İller

10 Aralık 2019 Salı

Global piyasalar FED’e kilitlendi

Fed’in iki gün süren toplantısı bugün sona eriyor. Piyasa beklentisi Fed’in faiz koridorunda değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Toplantı ardından yayımlanacak karar metni, ekonomik projeksiyonlar ve Fed Başkanı Powell’ın basın açıklaması global piyasalarda fiyatlamalarda oynaklığın artmasına neden olabilir.

Gün içerisinde, ABD’de açıklanacak diğer önemli veri akışı ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) olacak. Özellikle, Fed toplantısı öncesinde Kasım ayı enflasyon verisinin yıllık bazda Fed’in hedefine yakınsayacağı yönünde piyasa beklentileri şekillenmekte. Gıda ve Enerji grubunun hariç tutulduğu Çekirdek enflasyon verisinde ise beklentiler yüzde 2,3 artış olabileceği yönünde.

Yurtiçinde ise TCMB’nin açıklayacağı Ödemeler Dengesi İstatistikleri datası takibimizde. Açıklanacak verinin alt kalemlerinden Cari Denge’nin anketlerde Ekim ayında yaklaşık 1,5-2,0 milyar dolar fazla vereceği yönünde olduğu görülüyor. Son dönemde, açıklanan verinin TL fiyatlamalarına etkisi sınırlı olduğu görülüyor.

Global piyasalarda risk iştahında yaşanan kısmi azalışlar sonrasında BİST-100 ana endeksi günü yüzde 0,71 değer kaybıyla 108.011 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 9,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Dün, TL’de yaşanan kısmi toparlanma eğilimi ile birlikte Dolar/TL kurunun 5,7917 seviyeleri civarına kadar gerilediği görülürken, gün sonunda kurun fiyatlamalarda 5,80 bölgesinde tutunma çabası içerisinde olduğu izleniyor.

İngiltere’de açıklanan GSYH verisine göre, ada ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre beklentilere paralel yüzde 0,7 büyüdü. İngiltere ekonomisi Kasım ayında 10 yıldır ilk defa art arda üçüncü kez aylık bazda büyüyemedi. Veri ile aynı zamanda açıklanan Sanayi ve İmalat Üretimi dataları yıllık bazda daralma devam ediyor. Açıklanan verilerin Sterlin fiyatlamalarına etkisi sınırlı kaldığı görüldü.

Almanya’da açıklanan ZEW Ekonomik Güven Endeksi Nisan ayından sonra tekrar pozitif bölgeye geçiş yaptığı görüldü. Beklentilerin üzerinde açıklanan veri sonrasında global piyasalarda Euro’da kısmi değer kazanımlarının yaşandığı izlendi.

Küresel piyasalarda Merkez Bankaları toplantıları ile ABD-Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerine dair belirsizlikler risk iştahında azalışlara neden olurken, ons altının fiyatlamalarda 1460-1469 dolar bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 1464 dolar seviyeleri civarında tamamladığı görüldü.

Brent petrol dün, fiyatlamalarda 64,20-65,15 dolar bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 64,80 dolar seviyeleri civarında tamamladığı görüldü

A1 Capital Günlük Bülten

Manşetteki haberler

·         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilkent Üniversitesi'nde Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında düzenlenecek "Her İnsan Bir Dünya" temalı programda yaptığı değerlendirmede, Asker gönderme konusunda, Rusya'dan bir güvenlik şirketi söz konusu. Eğer Libya bizden böyle bir talepte bulunursa biz Libya'ya da aynı şekilde elemanlarımızı gönderebiliriz. Bunlar bizimle mutabakat metnini imzaladıktan sonra önümüzde engel söz konusu değildir dedi. (Kaynak: Bloomberght)

·         Hazine ve Maliye Bakanlığı, düzenlediği 2 ihale ile toplam 5 milyar 665,4 milyon lira borçlanmaya gitti. (Kaynak: Bloomberght)

·         Çin Merkez Bankası tarafından yayımlanan verilere göre, Yuan cinsinden yeni krediler Kasım ayında 1.39 trilyon düzeyinde gerçekleşti. Beklenti: 1.200 trilyon dolar civarındaydı). Yuan cinsinden yeni mevduat Kasım'da 1.31 trilyon Yuan seviyesinde oldu.  Toplam finansman aynı dönemde 1.75 trilyon Yuan olarak gerçekleşti. (Beklenti 1.49 trilyon Yuan)

·         Meksika Başkanı Lopez yaptığı değerlendirmede, ABD, Kanada ve Meksika ticaret anlaşmasında uzlaştığını açıkladı.

·         Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, Başkan Donald Trump’ı azil gerekçelerini açıkladı. Buna göre, azil süreci kapsamında Trump’a “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongre’nin işleyişini engellemek” şeklinde iki resmi suçlama yöneltileceği açıklandı. (Kaynak: VOA)

·         Beyaz Saray Ekonomi Baş Danışmanı Kudlow yaptığı değerlendirmede, ABD ile Çin arasında 15 Aralık’ta yürürlüğe girmesi planlanan ek tarifelerin hala masada olduğu ifade edilirken, Çin’e uygulanacak tarifeler ile ilgili nihai bir kararın olmadığı belirtildi. Kudlow, ABD’nin Brezilya ve Arjantin’e uygulanması planlanan çelik-alüminyum vergisini artırma konusunda nihai bir karar olmadığını söyledi.

  • Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro, tarifeler ve ABD-Çin ticaret anlaşması hakkındaki nihai kararı ABD Başkanı Donald Trump'ın vereceğini belirtti.
  • ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesi Rusya'dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye yönelik yaptırım tasarısını görüşeceği açıklandı. (Kaynak: Foreks)
  • Suudi Arabistan petrol şirketi Aramcı, Suudi Arabistan borsası Tadawul Borsası'nda işlem görmeye başlayacak.

·         Borsa İstanbul'da bugün yatay pozitif açılış bekleniyor.

Kaynak: A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder