İller

9 Aralık 2019 Pazartesi

Global piyasalarda karışık seyir devam ediyor

BİST-100 Endeksi gün içerisinde 108.138-109.124 bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü %0,08 değer kaybıyla 108.786,06 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 9,2 milyar TL oldu.

Haftanın ilk işlem gününde, Yurtiçinde zayıf veri akışı ile birlikte TL’de yaşanan kısmi değer kayıpları sonrasında Dolar/TL kurunun gün içerisinde fiyatlamalarda 5,7758-5,8172 bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 5,8097 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü.

Ons altın dün, fiyatlamalarda 1458-1465 dolar bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 1460 seviyeleri civarında tamamladı. Global piyasalarda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerine dair belirsizliklerin risk iştahında dalgalanmalara neden olurken gün içerisinde dolar endeksi ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan kısmi değer kayıpları kıymetli metalde yükselişleri desteklediği görülüyor.

5-6 Aralık tarihinde gerçekleşen OPEC toplantısı sonrasında Brent petrol fiyatlamalarında kısmi toparlanmalar görülse de Çin’de açıklanan dış ticaret verilerinde ihracatta yaşanan düşüş sonrasında bu etkiyi sınırladığı izlendi. Brent petrol gün içerisinde, fiyatlamalarda 64,09-64,98 dolar bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 64,64 dolar seviyeleri civarında tamamladığı görüldü.

A1 Capital Günlük Bülten

Manşetteki haberler

·         Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı değerlendirmede, "S-400'ler şu an kuruluyor, personel eğitimi devam ediyor, normal faaliyetler planlandığı şekilde gerçekleşeceğini” ifade etti. Bakan, F-35 tedarikindeki son durum ile F-35 verilmemesi konusunda ABD Başkanı Donald Trump'ın çok açık ve net bir şekilde Türkiye'nin parasını ödediğini ve ortaklık sorumluluklarını yerine getirdiğini söylediğini belirtti. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

·         TCMB tarafından yayımlanan Beklenti Anketi İstatistikleri Aralık 2019 verilerine göre, 2019 yılı Aralık ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 0,72 iken, bu anket döneminde yüzde 0,59 oldu. 2020 Ocak ayı TÜFE beklentisi aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 1,26 ve yüzde 1,16 olarak gerçekleşti. 2020 yılı Şubat ayı beklentisi ise yüzde 0,65 olarak oldu. Cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 12,18 iken, bu anket döneminde yüzde 11,62'ye geriledi. 2019 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 5,91 TL iken, bu anket döneminde 5,82 TL oldu.

·         OECD Kompozit Lider Göstergeleri (CLI) Aralık 2019 verilerine göre, ekonomik faaliyetteki dönüm noktalarını altı ila dokuz ay önceden öngörmek için tasarlanan bileşik öncü göstergeler, bir bütün olarak OECD bölgesinde istikrarlı bir büyüme ivmesi göstermeye devam ediyor. Ancak tüm büyük OECD ülkelerinde ve en büyük gelişmekte olan ekonomilerde büyüme trendin altında kalmaya devam ettiği görülüyor. (Kaynak: OECD ve Matriks)

·         Hazine ve Maliye Bakanlığınca, bugün 2 ihale gerçekleştirecek.  İlk ihalede, 6 ay (182 gün) vadeli hazine bonosu, ikinci ihalede ise 7 yıl (2520 gün) vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli, değişken faizli devlet tahvili yeniden ihraç edilecek.

·         Çin’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 artış gösterdi. Açıklanan veri ile birlikte Çin’de enflasyon yaklaşık 8 yılın en yüksek seviyesine yükseldiği görülüyor.

·         Bugün, global piyasalarda İngiltere’de açıklanacak olan başta büyüme datası ile birlikte yoğun veri akışı ve Almanya ZEW Ekonomik Güven Endeksi rakamı takip edilecek.

·         New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden davada Yargıç Richard Berman, Halkbank davasıyla ilgili ön duruşmanın 10 Şubat’ta görülmesine karar verdiği açıklandı. (Kaynak: VOA)

·         Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nda Başkan Donald Trump hakkındaki azil soruşturması kapsamında kanıtların değerlendirildiği oturum başladı. Komisyon Başkanı Jerrold Nadler “Deliller Başkan’ın çıkarlarını ülkenin önünde gördüğünü gösteriyor’ ifadesini kullandı. (Kaynak: VOA)

·         Rusya Dışişleri Bakanı’nın ABD Başkanı Trump ile Washington’da bir araya geleceği açıklandı.(Kaynak: Rusya Dışişleri Bakanlığı)

  • Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını bugün gerçekleştirmesi bekleniyor.

·         Borsa İstanbul'da bugün yatay pozitif açılış bekleniyor.

Kaynak: A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder