Pazar

Endeks 108 bin üzerinde tutunuyor

Piyasa Gündemi

ABD – Çin ilişkileri ve ticaret anlaşmasına ilişkin gelişmeler piyasaların odağındaki yerini korumaya devam ediyor. Yeni haftada merkez bankalarının toplantıları ön plana çıkarken, yurt içinde perşembe günü TCMB’nin faiz kararı da izlenecek. Moody’s cuma günkü değerlendirmesinde, Türkiye’nin kredi notunda ve görünümünde değişikliğe gitmezken, piyasalardaki beklenti görünümün iyileştirilmesi yönündeydi. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler    
     
•    10:00 Almanya – Dış Ticaret Dengesi Önem: Yüksek
•    14:30 ABD –  TCMB Beklenti Anketi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD – Çin arasındaki olası ticaret anlaşmasına ilişkin haber akışlarının etkisiyle geçen hafta küresel hisse piyasalarında dalgalı bir seyir etkili olurken, hafta içerisinde BIST-100 Endeksi pozitif ayrışmasını sürdürdü. BIST-100 Endeksi haftanın son işlem gününü de %0,19’luk yükselişle 108.869 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,77 – 5,78 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,78’li seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 geçtiğimiz hafta hem gün içi hem de kapanış bazlı yıl içi zirvelerini gördü. Teknik göstergelerin aşırı alım bölgesi içinde negatif uyumsuzluklar sergilediği endekste orta vadede en önemli destek 106 bin iken, kısa vadede ilk desteğin 108 bin civarında oluşmasını bekliyoruz. Bu seviyeler üzerinde kalındığı sürece geri çekilmeleri teknik düzeltmeler olarak yorumlamak mümkün. 108 bin üstü kapanışlar teknik olarak yükselen kanal hedefi olarak gördüğümüz 112 bin civarına kadar bir hareketi desteklemeye devam edecektir. Bununla birlikte küçük orta ölçekli hisse grubunda kısa süre içinde çok yüksek getiri sağlayanların, artık bu getirileri koruma altına alma zamanının yaklaştığını düşünüyoruz.  

Önemli Sektör Şirket Haberleri

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2019 yılının kasım ayına ilişkin hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Kasım ayında toplam yolcu sayısı önceki yılın aynı ayına göre %6 artışla 14,8 milyon (Ekim.19’da +%3; Eyl.19’da +%3; Ağust.19’da)olmuştur. İç hat yolcu sayısı yıllık %2 azalışla 8,0 milyon olurken, dış hat yolcu trafiği %17 artışla 6,8 milyon olarak gerçekleşmiştir. Ocak-Kasım döneminde ise iç hat yolcu sayısı önceki yılın aynı dönemine göre %11 azalışla 82,8 milyon, dış hat yolcu sayısı %12 artışla 102,5 milyon, toplam yolcu sayısı ise direk transit yolcularla birlikte %1 azalışla 195,6 milyon olmuştur (Ocak- Ekim: -%1). (NÖTR)

Kaynak: Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder